Pověřený vlastník na základě plné moci?
Dobrý den,
prosím o radu. V domě zakládáme SVJ, ale funkci pověřeného vlastníka nechce nikdo vykonávat. Automaticky by měl tím pádem být pověřený vlastník ten, který má v domě nejvíce bytových jednotek v OV. Tento vlastník souhlasí s funkcí PV, ale nebydlí v domě ani ve stejném městě. Jeho rodinný příslušník se celou dobu stará o jeho byty v domě na základě plné moci. Lidé v domě souhlasí, že by takto byla funkce vykonávána, ale nevíme zda je dle zákona možné, aby byl pověřený vlastník majitel bytů a jeho funkci vykonával na základě plné moci jeho rodinný příslušník.
Prosím o odpověď děkuji Vám a s pozdravem Jitka.
Jitko,
není pravdou, že pověřeným vlastníkem by měl být někdo "automaticky". Pověřený vlastník je volen shromážděním. Počet jednotek které vlastní nehraje žádnou roli.
Výkon funkce statutárního orgánu je osobní povahy. Činnost prostřednictvím zástupce na základě generální plné moci je vyloučena.
lake
Takže milý pane Lake : Zákon o vlastnictví bytů /Společenství vlastníků jednotek
§ 9
- Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo
nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.
Tenhle výklad zdá se mi poněkud „automatický“ Co říkáte ? ;-)
Mohu se připojit s dotazem? Ptal jsem se tu, zda je možné zvolit členem výboru vlastníka nepřítomného na shromáždění. Dostalo se mi odpovědi, že ano, pokud to nezakazují stanovy.
Když bude chtít hned na shromáždění výbor zvolit předsedu, jak postupovat? Výbor je tříčlenný, tj. když jsou přítomni dva členové (třetí člen – vlastník zastoupen plnou mocí, ale ta, jak jsem pochopil, se nevztahuje na jeho činnost ve výboru, tudíž zástupce nemůže volit za něj předsedu výboru, nebo?), je usnášeníschopný, tzn. že dvěma hlasy může zvolit předsedu, je tak? Děkuji. JV
Poslední komentáře