povinnost vykonávat funkci
Dobrý den, tak jako jistě i v jiných SVJ i u nás se předseda naštval natolik, že složil funkci a s ním i zbylí dva členové Výboru. Je nás celkem 8 členů a nikdo už nechce za žádnou cenu dělat ani předsedu ani pověřeného vlastníka. Ve zdejších příspěvcích jsem se dočetla názor, že v takovém případě – pokud jsem to dobře pochopila – připadá ze zákona tato povinnost na toho, kdo se stal jako první majitelem bytové jednotky v domě (tedy byl jako první zapsán do katastru). V našem případě je to majitel, který je dlouhodobě mimo ČR (a kvůli kterému také Výbor složil funkci). Jak tedy máme nyní postupovat? Máme mu sdělit, že se ze zákona stal pověřeným vlastníkem a je od nynějška za vše odpovědný a má zařizovat správu domu i když s tím nesouhlasí a v domě ani nebydlí? Děkuji
Taky bych měl dotaz. Shromáždění zvolilo nový výbor. Vzápětí nato
si výbor zvolil předsedu a místopředsedu. Večer se sepsal zápis
(nepodepsaný novými členy výboru) a hned ráno přišly dvě zvolené
členky výboru, že funkci nechtějí vykonávat. Mohl by mi prosím někdo
poradit, jak postupovat v takovém případě? Pochybuji, že přes léto
svoláme většinu vlastníků na schůzi (40 jednotek).
A druhou otázku mám takovouto: Ve stanovách máme uvedeno, že ve výboru
musí být z každého vchodu alespoň jeden vlastník. S odstupující dámou
jsme narazili na problém, že z jednoho vchodu není kandidát a nikoho nelze
přemluvit. Lze v takovém případě členství ve výboru někomu
nařídit?
A perlička na závěr:
Na shromáždění vyplynulo najevo, že minulý výbor tahal vlastníky za nos
skoro tři roky a po píchnutí do vosího hnízda nám bylo sděleno, že byla
podepsána směnka na 2,5mil. bez našeho souhlasu! A teď babo raď :))
Ad 1) Předpokládám, že jste zvolili 5ti členný výbor. Po odstoupení těch dvou „členek“ by zůstali ještě 3 a k usnášeníschopnosti jsou potřeba právě 3, k přijetí usnesení výboru pak stačí jen 2. Nutit někoho, aby byl členem výboru, i když s tím ještě před několika hodinami souhlasil, podle mne nejde. Ale zajímal bych se o důvody jejich rezignace. Třeba chtěli být místo/předsedkyní?
Ad 2) Ustanovení, že ve výboru musí být zástupce z každého vchodu, považuji osobně za velmi hloupé. Máme vchodů 6 a také takový návrh při projednávání stanov padl. Právě s poukazem na skutečnost, že se z nějakého vchodu nemusí najít kandidát, nebo, že nebude zvolen, se toto ustanovení nakonec do stanov nedostalo. Nikoho z příslušného vchodu totiž nemůžete nutit, aby byl v orgánu ve kterém nechce být. Zákon ale obdobné otrocké ustanovení má v § 9/9, ale ZoVB je špatný zákon a §9/9 platí jen pro speciální situaci.
Ad 3) Směnky jsou velmi vážná věc. Jedná se o zajišťovací směnku nebo o směnku, kterou se potvrzuje nějaký dluh? To zajištění/dluh je reálný nebo je tam nějaké protiprávní jednání?
Pokud nemáte ve stanovách zákaz, že výbor nesmí podepsat směnku bez souhlasu shromáždění, tak směnku obecně podepsat může, protože výbor je statutární a výkonný orgán.
Pokud směnka jen jistí např. úvěr bance, tak si myslím, že je to v pořádku.
Hezký večer!
Jediné východisko podle mě je tento postup. Určit pověřeného vlastníka a správu s tím spojenou firmě. Pěkně všechno cvakat ve tvrdejch. Pak se možná uklidní rozbouřené vášně, spolu s tenkou peněženkou a lidi budou ochotní spolupracovat a patřičně si vážit toho otroka, který to dělal téměř zadarmo a poslouchal brblání těch, co se jen vezli. Jana
Pověřený VLASTNÍK musí být členem SVJ, jinak to podle mne nejde.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Domnívám se, že takovou nevolnickou povinnost ZoVB neukládá pro „prvního“ ale pro „první tři“ (když SVJ vzniklo podle§ 9/3) nebo pro „prvních 75%“ (když SVJ vzniklo podle § 9/4) nebo pro vlastníky, kteří byli vlastníky k 1.7.2000 (když SVJ vzniklo k 1.7.2000).
Výše uvedené podle mne vyplývá z § 9/9 ZoVB, poslední část věty.
Pokud výše uvedené osoby nebudou plnit funkci orgánů, domnívám se, že odpovídají za vzniklé škody podle ObčZ.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Není mi ovšem jasné, jak v praxi budou vykonávat funkci orgánů společenství vlastníci, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku, když je jich třeba 50, což náš případ. ZK
Vážení, je-li vás 50 a nikomu nezáleží na svém majetku za nemalý peníz je to smutné, že se nenajde ani jeden jako pověřený vlastník. Leč takové případy jsou.
Na správu domu je možné sjednat za úplatu správce na základě ujednání „mandátní smlouvy“, který řadu záležitostí na základě „pověření“ bude provádět za výbor.
Pověřený vlastník, případně výbor, a shromáždění vlastníku bude provádět „kontrolní činnost“ v plnění „mandátní smlouvy“, včetně vedení hospodaření správcem. Některé právní úkony ale pověřený vlastník, výbor, či shromáždění vlastníků delegovat (zatím) nemůže.
Matějka
Poslední komentáře