prodej pozemku s budovou ATS
Jsme poměrně velké SVJ se 136 jednotkami (124 byty k bydlení 12 nebyty obchody. 50 m od domu je dislokována budova bývalé ATS která sloužila 36 roků k zásobování domu pitnou a užitkovou teplou vodou.Po vybudování přípojky do domu přímo z vodovodní sítě a ohřevu teplé vody výměníkem v domě jsou 2 pozemky s budovou ATS pro nás nevyužitelné.V prohlášení vlastníka je ATS uvedena jako společné příslušenství budovy mimo budovu.V katastru nemovitostí jsou vlastníky těchto dvou pozemků s budovou zapsáni všichni vlastníci jednotek. Jak tyto společné části prodat? Můžeme vytvořit jeden dokument, který bude obsahovat 1. Dohodu všech vlastníků o prodeji. 2.Text změny prohlášení vlastníka 3.Zmocnění dvou vlastníků k podpisu kupní smlouvy? Musí být tento dokument opatřen ověřenými podpisy?
Potřebujete dva dokumenty.
Prvním dokumentem je změněné prohlášení vlastníka budovy, ve kterém už nebudou uvedeny 2 pozemky a budova ATS (dále jen „ATS“) jako společné příslušenství domu.
Katastrální úřad by měl na základě toho zrušit (na listu vlastnictví ATS i na listu vlastnictví budovy) vzájemné provázání ATS s jednotkami v domě. Vlastnická struktura ATS se tím nezmění, měla by zůstat shodná. Zmizí pouze propojení ATS s domem. Tím se ATS stane právně volnou nemovitostí.
Druhým dokumentem je standardní kupní smlouva, kterou spoluvlastníci ATS převedou pozemky i stavbu ATS na nabyvatele.
Nemyslím si, že by byl dobrý nápad pokusit se sdružit obě právní jednání do jediné listiny. Katastrální úřad napřed vloží změněné prohlášení do sbírky listin katastrálního úřadu. Pak bude postupovat standardně jako u každé kupní smlouvy.
Plné moci jsou něco zcela jiného.
lake
Proč ne,
za určitých podmínek nemusí na kupní či prodejní smlouvě být všech 100 % vlastníků
Zmocnitel může v plné moci stanovit minimální prodejní cenu, za kterou má být převáděná nemovitost prodána nebo může v plné moci určit i osobu, se kterou má být smlouva o převodu nemovitosti uzavřena, atd. V případě, že by zmocněnec překročil své oprávnění vyplývající z plné moci, je zmocnitel vázán jen pokud toto překročení schválí. Vzhledem k tomu, že zmocněnec činí na základě plné moci právní úkony za zmocnitele jeho jménem, musí být již ze smlouvy o převodu nemovitosti patrno, že ji uzavřel za účastníka jeho zástupce, neboť v případě, že by tato okolnost nebyla zřejmá, platilo by, že zmocněnec jednal vlastním jménem.
PS: nezapoměňte jim pak poslat jejich peníze na jejich osobní účty
Velmi děkuji oběma pánům za odpověď a radu.Ten dokument, který jsem uvedl v dotazu pochopitelně nemá nahradit kupní smlouvu. Jeho cílem je získat souhlas 100% vlastníků 1. s prodejem 2. s textem změny prohlášení vlastníka. Dále získat od všech vlastníků zmocnění pro 2 vlastníky k podpisu kupní smlouvy. To vše před jednáním shromáždění vlastníků, které změnu prohlášení i prodej schválí. Znalecký posudek o ceně nemovitostí již máme. To zmocnění proto, že si nedovedeme představit znovu sehnat 136 ověřených podpisů na kupní smlouvě od vlastníků z nichž značná část má bydliště po celé republice. Kupní smlouvu by pak po schválení shromážděním podepsali zmocněnci z toho 1 krát s ověřenými podpisy pro katastr nemovitostí.
Pokud chcete samostatně „získat souhlas vlastníků s prodejem“, pak z hlediska typu smlouvy se bude jednat o soukromoprávní smlouvu o smlouvě budoucí. Ta zavazuje pouze spoluvlastníky navzájem. Dále musí být katastrálnímu úřadu doručeno – jak jsem Vám už napsal – změněné prohlášení vlastníka a kupní smlouva.
Jednodušší postup je nechat si od každého spoluvlastníka budovy vystavit plnou moc pro oba úkony, to jest pro změnu prohlášení i pro zcizení nemovité věci.
Změna prohlášení pro dům s jednotkami(1994) musí být schválena všemi vlastníky jednotek, a nemusí se tak stát na shromáždění. Prodej nemovité věci nemá žádnou spojitost ani se SVJ, ani se shromážděním.
lake
Poslední komentáře