Pravomoce členů výboru
Ve stanovách máme napsáno: „Každý člen výboru zastupuje společenství vlastníků navenek samostatně ve všech záležitostech.“ Jako člen výboru si neumím představit, k čemu mě taková formulace opravňuje. Dokážete mi někdo na pár příkladech polopaticky ukázat co to v praxi znamená? Budu vděčný, když mi napíšete co máte k této věci ve stanovách napsáno vy. Souhlasili byste se zapsáním výše uvedené formulace do vašich stanov? Díky za každý názor.
kukula
Možná jste si všeci nevšimli, co na to NOZ. Jednání za právnickou osobu.
Z té formulace vyplývá, že každý člen výboru může jednat s dodavateli služeb, podepsat smlouvy a faktury, rozhodnout o opravách, …V případě špatného rozhodnutí nebo žaloby si to odskáče ten člen výboru. Statutárním orgánem je ale výbor, ne jednotliví členové. Tou osobou navenek je především předseda výboru. Jeho pravomoci jsou ale omezené, smlouvy a faktury nepodepisuje sám. Tu formulace bych do stanov nedávala.
Já bych se té formulce „Kadý člen výboru zastupuje společenství vlastníků navenek samostatně ve všech záležitostech“ nebál. Chtělo by to ale dodat ještě jednu větu, např. „Je-li pro právní úkon zapotřebí písemná forma, je nezbytný podpis předsedy a dalšího člena výboru.“ Za těchto nových podmínek by totiž každý člen výboru mohl jednat navenek neomezeně podle potřeby jak chce, ale jakmile by mělo dojít na podpis, muselo by se to projednat ve výboru, aby to potom předseda a ten člen výboru mohli podepsat.
Mýlím se? Zajímá mne Váš názor.
JoSo
Do veřejných rejstříků se u osob, které jsou členem statutárního orgánu, nezapisuje způsob podepisování písemných právních úkonů, ale způsob, jak za právnickou osobu jednají. Viz § 25 odst. 1 písm. g) zákona č. 304/2013 Sb.
Poslední komentáře