právní postih za odpojení?
prosím o radu,co dělat s vlastníkem,který na schůzi požadoval odpojení od společného topení,shromáždění mu dalo devadesátiprocentní záporné stanovisko.Avšak tento vlastník se i přes to odpojil, s argumentem,že mu nevyhovuje jak se topí,neustále tvrdí že má doma 20 stupňů a plísně,ostatní vlastníci mají doma teplotu 22 stupňů.Před 2 lety si SVJ usneslo na tom,že se bude topit maximálně na 21 stupňů i s jeho podpisem.Může být tento vlastník který se odpojil nějak sanciován,můžem po něm požadovat nějaké právní nároky?Díky za odpověď
Použijte funkci 'Hledat', protože už se řešilo. Jenom dnes je to stejný dotaz potřetí. Upřesněte laskavě, zda máte nainstalované měřiče (indikátory) na radiátorech.
lake
V tomto případě jak SVJ, tak vlastník se chovají iracionálně a neodpovědně. Společenství zřejmě neplní svůj závazek topit na vnitřní teplotu 21°C (což ovšem znamená minimálně 22,5°C v rohových místnostech a 23°C v rohové místnosti pod střechou nebo nad nevytápěným sklepem), viz vyhláška 194/2007 Sb., §2.
I přes písemné upozornění jste nezjistili důvod nedotápění ani nesjednali nápravu.
Pokud vás zajímají pouze "právní nároky", přečtěte si o tom v Zákonu o vlastnictví bytů, §13/2. Nárok byste museli zřejmě vymáhat soudně. Vlastník by proti vám mohl naopak uplatnit nároky za snížený komfort bydlení, náhradu za sanaci plísní v bytě.
Pokud byste se ptal na čistě FINANČNÍ páky, které vůči odpojenému vlastníkovi máte, najdete je ve vyhlášce 372/2001 Sb., konkrétně §6/2. Možno použít i důraznější §4/7 vyhlášky, pokud se usnesete nainstalovat indikátory (IRTN) na jednotlivé radiátory. Nemá-li radiátory, jde o "neumožnění instalace".
Ostatně montáž indikátorů bych vám doporučil jako první a základní opatření pro šetření energií. Pak může každý topit podle svých požadavků. Zároveň se s vlastníkem zkuste rozumně dohodnout, aby radiátory vrátil na místo. Finanční hrozba podle 372/2001 je dostatečným argumentem.
lake
Poslední komentáře