Práce pro SVJ bez faktury?
Dobrý den,
jsme nově vzniklé SVJ ve staré budově. Fond oprav jsme si dali vysoko, abychom mohli co nejrychleji začít s opravami na domě. Ale zas tak růžové to samozřejmě není a čas nás tlačí. Je nějaká legální možnost, jak pro dům zajišťovat i věci bez faktur? Jedná se buďto o nákup vybavení z druhé ruky (použité věci z bazaru) nebo práce vyhotovená bez papírů (místní ukrajinec se škrabkou nebo dobrovolnická práce lidí v domě s proplacením materiálu). Moc děkuji za reakce!
Na všechno musíte mít doklad. V obchodě vystaví účtenku nebo fakturu. Za práci lze zaplatit hotově, když vydáte výdajový doklad na jméno s popisem práce, za co to dostal. Pokud se jedná o vyšší částku, tak uzavřete dohodu o provedení práce. To jsme udělali v případě úklidu společných prostor po malování pro 2 sousedky. Drobná sousedská výpomoc se u nás dělá zdarma, my platíme jen materiál. Bez dokladu to nejde, nejsou to vaše peníze. V účetnictví by chyběly, pokud není doklad.
„Za práci lze zaplatit hotově“ (Vložil janica, 5. Září 2022 – 10:40)
To sice lze, ale nelze to v žádném případě doporučit.
S takovými úvahami dříve či později skončíte v teplákách. Jestli nechcete sebe a celé SVJ přivézt do problémů, snažte se držet základního pravidla – na všechno doklad. Najděte si účetní s dobrými referencemi a držte se toho, co vám bude doporučovat, nesnažte se švejkovat, apod. Práci lze vykonávat i na Dohodu o provedení práce. Když si nakoupíte materiál a sami něco uděláte, není to problém, pokud nejde o činnost, kterou dle legislativy může vykonávat jen odborník.
„S takovými úvahami dříve či později skončíte v teplákách.“ (Vložil petrsv, 5. Září 2022 – 8:11)
… a budete mít k disposici knihovnu s právní a účetní literaturou a dostatek času k doplnění znalostí.
Nemáte žádný „fond oprav“. A pojem „faktura“ není definovaný v žádném celostátně účinném právním přepisu. Takže doporučuji nefantazírovat, a nepoužívat pojmy kterým nerozumíte!
Odpověď na Váš dotaz je jednoduchá: můžete zajišťovat věci pro dům i bez té záhadné „faktury“. SVJ však potřebuje účetní doklady. Vše Vám vysvětlí váš/vaše účetní. Neodkládejte to, zeptejte se. Vaše neznalosti jsou hluboké a zásadní.
Ve Vašem vlastním zájmu je aby SVJ bylo schopno prokázat důvod každého výdaje. Například jaké práce na společných částech byly provedeny a v jakém rozsahu, jaký byl výchozí stav a jaký byl konečný stav, že dokončené dílo bylo zkontrolováno a převzato, a kolik to celé stálo. Nechcete přece jako statutár být obviněn ze zpronevěry, že?
Justitianus
„Jedná se buďto o nákup vybavení z druhé ruky (použité věci z bazaru) nebo práce vyhotovená bez papírů (místní ukrajinec se škrabkou nebo dobrovolnická práce lidí v domě s proplacením materiálu)“
- – – – – – – – – – – – – – – – –
Na „zboží z bazaru“ vydává prodejna doklad. S Ukrajincem můžete (předpokládám) sepsat smlouvu Smlouvu o dílo, i když zřejmě nemá IČO. Dobrovolníkům proplatíte koupený materiál stejně tak jako ten z bazaru.
Ale při online nákupu z bazaru mi nikdo ke zboží žádný doklad nepřipíše, sama bych to u věcí, kterých se zbavuji, nedělala. Takže najdu na sbazaru, plácnu, stříšku nad vchod a nemůžu jí koupit, i když je o 50% levnější, než ta nová. Do bytu ano, pro dům ne, to je docela frustrující, když tu mám seznam budoucích nákupů a oprav a ty částky tam lítají jak v loterii.
Pokud sepíšeme s nějakým ukrajincem smlouvu o dílo a on přitom maká načerno, plyne z toho možný trest pro nás, nebo je to pouze jeho starost? Děkuji za vysvětlení, vážím si toho!
„při online nákupu z bazaru mi nikdo ke zboží žádný doklad nepřipíše, sama bych to u věcí, kterých se zbavuji, nedělala.“ (Vložil Koudy (bez ověření), 5. Září 2022 – 18:14)
V takovém případě postupuje proti § .
„Pokud sepíšeme s nějakým ukrajincem smlouvu o dílo a on přitom maká načerno, plyne z toho možný trest pro nás, nebo je to pouze jeho starost? Děkuji za vysvětlení“ (Vložil Koudy (bez ověření), 5. Září 2022 – 18:14)
Napište IČO nebo adresu, rádi Vám to vysvětlíme.
Z dotazu není jasné, zda začínající SVJ nějaké účetnictví již zavedlo, natož zda má účetního. Pokud jde o Dohodu o provedení práce (DPP) zmíněnou od Janici, tak z té se odvádí daň 15 %. K odvodu daně si SVJ zřídí u místně příslušného Finančního úřadu účet. Opakuji že nevíme, zda má dotyčné SVJ účetnictví a účetní.
„nevíme, zda má dotyčné SVJ účetnictví a účetní.“ (Vložil Petr, 5. Září 2022 – 11:36)
Dotyčné SVJ vede účetnictví, neboť to požaduje § .
Účetní mít nemusí, neboť to § nepožaduje.
1, „při online nákupu z bazaru mi nikdo ke zboží žádný doklad nepřipíše“ 2. „Pokud sepíšeme s … ukrajincem smlouvu o dílo a on přitom maká načerno …“
- – – – – – – – – – – – –
Nevím proč je můj předešlý příspěvek mínusován. Koudy vznesl dotaz, teď ho „salámově“ doplňuje.
Pod nákupem z bazaru jsem si představoval nákup v kamenném obchodě. Co chcete pro SVJ kupovat na internetovém bazaru, bez záruky že dostanete to, co jste třeba zaplatil předem ? Pokud sdělí, co VŠECHNO znamená práce načerno, tak mu někdo odpoví. Nejlépe mu to může vysvětli jejich nasmlouvaná účetní. Pořád nevíme, zda jejich účetnictví vede certifikovaná účetní nebo Koudy nebo paní, která „za to nic nechce“, jak se objevilo v dotazu jiného tazatele. Pod prací „načerno“ si já představuji, že je Ukrajinec evidován na úřadu práce nebo dostává sociální dávky, příspěvek na bydlení apod. To vy ale přeci nemáte možnost lustrovat (zjistit). Problém by mohl nastat, pokud by se při práci zranil, to ale asi i v případě kdyby nepracoval „načerno“. Nebo se ho zeptejte a pak se rozhodněte. Nemá cenu teoretizovat, že „co se stane, pokud …“. Howgh
Poslední komentáře