podnikání v domě SVJ

Vložil zewa1, 1. Březen 2012 - 15:56 ::

Obracím se na Vás s prosbou o radu k řešení nové situace v místě našeho bydliště. Jsme obyvatelé bloku domů, který byl jedním z první družstevní výstavby v Praze na konci 50 let minulého století. Od té doby byly byty privatizovány a v současné době obývají blok 64 bytů jejich majitelé, vesměs původní družstevníci , dále jejich děti a vnuci. V dotyčném bloku ale zůstaly dva nebytové prostory v majetku družstva, z nichž jedním je obchod , provozovaný vlastně od vzniku předmětného obytného celku. Odjakživa byl obchod provozován českým provozovatelem, ovšem ode dneška ho převzali asijští obchodníci. Protože je většině sousedů známo, jakým způsobem se asiati chovají a podnikají, rádi bychom tuto situaci změnili opět na českého živnostníka. Prosím Vás o radu, jak bychom měli postupovat, za předpokladu, že obchod je povozován v bloku bytů soukromých vlastníků, kteří si nepřejí mít ve své blízkosti asijské aktivity jakéhokoliv druhu. Máme dost času i vůle k jednání, nevíme ale, jak začít, jakými účinnými nástroji máme působit na majitele obchodu – bytové družstvo, aby upustilo od nájemní smlouvy s asiaty a s naší samozřejmou pomocí vyhledalo nájemce obchodu z řad českých podnikatelů Děkuji Vám za pozornost věnovanou našemu problému a eventuelní dobré rady.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krupp, 1. Březen 2012 - 18:40

    Nepíšete to nejdůležitější, a to, kdo jsou členové družstva. Pokud jsou to vlastníci, pak by neměl být problém. Odhlasujete si, že chcete dát výpověď a je po problému. Měli byste ale vyčkat, a jak říká klasik, nestahujte kalhoty, když brod je ještě daleko. Co když budete příjemně překvapeni. Jirka

    Vložil zewa1, 2. Březen 2012 - 8:31

    družstvo netvoří vlastníci jednotek, ti mají Společenství. Družstvo je původní organizace, z níž byly byty privatizovány do vlastnictví někdejších družstevníků, přesně družstvo jako takové nepřevedlo do vlastnictví SVJ předmětný obchod, ale vlastní ho stále, je to , jak zde řečeno, výlučný vlastník takového podílu na domě, který je tím obchodem.Mám dojem, že za tohoto faktu platí zde napsaný názor, že komu vlastník pronajme jakékýliv prostor, můžeme se akorát vztekat.Spíš by bylo dobré vědět, jestli by bylo účinné se branit třeba jako občanské sdružení nebo tak nějak. Za názory každopádně děkuji zewa1

    Vložil komík (bez ověření), 2. Březen 2012 - 11:32

    Napíši vám to na rovinu. Žádné občanské ani jiné sdružení vám nepomůže. Družstvo může pronajmout svůj nebytový prostor tomu, komu uzná za vhodné. Doba se změnila, to co vy považujete za klid a klidné bydlení je pryč, dnes je všechno jinak. Můžete se sice vztekat jak chcete, to je ale tak všechno co můžete dělat.

    Vložil AnonymousR (bez ověření), 1. Březen 2012 - 19:27

    Ono ještě závisí od toho, jaké má družstvo stanovy.

    Vložil AnonymousR (bez ověření), 1. Březen 2012 - 16:59

    Pokud je družstvo výlučným vlastníkem nebytového prostoru může pronajmout tento prostor komu chce. To těžko ovlivníte. Je to stejný případ, jako byste chtěl pronajímal vy odobně svůj byt. Svůj byt taky můžete pronajímat svobodně komu chcete. Jednat sice můžete, ale vyplýtváte tím zbytečně spoustu energie.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".