Převod do OV - individuální smlouva o správě - je nutné podepsat?
Dobrý den,
v současné době, dochází u nás v domě k převodu bytů z bytového družstva do osobního vlastnictví. Při převodu se podespisují 1/prohlášení vlastníka, kde SBD vedeno jako správce, 2/smlouva o převodu bytu a 3/smlouva o správě. Tato smlouva o správě je však dost jednostranná a výhodná pro SBD, na které vlastník de facto přenáší všechny své kompetence při jednání s úřady, při výběrových řízeních, dokonce v něm není uvedena ani pevná cena za správu. Výhrady SBD nepřipouští. Je povinnost při převodu podepisovat správcovskou smlouvu nebo převod může proběhnout i po podpisu „pouze“ dokumentů 1/ 2/, když Prohlášení základní věci rozůčtování, povinnosti vlastníka atp. upravuje? Děkuji
jiří Vadran
Pane Vadrane,
Prohlášení vlastníka podepisovat nemusíte, ale pokud vám družstvo dá jeden výtisk, není to na škodu (jinak byste si je musel nechat zkopírovat na katastrálním úřadu za 20 Kč/stránka).
Smlouvu o převodu bytu pochopitelně podepisujete.
Smlouvu o správě nejste povinen podepsat; zejména proto, že osoba správce je (má být) stanovena v Prohlášení, včetně dalších podrobností o platbách, zálohách atd. Nabyvatelé bytů vstupují do práv a povinností původního vlastníka, takže rozhodnutím družstva o správci budete vázáni tak jako tak.
lake
Množí se zde příspěvky s problematikou přechodu/vzniku SVJ.
Domnívám se, že smysl všech ustanovení je asi tento:
- platí prohlášení vlastníka – tím jsou dány výchozí podmínky do kterých vstupuje nový vlastník jednotky (pokud s nimi nesouhlasí, neměl by do nich vstupovat )
- až rozhodnutím shromáždění vlastníků (příslušným % hlasů) se tyto podmínky mohou změnit
Myslím, že toto dává vysvětlení a odpověď na tento okruh otázek. Proto také družstvo nemusí ani dříve zakládat SVJ, neboť dokud má více než 25% hlasů, nemohou vlastníci jednotek družstvo přehlasovat a tedy změnit prohlášení vlastníka.
Také podpis na smlouvě o správě nemá význam. To je dáno prohlášením vlastníka.
žádejte o dodatek do smlouvy o správě s BD, 1) výběrová řízení podřídit výsledku hlasování /vlastníků bude patrně značné procento a jde o jejich majetek/ 2) stanovit pevnou částku za úkony správy 3) povinnost správce -všechna závažná rozhodnutí ohledně nemovitosti podřídit výsledku hlasování. 4)) stanovit procento hlasů při hlasování potřebné pro rozhodnutí .jinak nepodepisovat!!!
Nejste při převodu do osobního vlastnictví povinni podepsat tuto smlouvu o správě/ s BD/ Budete totiž ze zákona povinni založit SVJ a to si pak vybere správní firmu pro správu této nemovitosti a s tou SVJ uzavře regulérní smlouvu obsahující detailně všechny náležitosti.Je to pokus ze strany končícího BD nepustit kontrolu této nemovitosti z rukou.
Ano, v případě, že bychom měli hned více jak 75%, pak ano, ale když podíl bytů v OV bude třeba 72%, pak budeme stále pod SBD. Navíc převody se nedějí hromadně, ale individuálně… JV
Dokumenty potřebné k převodu vlastnictví jsou 1+2.
Můžete mi dát nějaký odkaz, že tomu tak je? Doufám, že mě tu zas někdo nesprdne, ale fakt bych potřeboval mít jistotu, protože naše SBD není podnik pro domněnky :-)
Jak máte smlouvu o správě formulovanou?
Pokud ji podepíšete před převodem, pak jste ji podepsal jako nájemce a o správě rozhoduje vlastník bytu. Po převodu vlastnictví nemá smlouva o správě podepsaný bývalým nájemcem Vašeho bytu (byť by to byl budoucí majitel stejného bytu) žádné účinky.
Pokud ji podepíšete po převodu, pak jste ji podepsal jako vlastník bytu, a souhlas můžete kdykoli později odvolat.
Jsou ještě jiné možnosti, upřesněte Váš dotaz.
(„Doufám, že mě tu zas někdo nesprdne“ – To bohužel nemohu garantovat, někteří se zde na tuto činnosti specialisují.)
Smlouva o správě se podepisuje právě až po převodu, resp. vše se podepisuje najednou, ale v podpisu je uveden „vlastník“ „správce“. Teď jsem se opět díval na kopii, kterou mi dal jeden z vlastníků a je tam dokonce uvedeno, že se jedná o smlouvu mezi „vlastníky jednotek“ a správcem, vůbec celé je to formulované jako by se jednalo o smlouvu mezi SVJ našeho domu a správcem, přestože v hlavičce je jen jméno vlastníka jedné bytové jednotky, v závěru je napsáno, že „smlouva je platná i pro další vlastníky jednotek, jejichž vlastnictví převodem vznikne…provede se rozšížení účastníků smluvního vztahu.“ Jde to vůbec? Děkuji JV
Teď ještě dočítám Prohlášení vlastníka, a tam je uvedeno, že vlastník je „povinnen uzavřít smlouvu o správě s určeným správcem“ , to je možné?! Má to nějakou právní váhu? JV
To mame taky uvedeno ve prohlaseni vlastnika. Znamena to ze shromazdeni muze odhlasovat kdo bude spravce a toto rozhodnuti je pro SVJ zavazne. Smlovu o sprave pak uzavira SVJ svym jmenem, ne jednotlivi vlastnici. Jak je to se smlouvou/vypovedni lhutou se soucasnym spravcem nevim, zrejme by se mela dodrzet, nicmene druzstvu jako spravci zanika sprava domu dnem zvoleni organu SVJ, viz judikat NS http://www.nsoud.cz/rozhod.php… treti odstavec odspodu.
Poslední komentáře