Problematický výbor SVJ

Vložil Anonymous, 1. Září 2010 - 17:36 ::

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je možné se bránit vůči nezákonným krokům výboru SVJ. Bydlíme na sídlišti, kde je 5 bytových domů, z toho 2 jsou ve vlastnictví města a v ostatních 3 domech funguje v každém z nich SVJ. Naše rodina bydlí v domě, kde funguje SVJ. Výbor našeho SVJ začátkem letošního roku svolal do prádelny v domě schůzi, kde oznámil, že je třeba se odpojit od centrálního zdroje tepla, protože stávající kotelna se bude rušit (těsně vedle bytových domů je od samého začátku plynová kotelna – domy jsou z roku 1978). Záhy jsme však zjistili, že výbor lhal, kotelna se rušit nebude a cca před 12 lety byla úplně rekonstruována a modernizována, v loňském roce byla provedena další modernizace. Město (2 domy) nemá v úmyslu se od stávající kotelny odpojit, zbývající 2 domy (kde je SVJ) také ne. Namítali jsme, že pokud má být v domě, který byl projektován a také postaven jako dálkově vytápěná budova, nyní postavena domovní plynová kotelna (respektive výbor chce stavět kotelny 2, celkem pak 4 kotle – v každém vchodě 1), pak musí mít souhlas všech vlastníků bytových jednotek, jak stanoví zákon o vlastnictví bytů. Výbor neustále tvrdí, že se všech vlastníků ptát nemusí, protože by šlo jen o rekonstrukci, a tudíž výboru stačí souhlas 75% vlastníků. To je ale v rozporu se zákonem, což potvrdil i stavební úřad. Dům není po více než 30 letech v nejlepším stavu, budeme potřebovat peníze na opravy a další údržbu, ve fondu oprav máme sotva 500.000 Kč a kotelny by měly stát více než 1,6 milionu Kč. Tudíž každý vlastník by musel ze svého ihned zaplatit skoro 25.000 Kč. Kdo peníze nemá, prý si má půjčit v bance. Výbor si na té schůzi v prádelně zajistil souhlas cca 85% vlastníků, protože lidé uvěřili, že se kotelna skutečně bude rušit. Když se dozvěděli, že výbor lže a pravda je jinde, jsou nespokojeni a velká část jich akci realizovat nechce. Výbor ale hrozí, že „neposlušné“ vlastníky odpojí od tepla a výstavbu stejně bude realizovat i proti vůli vlastníků. Bránit se nelze, protože výbor nekomunikuje a doporučenou korespondenci nepřebírá, takže pošta ji vrací zpět. Výbor tedy není možné ani řádně odvolat. V našem domě bydlí hodně starších lidí, kteří se obávají něco sami podniknout, i když zákon dává možnost, že když se dohodně 25% vlastníků, mohou výbor odvolat i sami (za určitých okolností). Připomínám, že výbor nesvolal shromáždění vlastníků, jak nařizují stanovy i zákon, pouze svolal schůzi do prádelny, která neměla povahu shromáždění, protože nebyla svolána v souladu se zákonem. Z této schůze neexistuje ani žádný zápis. Řádně svolané shromáždění vlastníků se konalo až na jaře, změna vytápění a výstavba kotelen ale na programu nebyla. Lidé se pochopitelně ptali, co a jak, výbor pouze řekl, že na akci pracuje, dál se odmítl na toto téma bránit. Jak se můžeme bránit? Předem Děkuji za odpověď. Pavel Pekárek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jana1, 27. Září 2010 - 3:49

    Uz tady zase strasite? Hledejte ve vlaknech k topeni. Nic noveho se stejne nedozvite. Jana1

    Vložil Sasha, 15. Září 2010 - 20:33

    Dobrý večer. Pokud Váš výbor jedná,jak píšete, zasluhuje jediné – odvolání. Domluvte se a proveďte tuto změnu co nejdříve. Takovým lidem nemůžete vůbec věřit ani v budoucnu. S výbory jsou dosti často těžkosti, ale ono to nechce se na věc vykašlat, ale aktivně se postavit drzosti a aroganci. Hodně štěstí. Sasha

    Vložil Anonymous, 1. Září 2010 - 21:44

    Chápu,v jaké jste bezmocné situaci. My máme podobný problém. V našem společenství vlastníků bytových jednotek, které bylo vždy centrálně vytápěno se odpojily bytové jednotky, aniž by bylo svoláno řádné shromáždění, kde by byla tato skutečnost oznámena všem vlastníkům bytových jednotek a žádán jejich souhlas. Následně si bytové jednotky získavaly souhlas tak, že obíhaly jednotlivé byty (nezískaly však podpisy všech). Podotýkám, že vlastník jedné z odpojených jednotek současně předsedá našemu výboru, což jen dokresluje, jak u nás výbor funguje. V současné době má situaci řešit stavební úřad, neboť k odpojení od centrálního vytápění je potřeba stavební povolení a souhlas všech vlastníků bytových jednotek. V našem společenství to funguje tak, že o postatných skutečnostech jsou informování jen vybraní vlastníci a ostatní mají smůlu. V našem případě tedy předsedkyně výboru porušila zákon i stanovy, přičemž zbývající členové výboru tomu jen přihlížejí.

