pravomoce výboru
Dobrý den,je možné, aby si výbor sám od sebe bez schválení shromáždění zdvihl zálohy na služby o 100%? Stanovy máme stejné se vzorovými, jenže tento bod se mi jeví dost nejasným. Děkuji za odpověď. Lenka
Výbor může dělat jen to co mu vlastníci dovolí – spravuje jejich peníze-zálohově. Bez jejich peněz je nahranej. Nesouhlasíte li, je právně čisté svolat schůzi VBJ ať rozhodne většina.
S pozdravem Fanda
Dobrý den Leni!
Nechci být šťoura, ale tedy za to poštovné se asi trochu zbláznili. Sami máme ve stanovách, že doručování poštou se použije teprve tehdy, pokud není jiný, ekonomičtější, způsob obeslání. Takže z toho mám dojem, že spíš ostatní utracené peníze označili do účetnictví jako „poštovné“ a nelámali si s tím hlavu. (Stačí je chvilku nehlídat a už v tom dělají burdel!) (-:
Celková částka vysypaná z fondu oprav – 67 litrů – mi naopak přijde tak nějak pohodová. To jsem letos utratil také. To je ještě odůvodnitelné. A také máme jasně napsáno v hlavní knize, přesně za co jsme kolik korun dali. To Vám musí umět výbor předložit, protože to je jeho povinnost a zodpovědnost. Vždycky jsem paní účetní dával poctivě doklady a ona je poctivě zaúčtovávala na správné účty, tak jak to má být všude.
Nechali jsme si dělat správu od jednoho člověka, ale trvalo nám, respektive on to úspěšně maskoval, než jsme zjistili, že vůbec nic neumí.
Jednu z fatálních hovadin, co udělal, bylo snížení předpisů na totální minimum. My nemáme na fondu záloh téměř žádnou rezervu, protože je to postavené opravdu na knop. K tomu nám shodil fond oprav z 1000 Kč na 800 Kč, což mu ještě výbor také schválil. Já tehdy na té výborovce řval jak protrženej, že je to nesmí ani napadnout, že celkově tak ponížíme předpis o 20%. Neposlechli.
Od 1. prosince správcuji já a mám zoufalý problém. Musím všem vlastníkům urychleně předložit nové předpisy, abychom se nedostali opět do mínusu a nedotovali z fondu oprav.
Běžně, co jsem tak vyzjistil, šla společenství se svými předpisy o 20% nahoru. Já budu muset jít o 40%. Lidi mě sežerou. Ovšem mám zdůvodnění, že je v současné době normální platit za 3 + 1 právě kolem 5000 Kč, takže ještě stále to nemají nijak nahnané.
Pokud jste tedy doposud platili ty předpisy velmi nízké a výbor třeba plánuje rekonstrukci a hypotéku, potřebuje tam natlačit od vlastníků více peněz. A jak tu už je uvedeno, kdyby ty peníze přebyly, tak záloha se přece vyúčtuje a Vám se ty peníze případně vrátí. A hlídejte svůj slavný výbor, jak hospodaří s vaším společným fondem oprav.
Motto je přece: To jsou peníze nás všech, co si je dáváme do rodinné kasičky, abychom si mohli nás barák opravovat. Výbor jsme si zvolili proto, aby se nám o ně postaral – je to víceméně čestná funkce, a já se dlouho bránil odměně – tak by neměl na vás být jak pijavice, ale snažit se, abyste tu hromádku co nejlépe točili, aby měla smysl.
Co teď, když jdou ceny tak nahoru a inflační spirála se opět pootáčí? Když máte ve fondu oprav nasyslený milión, nebylo by bývalo lepší mít ho proinvestovaný za ceny dneška? Například: Pokud měla fasáda stát třeba právě milión, tak napřesrok už bude třeba za milión a čtvrt. Není to trochu škoda?
