Příspěvky spojené se správou domu a zálohy na služby spojené s užíváním
Podle zák. č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů byl dříve vlastník povinen přispívat na na náklady spojené se správou domu a pozemku, dále na zálohy na služby spojené s užíváním b.j. podle ust § 13 a § 15. Nyní je v platnosti NOZ, je zde nějaký obdobný §, či povinnost přispívat je dána zákonem o službách?
§ 1180
(1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.
(2) Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů, na vedení účetnictví a na podobné náklady vlastní správní činnosti se rozvrhnou na každou jednotku stejně.
Vtipné je, že elitní právníci, lektoři, komentářová literatura a odborníci na bytové právo z § 1180 vyvozují, že vlastník má hradit jakýsi „příspěvek na správu“, který tito EpLKlObp-ové považují obvykle za „fond oprav“ coby klobouku, do něhož se hradí konstrukcí X Kč/m čtvereční.
Přitom zákon pouze stanovuje, že vlastník má přispívat (=hradit náklady), nikoli že má platit nějaký konstantní měsíční členský příspěvek. (S tím přišlo až NV366, jehož autorkou je paní Schodelbauerová, která vymyslela koncepci „příspěvku“ coby jediné částky.)
Zákon neříká, že vlastník má hradit měsíčně, ročně, zálohově, konečnou platbou, předem, potom.
Toto je třeba vysvětlit soudcům, otevřít jim oči a ukázat, že každé SVJ je individuální a je oprávněno správu nastavovat podle sebe, svých zvyklostí a přání svých členů.
Pane TN, někdo by Vám měl vysvětlit, že jste povinen jednat v mezích zákona a v souladu se zákonem a tomu uzpůsobit své chování a zvyklosti. Je to jednání de lege lata. Zákony se nebudou přizpůsobovat Vašemu egu a zvyklostem. Pokud se chcete podílet na jejich tvorbě, musíte na místo, kde se tvoří, tedy do parlamentu. Jiná věc je ta, pokud se ukáže v praxi některý zákon navržen nevhodně pro danou problematiku,de lege ferenda, je potřeba kontaktovat svého zástupce v parlamentu. Určitě soudce nebude rozhodovat podle rad dědy z Horní Dolní.
je povinen vlastník povinen uhradit náklady vzniklé nikoliv budoucí. Tedy dle NOZ není prostor pro vybírání nějakých peněz pro strýčka příhodu.
Podle § 1208/d NOZ shromáždění schvaluje mj. celkovou výši příspěvku pro PŘÍŠTÍ období. Nepochybně se tedy nejedná o náklady vzniklé, ale předpokládané náklady budoucí.
Doplňuji, že by měly být podloženy rozpočtem. Rozpočet se také dělá do budoucna, nikoliv na náklady vzniklé.
Hezký den!
Pavel
Ano, ale to je přece ono, o čem píšu. Podle § 1180 má vlastník přispívat (=hradit náklady). K tomu je třeba zjistit výši nákladů (skutečnou či odhadovanou), tedy vytvořit rozpočet.
Pokud ale někde správci radí SVJ, aby měli v evidenčním listu položku „fond oprav“, do kterého si budou ukládat konstantní částku (členský příspěvek) dle konstrukce XX Kč/m čtvereční, v účetnictví se to účtuje jako dlouhodbá záloha, z toho se platí splátky úvěrů, opravy, údržba, odměny funcionářům a mzdy, odměna správci, právní služby, něco na konci roku zbyde a ten se přesune do dalšího roku, a tak to jde dokola, tak se nedivím vlastníkům, kteří proti takové praxi vystupují a soudí se.
U nás samozřejmě tvoříme rozpočet.
Dále tvrdím, že by se neměl používat pojem „příspěvek“ v jednotném čísle, protože je matoucí a je způsobilý vyvolat záměnu s fondem oprav či členským příspěvkem.
Otřesné je, že některá družstva spravující SVJ klamavě používají pojem „příspěvek na správu domu a pozemku“ pro svoji smluvní odměnu a do předpisu záloh pak vkládají další položku „fond oprav“.
Musí být v případě, že ho některý vlastník bude vyžadovat. Jestliže si shromáždění schválí příspěvky bez rozpočtu, tak je to závazné rozhodnutí pro vlastníky, jelikož to nikdo z nich nezpochybnil.
§ 8/a ZoSl:
Činnostmi týkajícími se správy domu a pozemku z hlediska správních činností se rozumí zejména stanovení a vybírání předem určených finančních prostředků od vlastníků jednotek jako záloh na příspěvky na správu domu a pozemku…
Poslední komentáře