POdružný vodoměr
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Moje maminka bydlí v domě, kde jsou
čtyři bytové jednotky, majitelé mají byty koupené a mají společné
prostory. Vzhledem k tomu, že mamka je od května do konce září každý rok
na chalupě, chtěla vyřešit placení vody. V domě mají společný vodoměr
a tak si chtěla dát udělat podružný vodoměr k bytu. Jenže bydlí
v patře a bojler má ve sklepě, tudíž by se musely trubky vést podél
chodby a spodního bytu. A majitel tohoto bytu s tím nesouhlasí. Tak jsme
zkoušely s ním domluvit, že by se mamce ty měsíce, co je na chalupě
prostě voda nepočítala. S tím také nesouhlasí, prý to nelze. Prostě
není ochoten cokoli řešit. Mamka je z toho nešťasná.
Myslíte si, že je nějaká možnost a pokud ano, aby ta možnost byla podle
zákona,vyhlášky a podobně? Předem moc děkuji za odpověď.
Jeden podružný vodoměr nic neřeší, pokud ho nemají všichni (!). Podle čeho se rozpočítává spotřeba, podle počtu osob, a o kolik jde peněz?
Já chápu, že jeden vodoměr nic neřeší, nicméně ostatním se líbí rozpočítávat vodu podle roční spotřeby na osobu a nemají zájem o podružné vodoměry ve všech bytech. Mamka žije sama, pět měsíců v bytě není a jedná se u ní o částku cca 1000,– Kč, což je pro důchodce docela pěkná suma. Monika
Moniko,
konečně jste poskytla potřebnou informaci k zodpovězení Vašeho dotazu.
Jestliže (jak píšete) se ve vašem domě rozpočítává spotřeba na počet osob, pak postačí, aby Vaše maminka při odjezdu prokazatelně - tedy písemně s doručenkou - oznámila změnu počtu osob v bytě od daného data na nula osob.
Po příjezdu opět prokazatelně oznámí nový počet osob od daného data.
Podle toho se pak bude rozúčtovat spotřeba vody.
lake
Moc děkuji za odpověď, to jsem potřebovala vědět. Jenom se obávám, že pokud nebude maminka citovat v oznámení podle čeho tak činí ( myslím např. vyhláška, zákon ) stejně to spolumajitelé nebudou akceptovat. Monika
Moniko, Vy jste neupřesnila jaký předpis SVJ stanoví rozpočítávání vody podle osob. Takže nevím podle čeho se rozúčtování v domě řídí.
Nejsou-li taková pravidla vůbec stanovena, pak lze vyjít i ze zákona o cenách a příslušného cenového výměru Ministerstva financí č. 01/2012, viz http://www.ikon.cz/…_01_2012.pdf
Domnívám se, že Cenový výměr překračuje zákonné zmocnění obsažené v zákoně o cenách, ale na druhou stranu – neexistuje žádná jiná právní úprava, která by se zabývala rozúčtováním studené vody v domě. Cenový výměr uvádí, že v případě, kdy neexistuje písemná dohoda alespoň s polovinou spotřebitelů, rozúčtuje se voda „podle počtu obyvatelů bytu“. Viz část II čl. 2 odst. 24 a 25 uvedeného výměru.
Upozornil jsem, že počet obyvatel bytu by Vaše maminka měla průběžně hlásit, jinak by jí snížení nemuselo být po ukončení roku uznáno.
lake
Takže především bych potřebovala zjistit jestli musí majitel bytu v přízemí souhlasit s instalací trubek, které musí vést okolo jeho bytu na chodbě kvůli podružnému vodoměru. A pokud ano, (on souhlasit nebude),jestli je možnost nepočítat spotřebu vody za měsíce, ve kterých majitelka bytu prokazatelně není doma ale na chalupě. Monika
Neexistuje žádná zákonná povinnost instalace bytového měřidla vody. Na tom se musí shodnout všichni vlastníci. Myšlenka, že jen jeden si pořídí neobchodní (a tedy pro vyúčtování skutečné spotřeby nepoužitelné) měření a ostatní doplatí zbytek je naivní. Pokud se dohodnete na montáži podružného měření pro všechny b.j. odpadne Vám problém s „trubkami“. Pro lepší pochopení uvádím, že chyba měření suchoběžného podružného měřidla je „v normě“ i když činní 20%.
Poslední komentáře