Porovnání dvou poměrových měření tepla radiatorů
Dobrý den,
na trhu jsou de facto dva způsoby poměrového měření tepla radiátorů.
První je založen na instalaci ITN měřičů na tělo radiátoru. Tento způsob je v drtivé většině všude používán.
Druhý je založen na instalaci VIPA měřiče na zpáteční trubku radiátoru. Pochopitelně je založen na trochu odlišném způsobu měření.
Máte někdo srovnání obou způsobů měření ?
P. Štěpánek
Dovolím si zde popsat velice ve stručnosti hlavní rozdíly.
Všechny typy indikátorů měří jednu (nebo více) teplot a vytvářejí teplotní integrál.
V případě indikátorů dle EN 834, to má být teplota topného tělesa v místě nejčastějšího výskytu střední teploty a pokud jsou dvoučidlové, tak ještě teplota vzduchu v místnosti. Je zde zásadní problém v tom, že po revitalizaci bytových domů se stalo, že téměř 53% náměrů se nevejde do mezí daných legislativou a náměry je třeba matematicky korigovat. To jestli se dá na otopném tělese měřit teplota vzduchu v místnosti a jestli je tento údaj důvěryhodný a neovlivnitelný nechám na zvážení.
Indikátory VIPA integrují teplotu na zpětném potrubí a jejich elektronické verze používají teploměr do místnosti jen jako spouštěcí v letním období.
Zásadní rozdíl je v pohledu na to, co je vytápění.
ČSN EN 834 bere vytápění jako zboží a snaží se indikovat dodávku tepla do místnosti otopným tělesem.
VIPA bere vytápění jako službu, a náklady na vytápění rozděluje podle vypočítané teploty místnosti.
V případě dalších dotazů jsem k dispozici na petr@vipa.cz.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Jejich problémem je právě to, že měřidla jsou umístěna na odtokové trubce radiátoru. Z toho důvodu počítají odběr tepla jen těch místností, v nichž je topné těleso umístěno. Ostatní zanedbávají. To, jestli je tento údaj důvěryhodný a nechám na zvážení.
Pane magore, nesprávně se vyjadřujete k „odběru tepla“. Žádný indikátor dostupný na trhu neměří nic, co by mělo spojitost s „odběrem tepla“. To byste musel mít na každém topném tělese kalorimetr.
Jak je známo, indikátory načítají jakési „dílky“ na základě integrace teploty vnitřku indikátoru v čase. Aby tyto dílky nebyly úplně nesmyslné, upravují se pomocí koeficientů, zpravidla zjištěných taháním čísel z klobouku, nebo věštěním z křišťálové koule.
Jde v první řadě o koeficient tepelných ztrát místnosti (zpravidla má podobu koeficientů pro polohu v rohu, nad průjezdem, nad nevytápěným sklepem, pod střechou), koeficient pro orientaci ke světovým stranám, pro nadměrné zasklení, pro vyšší podlaží – intenzivnější ochlazování větrem).
Jediné dva koeficienty které jsou fyzikálně doložitelné jsou: plocha vytápěné místnosti a koeficient upevnění indikátoru na těleso.
Justitianus
Děkuji za upřesnění. Když jsem psal o odběru tepla, měl jsem na mysli stanovení poměrné části nákladu na teplo pro konkrétní jednotku. Když si tak potrpíte na přesnost.
Také indikátory splňující ČSN EN se montují na otopné těleso. Z toho důvodu počítají odběr tepla jen těch místností, v nichž je topné těleso umístěno. Ostatní zanedbávají. To, jestli je tento údaj důvěryhodný nechám na zvážení.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Pane Patočko, to právě není pravda. Indikátory se sice rovněž montují
na tělesa, ale už z principu tohoto měření registrují i teplo
předávané do sousedních místností. Bohužel často i do sousedních
bytů. (Pokud teplo odchází i do okolních místností, indikátery bez
jakékoliv pochybnosti naměří víc.)
Indikátory VIPA však jednoznačně teplo dodané do sousedních místností
ignorují, takže zvýhodňují jednotky, v nichž jsou poměrně velké
místnosti bez radiátorů.
Magor
Jako bývalý energetický specialista vám mohu říci, že poměrová měřidla měří přesně nepřesné vstupní hodnoty. Takže je jedno, které si vyberete. Náklady na topení závisí na umístění bytu v budově, ploše a izolačních vlastnostech ploch bytu s největším rozdílem teplot vně a uvnitř.
Poslední komentáře