Prohlášení vlastníka obchází předpisy?
Pro dům, byt v domě, garáž v domě, jiný nebytový prostor v domě, chodby a schodiště v domě a jiné části domu platí stavební, požární, hygienické, památkové a další předpisy a při stavbě je dodržování těchto předpisů vyžadováno (vyjadřují se hasiči, hygienická stanice, odbor územního plánování a rozvoje, památkáři, stavební úřad ad.).
Prohlášení vlastníka sepisuje vlastník a soulad s předpisy nikdo nekontroluje ani nevyžaduje, stejně tak nikdo nekontroluje ani nevyžaduje kvalifikaci osoby sepisující prohlášení vlastníka (žádná není předepsána ani požadována). Jsou takto obcházeny předpisy. Mechanismus sjednání nápravy není.
Dobré odpoledne, to je pravda, často se to stává. Ale všechny tyto standardy musí být dodržovány pro bezpečnost obyvatel. Obcházení těchto pravidel může mít strašné důsledky. Přeji hezký den!
Je to tak. Skutečně se takto obchází předpisy, ze zcela nepochopitelných důvodů.
Nově postavený byt musí splňovat řadu požadavků (namátkou disposice, světlá výška, oslunění, minimální plocha a mnoho dalšího).
Byt vymezený prohlášením vlastníka nic z toho splňovat nemusí, nikdo nic z uvedených předpisů nekontroluje ani nepožaduje (zejména ne katastrální úřad), souhlas stavebního úřadu není požadován.
Podobně je to s požadavky na společné prostory domu.
Zdá se však, že Prohlášení vlastníka dáváte jiný význam, než ve skutečnosti má. Prohlášení vlastníka je právní úkon, kterým vlastník budovy vymezí v předmětné nemovitosti jednotky v právním slova smyslu, tedy buď bytové jednotky nebo nebytové prostory. Tento právní úkon má písemnou formu. Jak se potom s takovými vymezenými jednotkami nakládá a spravují se je věc jiná. Majitele těchto jednotek to nijak nezbavuje břemene předpisů, které si z minulosti nesou. A pokud něco změním, např. bytovou jednotku na nebytovou nebo obráceně znamená to co? Nové Prohlášení vlastníka, které mu přechází souhlas příslušného stavebního úřadu a tomuto souhlasu zase předchází vyjádření vámi najmenovaných odborných institucí.
Poslední komentáře