Přechod dluhu, práv a závazků

Vložil Evík, 23. Červenec 2014 - 7:58 ::

V polovině roku 2013 jsem nabyla vlastnictví k bytové jednotce. Bývalý vlastník (rodinný příslušník) mně dal generální plnou moc k jeho zastupování ve všech věcech. (Plná moc byla úředně ověřena, a jednala jsem na základě ní na vícero úřadech, naprosto bez problémů i na státním zastupitelství, policii atd.).
SVJ (potažmo smluvní správce SBD), odmítlo provést vyúčtování přijatých záloh na služby a záloh na správu domu a pozemku na mě a na bývalého vlastníka bytu s odůvodněním, že k převodu bytu došlo darováním. Já jsem zase odmítla vyúčtování uznat za řádné, neboť v něm byly uvedeny zálohy i jiné osoby. Výsledkem vyúčtování je nedoplatek cca 10.000,–Kč, které SVJ zřejmě asi hodlá po mně vymáhat. (Dostala jsem písemné vyrozumění o vyřízení podané reklamace).
Dne 18.7. 2014 bývalý vlastník zemřel a já jsem tedy již pozbyla možnosti za něj jednat. Do této doby jsem měla na základě generální plné moci a podpisových práv k bankovnímu účtu, možnost jednat a hospodařit i s účtem bývalého vlastníka. Pokud by byl nedoplatek na zálohách SVJ řádně bývalému vlastníku a mně stanoven, tak bych proplacení závazku ihned provedla. Dne 18.7. 2014 jsem z důvodu smrti bývalého vlastníka již pozbyla možnost jednat za něj a celou věc řešit. Prosím o radu jak mám nyní postupovat?

Byl můj postup správný vůči SVJ? Jak postupovat dále? Mám na skutečnost (existence nevypořádaných záloh na účtu SVJ), upozornit notáře při dědickém řízení?

Díky za radu

Evík

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Emill (bez ověření), 23. Červenec 2014 - 21:08

    Pokud jste pozbyla právo jednat za vlastníka je třeba tuto skutečnost prokazatelně sdělit SVJ. Je na něm aby své závazky uplatnilo v dědickém řízení.

    Vložil Evík, 24. Červenec 2014 - 8:06

    Děkuji, to je mi celkem jasné, že po smrti bývalého vlastníka nemohu jeho jménem již jednat s SVJ. Jde mi spíš o to, že SVJ neprovedlo vyúčtování na 2 různé osoby. Pokud by tomu tak bylo, tak by výsledkem vyúčtování záloh za rok 2013 bylo, že bývalý vlastník by měl značný přeplatek, neboť v bytě neměl žádné odběry. Já jako druhý vlastník v roce 2013 by jsem měla velký nedoplatek, s jehož uhrazením po řádném vyúčtování nemám problém.
    Jak, ale postupovat, když SVJ vyúčtování na 2 různé osoby neprovedlo, bývalý vlastník umřel a na účtu SVJ, jsou tedy jeho nevyúčtované zálohy (a zcela určitě přeplatek po vyúčtování záloh). Mají se tyto nevyúčtované zálohy nahlásit notáři v rámci dědického řízení? Jak když ze strany SVJ nebylo vyúčtování ani po mojí několikeré urgenci provedeno. Mám za to, že ze strany SVJ nevyúčtováním těchto záloh půjde o nedovolené obohacení. Jak postupovat?
    Díky Evík

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".