Připojení místnosti k bytové jednotce
Vážení, v prvé řadě děkuji všem, kteří přispívají svými radami a zkušenostnmi na tento web – dozvěděl jsem se zde mnoho důležitých informací. Stále si ale nejsem jistý řešením své situace.
Výchozí stav: jsem majitel dvou vedlejších půdních bytů, jeden z nich pronajímám, ve druhém bydlím. Mezi byty není nosná zeď (pouze protipožádní sádrokarton).
Cílový stav: Rád bych jednu místnost z jednoho bytu přidružil k druhému bytu. Ze stavebního hlediska se jedná pouze o vyříznutí otvoru v sádrokartonu a osazení dveří v jednom bytě a zrušení dveří ve druhém bytě. Nebude zasahováno do krovů, nosných konstrukcí apod.
A nyní se dostávám k samotnému problému: V NOZ je uvedeno, že rozhodnutí o sloučení jednotek (i když nevím, jestli se zde jedná o sloučení) i rozhodnutí o změně v prohlášení vlastníka je v působnosti Shromáždění. V návrhu stanov (aktuálně se připomínkují), které zohledňují NOZ, je pro sloučení jednotek i pro změnu v prohlášení vlastníka uvedna nutnost souhlasu 75 % přítomných členů Shromáždění. Předpokládám, že stejnou váhu budou mít i podpisy vlastníků jednotek získané mimo Shromáždění (zde to bude nutnost 75 % všech vlastníku jednotek?). Jsou v tom i jiné záludnosti, se kterými je nutné počítat?
Samozřejmě mě napadla i možnost, že tuto úpravu udělám „načerno“ – noví nájemníci budou mít menší byt, já budu mít větší byt, nikdo nic nepozná… Kromě toho, že mám rád věci právně v pořádku, zde ale vidím případný problém do budoucna – např. pokud bych chtěl jeden z bytů prodat.
Děkuji Vám za případné zkušenosti a rady, Josef Svoboda
Požádejte o schválení Stavební úřad a uvidíte jaké bude mít požadavky. Pokud proběhne kolaudace, bude to dostatečným podkladem pro nový zápis do Katastru. Prohlášení vlastníka pak může jenom reflektovat novou skutečnost.
Připojením místnosti měnite velikost bytu a podíl na společných částech domu. Takto měnit prohlášení vlastníka není v působnosti shromáždění ani 75ti ani 100 procenty i když jsou sousední byty ve vašem vlastnictví. Domníváte se, že je v pravomoci shromáždění rohodnout, že Jan Vokurka si převede do svého vlastnictví jeden pokoj Pepy Mrkvičky, neboli jinak řečeno, že mu může pokoj zcizit? Takovou pravomoc shromáždění nemá.
ovšem Jan Vokurka vlastní oba byty a to co s nimi provádí nemá vliv na velikost podílu na společných částech domu. Já bych si byty upravil a nikoho se neptal. Pokud je ovšem pán Rotchild pak situaci a žádost na stavební úřad (+ poplateček) a následně vklad do katastru také za nějaký peníz. Celá transakce nemá vliv na podíly ostatních vlastníků a tudíž se nemají k čemu vyjadřovat.
Teď jsem na to zrovna narazil ve stanovách z r. 2011 jednoho velkého SVJ, cituji:
Článek VII. Shromáždění
(3) Do výlučné působnosti shromáždění náleží rozhodování o
(a) změnách ve věcech, které jsou obsahem prohlášení vlastníka budovy podle § 4 zákona ovlastnictví bytů
(13) Tříčtvrtinové většiny hlasů přítomných členů společenství je zapotřebí k přijetí usnesení o
(b) o změně prohlášení vlastníka budovy podle § 4 zákona ovlastnictví bytů
Poslední komentáře