Prohlášení vlastníka versus správce

Vložil Budoucí vlastník (bez ověření), 20. Květen 2015 - 14:37 ::

Dnes mi byl doručen návrh na prohlášení vlastníka, kde je i zmiňováno, kdo je pověřen správou domu. Je to správné? Co nastane, když se správní firmou nebudeme spokojeni? Děkuji předem za případné rady, doporučení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pub (bez ověření), 22. Květen 2015 - 12:06

    „Co nastane, když se správní firmou nebudeme spokojeni? “

    Přece, změníte opětovně prohlášení vlastíka. :) :) :)

    Jinak je jasné, proč to tak někdo navrhuje, SVJ nepadají ze stromu a když se již nějaké „urodí“, je třeba před něj položit co nejvíce překážek bránících k jeho výměně a vykopnutí na Mars, za jejich šmejdské „služby“. My třeba máme ve smlouvě se správcem, že mu lze dát návrh na výpověď jen jednou za dva roky. Jsme chytří, že? :)

    Proč myslíte že Telefonica má podmínky výpovědi jsou nastaveny tak abyste nemohl odejít minimálně další dva celé kalendářní měsíce?

    Vložil lake, 22. Květen 2015 - 18:39

    Pub opět nemá pravdu, jak je to u něj obvyklé.

    • Podle § 1191 NOZ platí, že nevzniklo-li společenství vlastníků, pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění; k rozhodnutí svolá vlastníky jednotek správce.
    • Podle § 1134 NOZ platí, že o volbě a odvolání správce rozhodují spoluvlastníci stejně jako o záležitostech běžné správy. (To jest většinou hlasů; viz § 1128.)
    • Podle § 1192 NOZ platí pro speciální právní úpravu bytového spoluvlastnictví totéž: že vlastníci jednotek zvolí správce většinou hlasů.

    Z obou ustanovení plyne stejný závěr: vlastníci jednotek mohou kdykoliv (třebas i na prvním svolaném shromáždění) zvolit jiného správce, odlišného od osoby, která je jako správce uvedena v prohlášení.

    Vzájemné závazky se řídí podle ustanovení NOZ o příkazní smlouvě (§ 1135). Činnost příkazníka se ukončuje výpovědí. Viz § 2442 až § 2444 NOZ. Bývalý správce jako příkazník končící svou činnost provede již pouze konečné vyúčtování dosavadní správy.
    -----------------------------------------------------------------------------------
    Poněkud jiná je otázka jak řešit případ, kdy vlastníci jednotek jsou vázáni dvoustrannou soukromoprávní smlouvou, kterou sjednal se správcem původní vlastník. V tom případě ovšem je v prohlášení povinně uvedeno, že na nabyvatele jednotek přecházejí práva a povinnosti plynoucí z této smlouvy.

    Všichni vlastníci jednotek v domě se stávají smluvní stranou této smlouvy a vůči správci jednají jako jediná osoba (§ 1116 NOZ). Jejich hlasování na shromáždění o novém správci nemá pochopitelně žádné právní účinky vůči dosavadnímu správci. Stávající smlouvu se správcem mohou vlastníci jednotek ukončit jedině standardním postupem – právním jednáním vůči správci, tedy výpovědí smlouvy o správě, nebo dohodou.

    Ani v jednom z obou popsaných případů není třeba měnit prohlášení vlastníka budovy. Informace o osobě správce, uvedená v prohlášení, se stává volbou nového správce obsoletní (nadbytečná). Nadále je mezi vlastníky jednotek tato část prohlášení nevymahatelná.

    lake

    Vložil kkkkkkkkk (bez ověření), 20. Květen 2015 - 15:30

    to vůbec do prohlášení vlastníka nepatří

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".