předání funkce předsedy

Vložil Ladka, 23. Říjen 2014 - 22:34 ::

Dobrý den, na schůzi členů SVJ jsme si odhlasovali, že z časových důvodů končím k 30.11. ve fci předsedy SVJ. Vzhledem k tomu, že nikdo tuto funkci nechce přijmout, řídíme se Stanovami, tedy že předsednictví bude vykonávat ten, kdo má minimálně polovinu vlastnického podílu (což je s 51%„město“). To se samozřejmě staví k této povinnosti liknavě a na mé opakované výzvy nereaguje. Nemám tedy komu předat účet (zbylí 2 členové výboru odmítají) a další dokumentaci. Jakým způsobem byste doporučovali postupovat? Děkuji za odpověď. Laďka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pegr (bez ověření), 26. Říjen 2014 - 15:59

    Laďko, kromě nepřesností ohledně předsedy výboru, neuvádíte ani jaké máte stanovy. Domnívám se tedy, že vaše stanov vycházejí z VS podle ZoVB (72/1994), pak zřejmě chcete aplikovat ustanovení čl. VI odst. 11/

    Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní jejich funkci člen společenství, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak členové společenství, kteří se jimi stali dnem jeho vzniku. Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník.

    Toto ustanovení však není v souladu s NOZ a pak je třeba aplikovat §165 odst.(1)

    Nemá-li statutární orgán dostatečný počet členů potřebný k rozhodování, jmenuje na návrh toho, kdo osvědčí právní zájem, chybějící členy soud na dobu než budou noví členové povoláni postupem určeným v zakladatelském právním jednání; jinak soud jmenuje právnické osobě opatrovníka, a to i bez návrhu, kdykoli se o tom při své činnosti dozví.

    Postupovat tedy způsobem, jak radí Lake.

    Vložil abcd (bez ověření), 24. Říjen 2014 - 4:59

    Zcela evidentně blábolíte. Děláte něco ani nevíte co. Jak může předsednictví vykonávat město. Zkuste nabídnou funkci předsednictví mostu ve městě, třeba předsednictví přijme.

    Vložil lake, 24. Říjen 2014 - 6:20

    Ladko, snažím se ve Vašem dotazu najít rozumné jádro, ale je to obtížné. Snad ani Vy, ani členové vašeho SVJ nevíte co činíte.

    Tvrdíte, že existuje tříčlenný výbor a zároveň se označujete za jednočlenný statutární orgán „předseda SVJ“. To je nesmysl. Máte tedy ve skutečnosti funkci „předseda výboru“. Do funkce Vás zvolil výbor, nikoliv shromáždění.

    Funkce předsedy se nepředává. Nikdo se nemůže stát předsedou výboru „předáním funkce“. Může jedině kandidovat na člena výboru a být zvolen shromážděním za člena výboru. Teprve pak – na schůzi výboru – by mohla nastat volba této osoby do funkce předsedy výboru.

    Naamísto organizace volby náhradníka do výboru nabízíte městu neexistující funkci. Píšete, že ve vašich stanovách je uveden ten nesmysl, že „předsednictví bude vykonávat ten, kdo má minimálně polovinu vlastnického podílu“. To je nepravda hned dvakrát:

    1. Předseda výboru bývá volen výborem z členů existujícího výboru; nemůže se jednat o osobu stojící mimo výbor. (Ale možná máte nějaké exotické stanovy.)
    2. K přijetí funkce člena statutárního orgánu je vždy nutný písemný souhlas dotyčné osoby. Tento souhlas požaduje rejstříkový soud doložit a je to jedna z podmínek zápisu člena orgánu právnické osoby do rejstříku. Tento souhlas nemůže být nahrazen nějakou větou ve stanovách.

    Je tedy vyloučeno konstruovat ve stanovách jakési „automatické předsednictví“ u osoby, která vůbec členem výboru není! Tato část stanov se mi jeví jako absolutně neplatná pro rozpor se zákonem.
    ------------------------------------------------------------------------

    K Vašemu dotazu:
    Pokud snad shromáždění SVJ projednalo že končíte ve funkci „předsedy SVJ“, pak toto projednání bylo zmatečné a neplatné: taková funkce v SVJ neexistuje. Změnu v osobě předsedy výboru měl a mohl projednat jedině výbor, který Vás do funkce zvolil. Nikoliv shromáždění. Po projednání výborem zůstává bývalý předseda výboru řadovým členem výboru.

    Pokud snad shromáždění SVJ projednalo že ukončujete Vaše členství ve výboru, pak to bylo v pořádku, protože právě shromáždění Vás za člena výboru dříve zvolilo. Budete postupovat tak, že oznámíte rejstříkovému soudu Váš konec členství ve výboru. Doložíte to zápisem z projednání na shromáždění, kde je uvedeno datum ukončení. RS provede k tomuto dnu výmaz Vašeho jména z rejstříku. Bylo by praktické sdružit všechny změny a provést to zároveň se zápisem nového člena výboru a nového obsazení funkce předsedy výboru.

    lake

    Vložil Ladka, 26. Říjen 2014 - 22:38

    Děkuji za odpověď, a omlouvám se za špatný název fce. Máte pravdu, jedná se o fci předsedy výboru. SVJ existuje teprve od dubna 2013. Ke zvolení do této funkce došlo na prvním shromáždění. Z časových důvodů už nechci funkci vykonávat, ani být členem výboru, ale situace je taková, že nikdo se nechce stát ani členem výboru ani předsedou. Jakým způsobem byste mi tedy poradil se této funkce „zbavit“? Včetně předání účtu a dokumentace ve chvíli, kdy to zbylí 2 členové odmítají? Děkuji Laďka

    Vložil MartinII, 24. Říjen 2014 - 0:00

    Nevím, kdo se k tomu staví na městě liknavě, ale nechal bych se nahlásit na odbor správy majetku nebo ke starostovi.

    Vysvětlil bych spoluvlastníkům, že bude lepší když se toho někdo ujme nebo půjde jejich majetek možná tzv. „zugrunt“.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".