    Vložil xya (bez ověření), 17. Říjen 2011 - 11:22

    Dobrý den,

    jen dotaz, co jste udělal vy pro váš dům. Pomlouvat výbor dokáže každý, ale udělat něco pro ostatní je velký problém, že.

    Vložil Anonymousík (bez ověření), 1. Září 2010 - 18:48

    Pane Pekárku, nejlacinější topení je ve vlastní plynové kotelně. Výhodný je hlavně také vlastní ohřev vody. To je opravdu nejlacinější teplá voda. Nepíšete, jak veliký je váš bytový dům, není ani jasné proč kotelny dvě. Pokud by jedna kotelna ale měla stát 1,6 mil. Kč, musel by to být asi dům obrovský.Tato cena mi připadá přehnaná. Co se týče vybudování vlasní kotleny, tak váš výbor myslí velice velice progresívně. Je nutné ale najít vhodného projektanta, který vám naprojektuje pro vás vhodnou kotelnu s nepřemrštěnou­ cenou.

    Vložil Pavel Pekárek (bez ověření), 1. Září 2010 - 20:16

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Já si ale nemyslím, že vlastní kotelna je výhodná. Někde asi ano, u nás ale ne. Vždy to záleží případ od případu. Jak jsem napsal, bydlíme na sídlišti, kde je celkem 5 bytových domů. Kotelna, která centrálně dodává teplo do všech pěti domů, stojí v bezprostřední blízkosti, s jedním z domů má tuším snad i společnou jednu zeď. Z toho vyvozuji, že tepelné ztráty jsou vzhledem k velmi krátkým rozvodům daleko menší, než kdybychom byli na velkém sídlišti a od kotelny byli vzdáleni třeba 2 kilometry. Co se týče našeho domu, je to cihlový dům z roku 1978, má 3 poschodí a celkem 4 vchody. V každém vchodě je 11 bytových jednotek, celý dům tedy má 44 bytů. Nejsou tam žádné nebytové ani komerční prostory. Proč chce výbor stavět hned 2 kotelny, to nesdělil. Možná se chce vyhnout nějakému nařízení, a tak by chtěl instalovat dvakrát nějaký menší výkon místo jednoho většího. Částka 1,6 milionu Kč, kterou jsem uváděl, má být za obě kotelny. Důležité je ale dodat, že na naší ulici není zaveden plyn, takže by se musela budovat i plynová přípojka a pak žádat město, zda nám povolí kopat přes jeho pozemky, abychom mohli plyn přivést z vedlejší ulice. Do stávající kotelny, která centrálně vytápí celé sídliště, vede plyn z druhé strany (z jiné ulice), kde plyn zaveden je. Ale abych to uzavřel: mezi vlastníky převládá názor, že výbor má jen snahu zadat stavební zakázku a my ostatní bychom to měli platit. Ve výboru je totiž člověk, který podniká ve stavebnictví a nové kotelny by měla budovat firma, kterou vlastní „jeden jeho dobrý známý“, abych tak řekl. Jinak jak už jsem psal, nynější kotelna je vyhovující, dodává plyn za cenu, která je pod celostátním průměrem (cca 490 Kč/GJ včetně DPH). Výbor našeho SVJ rozhodně nepovažuji za progresívní, jak píšete, spíše za snadno podplatitelný, který navíc pošlapává práva ostatních vlastníků. Pamatujte, že pokud chce výbor takovou akci realizovat a odpojit dům od centrálního vytápění, musí mít souhlas všech vlastníků (to už bylo několikrát zmiňováno i na tomto webu). A takový souhlas výbor nemá, takže to celé zavání podvodem. Viz zde: http://www.tscr.cz/index.php… Pavel Pekárek

    Vložil Anonymousík (bez ověření), 1. Září 2010 - 21:33

    To co jste doplnil dává na vše zcela jiný pohled. Plynová přípojka je velice nákladná záležitost a získat normální cestou všechny ta povolení a souhlasy je docela záběr. Zda je již přípojka započítaná v ceně kotelen nevím. My máme vlastní kotelnu,jednu a vytápíme 71 bytů. Naše kotelna s plnou automatickou regulací nestála 1,6 mil. Kč. Plynovou přípojku jsme nemuseli dělat, máme ji přímo u domu.

    Vložil Anonymousík (bez ověření), 1. Září 2010 - 22:05

    A ještě dodávám, že náš GJ z naší kotelny je ve srovnání s vašim současným lacinější

    Vložil mnuapel (bez ověření), 27. Září 2010 - 1:00

    Dobry den,

    My mame taky valstni kotelnu, no naklady jsou porovnatelne jako bych topili elektrinou. 3.5Kc Kwh tepla. Zajimali by mne za kolko jste schpny topit vy? mate nejaky prepocet na GJ, nebo Kwh??

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".