Předsednictví
Dobrý den, přestože již 4 roky nejsem vlastníkem bytové jednotky, jsem stále veden u soudu jako předseda výboru SVJ. Přes veškerou snahu nelze svolat schůzi, aby byl zvolen nový výbor, předseda. Jak lze docílit výmazu z rejstříku, když není na koho funkci převést. A jaká je v této situaci má právní zodpovědnost za jednání SVJ.
To máte mít definováno ve stanovách. Pokud to nemáte, jste předsedou „nadoživotí“, když to nikdo nechce dělat. My máme zcela jiný problém. U nás by to chtěl dělat každý protože neví co to obnáší. Většina členů si myslí, že to obnáší dostávat tučné úplatky od řemeslníku, kteří něco v domě opravují, např. od topenáře, elektrikáře a pod. Bláhoví, neznalí situace.
- vizte můj příspěvek kousek pod Váma Volba výboru + zápis v OR. zápis v rejstříku má pouze deklaratorní, ne konstitutivní charakter, chyba v rejstříku nemůže zákládat nějakou právní skutečnost – třeba Vaši odpovědnost. vy jste přestal být členem společenství a potažmo předsedou (členem výboru) dnem, kdy byl váš byt na KN zapsán na jiného majitele. Pokud měl výbor s Vámi 3 členy, přestal také existovat, neboť nejmenší možný počet členů výboru jsou 3 lidi. To už ale není Váš problém. pokud budete chtít něco udělat s chybným zápisem, požádejte OR o změnu údajů (výmaz)
To není pravda. Dnem převodu jednotky její vlastník přestává být členem společenství, to ano (podle ZoVB). Ovšem pokud člen byl předsedou výboru (nebo měl ve společenství jinou volenou funkci), tato jeho funkce dnem převodu jednotky nezanikne (zákon nic takového nestanoví).
že členem výboru (nebo předsedou) se může stát a být pouze člen SVJ (majitel bytu), nabíledni. viz např. paragraf 9 zákona 72/94 Sb., odst. 5, nebo vzorové stanovy v článku VI, Společná ustanovení, odstavec 5: fukční období členů volených orgánů je pět let. Počíná dnem zvolení do funkce a končí uplynutím funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním z funkce nebo ZÁNIKEM ČLENSTVÍ VE SPOLEČESTVÍ
§ 9 odstavec 5 ZoVB zní: „Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. Spoluvlastníci jednotky jsou společnými členy společenství.“
Jak sám vidíte, § 9 odstavec 5 ZoVB o tom, že by předsedou mohl být pouze člen společenství, neříká vůbec nic.
říká, že členství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. pán byt prodal, není tedy členem SVJ, nemůže být ani členem statutárního orgánu. rejstřík nesleduje změny, které nastávají, proto často zápisy neodpovídají skutečnosti. a protože zápis v rejstříku má pouze deklaratorní charakter, je třeba jej brát s rezervou.
Souhlasím s Vámi, že ZoVB toho mnoho nestanoví.
Ale protože jde o předpis soukromého práva na rozdíl od Vás z toho dovozuji, že když ZoVB nestanoví zánik funkce při prodeji jednotky, tak funkce nezaniká.
Argumentovat vzorovými stanovami považuji za nemístné, protože vzorové stanovy platí pouze, pokud nejsou přijaty jiné stanovy.
Hezký den!
Pavel
P.S. Taky Vám blbne přihlašování?
Také se mi včera nedařilo přihlášení. Tazatel nechť nahlédne do stanov na jak dlouho byl volen. Pak jde o to kdy byl volen. Dle toho končí mandát a nemá cenu řešit zda nečlen může být ve výboru. Dále lze podat demisi, přeci nelze nikoho násilím držet coby představitele čehokoli. Se divím, že ve výboru nejsou schopny vyřešit takové základní věci. Kdo velí činnosti společenství (výboru), objednává práce, podepisuje faktury, bankovní příkazy, předkládá vyúčtování, jedná se správou ?
Poslední komentáře