Převod jednotek - odebrané teplo v GJ na spotřebované množství plynu v m3

Vložil it, 16. Leden 2011 - 17:35 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala na postup při rozúčtování energií. Bydlíme v bytovém domě se šesti jednotkami. Máme plynovou kotelnu, která slouží jak k vytápění bytů tak i k ohřevu teplé vody. Nejsou mi však jasné převody jednotek. Každý byt má měřák tepla vedený v GJ, vodoměry na teplou i studenou vody v m3. Stejně tak odběr plynu do kotelny je v m3. Jak rozpočítat kolik spotřebovala bytová jednotka na teplo a ohřev teplé vody? Jak přepočtu GJ za odebrané teplo a ohřev TUV na spotřebu plynu v m3, resp. obráceně. Ještě dodávám, že nemáme kalorimetr na spotřebu plynu na ohřev teplé vody, takže neznáme tuto hodnotu. Předem děkuji za objasnění problému. S pozdravem Irena Sisrová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Takmerstarec (bez ověření), 5. Březen 2012 - 9:46

    Nam potreba prepocitavat GJ na m3 plynu vznikla z ineho dovodu. Pokazil sa plynomer, ktory mera spotrebu plynu pre kotolnu a nikto si to nevsimol (plynari tvrdia, ze nefungoval zrejme hned po Novom roku, teda plne 2 mesiace). Mame vsak v kotolni meranie vyrobeneho tepla v kaskade dvoch kondenzacnych kotlov Buderus 45. Merania zvlast tepla na vykurovanie a na vyrobu teplej uzitkovej vody. Plynari sa k tomu postavili tak, ze nam spotrebu urcia odhadom. My chceme urobit kontrolu ci nam to odhadnu aspon priblizne spravne. Kotolna sa nachadza priamo v nasom dome v suterene, plynomer je na obvodovom plasti obytneho domu, dlzka plynoveho potrubia ku kotolni cca 12–15 m, meranie vyrobeneho tepla digitalnym GJ metrom (mera sa vstupna a vystupna teplota z vykurovacej sustavy, resp. rozvodu TUV a mnozstvo). Ake korekcie by sme nemali zanedbat pri prepocte? Vopred dakujeme za rady.

    Vložil Krupp, 5. Březen 2012 - 10:12

    Níže máte několk rad, jak přepočet udělat. Nejlepší však bude porovnat údaj z kalorimetru a plynoměru za stejné období. Jejich podělením získáte přepočítací koeficient právě pro vaši kotelnu. Jirka

    Vložil it, 17. Leden 2011 - 13:27

    Děkuji všem mnohokrát za cenné rady a informace. Jdu je dále prostudovat.

    Irena Sisrová

    Vložil lake, 16. Leden 2011 - 20:00

    Paní Ireno,
    ptáte se na tři různé problémy, každý z nich je sám o sobě dosti složitý. Doporučuji řešit postupně, v případě nejasností položte laskavě doplňující dotazy.

    1. Kalkulace věcně usměrněné ceny tepla
    Provádí se podle cenového rozhodnutí ERÚ č. 7/2008, příloha č. 2. Zde se o tom již mnohokrát psalo, použijte hledání. Viz např. http://www.portalsvj.cz/…onceni-najmu#…

    2. Rozdělení nákladů na teplo k vytápění a na ohřev vody
    Budete postupovat podle vyhlášky č. 194/2007 Sb.. Je zde v sekci Legislativa.

    3. Rozúčtování nákladů na jednotlivé konečné spotřebitele
    Podle vyhlášky 372/2001 Sb. Rovněž v sekci Legislativa.

    lake

    Vložil admin, 16. Leden 2011 - 19:24

    teplo (J) = objem plynu (m3) * spalné teplo (J/m3)

    Ovšem spalné teplo plynu záleží na složení plynu, tlaku a teplotě plynu (při které se měří objem). Orientační hodnoty najdete ve zmíněném článku Wikipedie, konkrétní pak pravděpodobně na faktuře dodavatele plynu.

    Měřáky spotřeby tepla v bytech jsou velmi pravděpodobně jen poměrové – velmi přibližné. Navíc část tepla se jistě ztratí po cestě, odejde do komína apod.

    Vložil TeKiRu (bez ověření), 16. Leden 2011 - 22:09

    „teplo (J) = objem plynu (m3) * spalné teplo (J/m3)“

    Přesně tak. Ekvivalentně:

    teplo (kWh) = objem plynu (m3) * spalné teplo (kWh/m3)

    TeKiRu

    Vložil TeKiRu (bez ověření), 17. Leden 2011 - 13:35

    RWE uvádí přepočet

    1 m3 ~ 10,55 kWh

    na

    http://www.rwe.cz/…n-1q2011.pdf?…

    TeKiRu

    Vložil lake, 17. Leden 2011 - 13:42

    Pokud se zjišťuje teplo pomocí množství spotřebovaného plynu, je nutno výsledek ještě korigovat účinností kotle. Nejvhodnější je použít kalkulátor na serveru TZB-info.cz: http://www.tzb-info.cz/…druhu-paliva .
    Dále: není plyn jako plyn – může mít různou výhřevnost podle lokality a podle dodavatele. Nelze tedy bezmyšlenkovitě převzít např. údaj RWE.

    lake

    Vložil G.X, 16. Leden 2011 - 18:49

    Dobrý den,

    problematika je složitějšího rázu, prosím nastudujte vyhlášku 372/2001 Sb. , která je k dispozici nahoře pod záložkou Legislativa a pak položte upřesňující dotaz.

    Z vyhlášky k vašemu poslednímu bodu: Není-li možné v zúčtovací jednotce s vlastním zdrojem tepelné energie nebo s vlastní předávací stanicí určit odděleně náklady na tepelnou energii na vytápění a náklady na tepelnou energii spotřebovanou na ohřev užitkové vody, připadne 60 % nákladů na tepelnou energii na vytápění a 40 % nákladů na tepelnou energii na ohřev užitkové vody. 

    G.X.

    Vložil it, 16. Leden 2011 - 18:54

    Dobrý den,

    vyhlášku máme nastudovanou a jako společenství jsme dohodnuti na rozpočítávání nákladů. Nemůžeme se však přes PŘEPOČET jednotek dostat ke vstupním datům a hodnotám pro vyúčtování.

    Vložil G.X, 16. Leden 2011 - 20:12

    Dobrý den, objem plynu nepotřebujete znát; energie je velmi pravděpodobně na faktuře uvedena v KWh, kterou lze přepočítat na teplo v GJ. Detaily jsou uvedeny v rozhodnutí ERU zmíněném p. Lake – str. 13.

    Důležité je, že na spotřebitele se rozúčtovávají náklady na vytápění (a výrobu teplé vody), nikoliv teplo jako takové. /Měřiče v bytech jsou sice v GJ, ale jejich hodnota je použita jen poměrově vůči součtu náměrů všech měřičů. /

    A výdaje za palivo dodavateli plynu jsou jen jedním z více nákladů, což celou věc dále komplikuje.

    G.X.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".