Předběžné opatření vs. dočasný zákaz
Shromáždění vlastníků přijalo usnesení, které bude do 3 měsíců napadeno žalobou na vyslovení neplatnosti.
Lze podat v téže věci návrh na vydání předběžného opatření, aby se SVJ zdrželo výkonu přijatého usnesení? Nebo to nelze s ohledem na specialitu v § 1209 OZ, která říká
§ 1209 (1) Je-li pro to důležitý důvod, může přehlasovaný vlastník jednotky navrhnout soudu, aby o záležitosti týkající se správy domu a pozemku rozhodl; v rámci toho může též navrhnout, aby soud dočasně zakázal jednat podle napadeného rozhodnutí.
Ze znění usuzuji, že návrh na vydání předběžného opatření podat nelze, a to ani před podáním žaloby.
Lze pouze podat žalobu a v jejím rámci navrhnout dočasný zákaz.
Jak to chápete?
Požádáte o předběžné opatření zároveň se žalobou. Připlatíte si 10 000 Kč za opatření.
Možná si pletete občanský soudní řád s občanským zákoníkem. Předběžné opatření je upraveno (mimo jiné) v občanském soudním řádu. Soud bude postupovat podle OSŘ, protože OSŘ je lex specialis vůči občanskému zákoníku.
Předběžným opatřením je samozřejmě možné účastníku uložit i jiné povinnosti než „dočasný zákaz jednat podle napadeného rozhodnutí“.
Při rozhodování soudu o návrhu na předběžné opatření je bezvýznamné zda byla či nebyla podána ve věci žaloba. Jestliže nebyla dosud podána žaloba, předseda senátu při nařízení předběžného opatření uloží navrhovateli v usnesení, aby ve lhůtě, kterou mu určí, podal u soudu návrh na zahájení řízení (§ 76 odst. 3 OSŘ).
Justitianus
Poslední komentáře