předání
Dobrý den, je nějaký limit, do kdy musí starý výbor , který odstoupil, předat pokladnu a dokumentaci novému výboru? Máme s tím trochu potíže… Děkuji, Blanka
Neznám předpis, který by explicitně upravoval předání funkce.
Zápis do rejstříku není konstitutivní, v podstatě na něm nezáleží. Pouze kdyby někdo v dobré víře v zápis učinil obchod se starým výborem. To by ale byl ze strany starého výboru podvod.
Od zvolení by se měl nový výbor ujmout své funkce a měl by dohodou zkrátit toto složité období na minimum.
Hezký den!
Pavel
Paní Blanka se zeptala, do kdy by se měla předat pokladna a dokumentace. To je snad zřejmé z úvodního příspěvku.
Je obvyklé, že má někdo pokladnu doma. Jak ji má získat nový výbor jste neporadil.
O tom, že dokumentace patří SVJ není spor. Ale pokud SVJ nemá k dispozici místnost, kde je dokumentace skladovaná a dokumentaci má někdo ze starého výboru, může být problém ji získat. Jak ji získat jste neporadil.
Hezký den!
Pavel
Z otázky jsem pochopil, že tazatelce jde o to, do kdy získat funkci, hotovost a listiny, nikoliv jak získat funkci, hotovost a listiny.
Nad tím dumám a domnívám se, že odpověď je bez zbytečného odkladu.
A teď:
Je-li datum vzniku funkce 1.1. (což se zde už vícekráte doporučovalo), větší problém nevzniká, penežní deník, účetnictví ad. se k tomuto datu uzavírá.
Je-li datum vzniku funkce jiné (to se nedoporučuje, je to ale běžné), je třeba záznamy uzavřít k mimořádnému datu, to si vyžádá určitý čas. Nic mezitím nebrání novému výboru, aby vykonával funkci. Šest měsíců se tak jistě jeví jako přiměřená doba.
Účetní záznamy se samozřejmě neuzavírají proto, že dojde ke změně výboru, viz § 17 ZoÚ. Takže vznik funkce může být kdykoliv, to účetnictví neovlivní, protože se nejedná o účetnictví výboru ale účetnictví SVJ.
Šest měsíců je proto nepřiměřená lhůta.
Správnou odpověď uvádíte, je to bez zbytečného odkladu, pouze to není přímo v žádném předpisu napsáno. Šlo by to asi dovodit z obecně platných předpisů analogií.
Ale vynutitelnost je obtížná. Doporučuji, spolu s klasikem, jednat, jednat, jednat.
Hezký den!
Pavel
Při změně osob jednajících jménem právnické osoby je možno např. provést mimořádnou inventuru a je nejvýše vhodné protokolárně předat hotovost a všechny dokumenty SVJ podle seznamu.
Právnická osoba zůstává ovšem tatáž. Nevím tedy, z čeho dovozujete nutnost uzavřít peněžní deník a "účetnictví".
lake
Chcete tvrdit, že když jste zapsán v rejstříku tak se můžete při podvodech v účetnictví ohánět, že zápis není konstitutivní (kterým se zakládá, mění nebo ruší právní vztah) a že nejste az nic odpovědný ? Jíá bych zkusil žalovat do banky, že nemá přijímat pokyny mimo obchodní rejstřík (asi by řekli že to je věc společenství), ale pohrozil bych starému výboru aby nenakládal s účtem.
Petr: „Chcete tvrdit, že když jste zapsán v rejstříku tak se můžete při podvodech v účetnictví ohánět, že zápis není konstitutivní (kterým se zakládá, mění nebo ruší právní vztah) a že nejste za nic odpovědný?“
Pavel: To jsem netvrdil. Tvrdil jsem pravý opak: „..kdyby někdo v dobré víře v zápis učinil obchod se starým výborem. To by ale byl ze strany starého výboru podvod.“
Petr: „Já bych zkusil žalovat do banky, že nemá přijímat pokyny mimo obchodní rejstřík (asi by řekli že to je věc společenství), ale pohrozil bych starému výboru aby nenakládal s účtem.“
Pavel: Banka se řídí platnou smlouvou o vedení běžného účtu. Máte pravdu, že by banka řekla, že nakládání s účtem je věcí SVJ. Pokud nedostane banka nové dispozice, musí postupovat podle smlouvy. Co je zapsáno v rejstříku SVJ je pro banku irelevantní. Důležité je, co je ve smlouvě.
Hezký den!
Pavel
Pane Petře,
ano, zápis v rejstříku SVJ skutečně nemá konstitutivní povahu. Obchodní zákoník k tomu obsahuje podrobná pravidla, aby byla chráněna dobrá víra obchodních partnerů např. při uzavírání smluvních vztahů.
Co se týká banky, mají podpisový vzor a pravidla pro disponování s účtem a toho se drží. Dokud nebudou pravidla změněna na žádost majitele účtu, ani NESMĚJÍ nic měnit. Výjimkou by byl pouze soudní příkaz (obstavení účtu).
lake
S tou bankou jsem to nedomyslel, ale je třeba „žalovat“ příště na schůzi že odvolaný (odstupující) výbor nekonal dle rozhodnutí sněmu a třeba se při tom i provinil. Jak to vypadá, může výbor předávat funkci (vč. nakládání s penězi a uzavírání smluv) hodně dlouho a nic se proti tomu nezmůže ?
Dle mne a)po zápisu do obchodního rejstříku, když soud schválí že to ten nový může dělat, b)tak rychle aby se starý zbavil starostí, c)aby rychle nový mohl konat dle zákona a stanov
Poslední komentáře