Snad Vám to bude návodné, co máte udělat za kroky a zákroky. (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Dobrý den, vzhledem k tomu, že finanční bilance SVJ sprostředkovávajících služeb musí být nulová. Je prvořadě nutné, aby suma záloh na služby odpovídala sumě předpokládaného čerpání služeb s rezervou cca 5–10%. Pokud váš Výbor však stanovil neopodstatněnou a neodůvodněnou výši záloh, je třeba předpis s těmito výhradami reklamovat a žádat o předpis úměrný předpokládanému čerpání. s pozdravem, Petr Vávra
Děkuji mockrát za odpověď.Hospodaření našeho výboru není tak zcela jasné, ale vyžádala jsem si přehled spotřeby tzv. drobných vydání za rok 2006, kde je uvedena suma 67 805.1 Kč (ve výčtu např. „ostatní služby např. známky 14 080.5 Kč , spotřeba např. kancelářské potřeby 4 382.0Kč), nejsou tato vydání a sumy nadhodnocené? A na tomto základě bylo rozhodnuto zvýšit platbu zálohových plateb DV z 1,5/měs/m2 na 2,5/měs/m2.Když jsem vznesla dotaz a odmítnutí toto od července platit, bylo mi sděleno, že došlo ke zvýšení, "ať se mi to líbí nebo ne“. Od té doby hledám radu,jestli rozhodnutí výboru je správné, když to naše shromáždění neodsouhlasilo. Jak tedy dál? Můžete mi ještě poradit? Lenka Vachová
Dle zákona výbor nemá pravomoc zvýšovat výši zálohy do fondu oprav ani za služby, tuto pravomoc má výhradně schromáždění a musí se o této záležitosti hlasovat. Proto jednostrané zvýšení plateb provedené výborem ignorujte.
Ludspa
Dobrý den, částku samotnou těžko hodnotit, 14tisíc za poštovné mi připadá opravdu velmi vysoké a je tedy třeba vyžádat doložení oprávněnosti těchto nákladů -zejména vazbu výdajů za poštovné ke konkrétní korespondenci vedenou Výborem SVJ. Nepovažuji za doložení oprávněnosti doklad z pošty, že kdosi nakoupil ceniny např,za 10.000,–Kč., s pozdravem, Petr Vávra
To preci zalezi na velikosti spolecenstvi. Ma-li treba 500 clenu, tak jsou to 2 dopisy rocne na clena.
Dokážu vykalkulovat, že by se za známky vydalo 14 080,50 Kč ročně, např. pokud by převážná část korespondence směřovala do zahraničí (pro zahraniční členy společenství nebo zahraniční dodavatele).
V obvyklém případě, kdy se písemný styk vede převážně s dodavateli služeb a dopisy členům společenství se vkládají do jejich schránek, je uvedená částka zjevně nejméně o řád nadsazena.
Při průměrné ceně 10 Kč by muselo jít o 1408 dopisů ročně.
Pepa z Depa
Dle ZoVB by mělo o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky dle §11/4 (výši záloh na služby) rozhodovat shromáždění 3/4 většinou přítomných.
Jsou SVJ, kde dle vlastních stanov je to v kompetenci statutár. orgánu SVJ. Pokud je dostatečně kompetentní a vyhodnocuje si výši záloh podle skutečné spotřeby dle vyúčtování předchozího období a stanovuje jejich výši pro další období, jsem názoru, že tím nedochází k poškozování vlastníků BJ, protože jde o peníze na platby zúčtovatelných záloh a mělo by být v zájmu SVJ aby na jejich úhradu byly vytvořeny potřebné zdroje s určitou rezervou. O její výši by měl být schopen rozhodovat statut. orgán SVJ a shoduji se s p.Vávrou rovněž na navýšení o 5–10% navíc.
Je třeba samozřejmě sledovat probíhající vývoj cen energií a tím celkový cenový výoj cen služeb.
Poslední komentáře