Předkupní právo
Dobrý den!
Jak už tady nedávno jeden z kolegů naznačoval, neškodilo by mi, abych se občas juknul do 72 zákona. Jenže když ono je to děsně složitý a já bych potřeboval spíš takovou radu z praxe.
Tedy kdo má zkušenost, ať mi ji prosím napíše.
Mám problém. Městu se konečně nabídl i za tu cenu, za kterou prodává byt s břemenem (nájemník s „dekretem“), kupec.
No, a máme problém, protože je to klasický developer, navíc nevhodné barvy, což je u nás, v místě, kde držíme Černého Petra na trhu s byty, problém.
Chce byt koupit a netají se tím, že s ním nehodlá nic dělat, že je to jen investice. A potom nechci domýšlet katastrofické scénáře, které budou následovat. Nájemník městu neplatí a já docela pravděpodobně tuším, že ani potom nový vlastník nebude platit společenství, když jemu nebude platit nájemník. A aby nám rychle soud pomohl vymoci vysouzenou částku, na to se také z UL kraji nedá spoléhat… )-:
My máme ovšem snad možnost využít předkupního práva, čímž bychom mu mohli tu „privazitaci“ nějak pokazit, možná zkazit úplně. Ale jak to udělat? O předkupním právu jsem slyšel naposledy, když jsme si byt brali do osobního vlastnictví. Od té doby se mnoho změnilo a já stejně ani tehdy moc neuměl aplikovat to, co jsem se o předkupním právu dočetl.
Myslíte, že by se tohoto předkupního práva dalo nějak zneužít – představuji si to tak, že se zahlásíme městu, že to chceme v překupním právu, a potom byt nakonec nekoupit? Tím by se c.baronovi třeba nemuselo chtít do dalšího kola čekat a on by ty peníze investoval do bytu jiného. Nám by tak vznikl prostor, abychom se pokusili sehnat si kupce jiného, lepšího.
Opravdu nevíma je to pro mne dost důležité. Kdo může poradit, prosím, aby to zkusil.
Filip
Dobrý večer, předkupní právo má pouze nájemce při převodu bytu, pokud nevyužil možnosti požádat koupě dle § 22 odst. 1 ZoVB, tzn. v šestiměsíční lhůtě od okamžiku kdy dosavadní vlastní (většinou město) jej nabídlo k prodeji. Toto předkupní právo má za podmínek dle občanského zákoníku tj. musí zaplatit cenu nabídnutou někým jiným. Vy jako SVJ žádné předkupní právo (zákonné) nemáte.Nevím jaké máte ve městě pravidla pro prodej bytů. u nás jsou taková, že pokud byt nekoupí nájemce, jde byt do dražby. karelh, svjkarel@klikni.cz
Váš záměr získat předkupní právo je pochopitelný, méně už to, „nakonec nekoupit“. Obvykle jsou pro privatizace bytů nebo domů stanovena pravidla např. „Prováděcí předpis“. V něm jsou stanovena pravidla pro prodej i pro případ, že se „něco“ neprodá.
Nerozumím tomu, že si chcete po „dalším“ kole sehnat jiného kupce, když byt předtím v předkup. právu stejně nekoupíte. Co byste chtěli pak prodávat ? Dohodněte se v SVJ a když vám město dá přednost tak kupte, i na úvěr.
Dobrej!
VždyŤ jsem tam psal, jaxe situace fyzicky má. My o ten byt nestojíme jako společenství. Máme prostě jiné zájmy a piority. Takže tohle jsme nechtěli. Jen když oddálíme prodej negrovi, oddálíme i to, že možná mu bude prodán. To bylo celé.
Stejně to nejde. )-: Navíc moje starost byla zbytečná, protože Město je tu také nechce – zjistilo, že jsou to moc velké ryby (slangově: Negr-mafie) a také si dávají pozor. (-:
Takže sami se nyní snaží mu to neprodat a jdou tzpátky na tržní cenu. Inu co.
V Kocourkově, tam se žije dobře. Když je škaredě, natřou nebe modře! Pod oblohou z lepenky dá se taky žít. Jen když je furt modrá. To mi dává klid. Klid! (Abych tak použil Mňágu a Žďorpa, i když jsem z opačného konce republiky.) (-:
Stejně díky Vám oběma za uvedení do přesných intencí.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Poslední komentáře