Při prodeji nemovitosti už spoluvlastníky obcházet nepůjde
https://www.novinky.cz/…nepujde.html
Podle Tejce se však lidé v bytech v rámci společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), kteří užívají parkovací stání ve společných prostorech, znovuzavedení předkupního práva obávat nemusejí.
Řešení totiž již nabízí současná legislativa. „Tady lze postupovat, jak doporučuje ministerstvo spravedlnosti, podle ustanovení § 1223 a následujících občanského zákoníku a využít institutu přídatného spoluvlastnictví. V takovém případě se předkupní právo nevyužije,“ uvedl Tejc.
„Věcně půjde v tomto případě (garážové stání) o takzvané přídatné spoluvlastnictví, které přechází automaticky s hlavní věcí, v tomto případě s bytovou jednotkou,“ potvrdila Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.
Rozhodující je, jak jsou garážová stání zapsaná v Prohlášení vlastníka!
V nových bytových domech je hromadná garáž často řešena jako samostatná nebytová jednotka, na které má každý uživatel garáže svůj spoluvlastnický podíl. Tedy nikoli jako společná část domu. O takových případech ale pan Tejc patrně neslyšel…
V případě garážového stání jako nebytové jednotky v podílovém spoluvlastnictví by musel každý spoluvlastník při prodeji svého podílu (většinou zároveň v okamžiku prodeje svého bytu) nabídnout svůj podíl na garážovém stání všem ostatním spoluvlastníkům tj. zpravidla vlastníkům bytů. Některý z nich by mohl předkupní právo využít a odkoupit garážové stání, čimž by znehodnotil prodejci prodej jeho bytu, protože by s bytem už nemoho případnému kupci nabýdnout garážové stání.
Ne, Tejc mluví o garáži, která je společným prostorem domu. Já píšu, stejně jako vy, o nebytové jednotce, které se to nabízení ostatním spoluvlastníkům týkat bude.
na společných prostorách poněkud nejde. Prodejem b.j. nabývá nový vlastník i příslušný podíl na společných prostorách. Jinou věcí je je spoluvlastnictví nebytové jednotky, což je běžný případ BD s garážemi postavenými po plyšáku.
Poslední komentáře