Platba za elektrickou energii za ohřev vody jako výdaj SVJ?
Vážené dámy, vážení pánové, Rád bych se zeptal, zda je možné aby SVJ uhradilo faktury za elektrickou energii na ohřev teplé vody z fondu oprav. K tomu dodám, že tuto energii používali 4 z 6 vlastníků bytů. Vlastníci těch 4 bytových jednotek hlasovali pro úhradu z fondu oprav bez ohledu na spotřebu teplé vody v daném období. Od společného brojleru se dvě bytové jednotky se souhlasem SVJ odpojili ale nyní platíme všichni 1/6 nákladů ze společných peněz. Mě to nepřijde v pořádku. Je takový způsob možný a právně v pořádku?
Děkuji moc za odpověď, Dušan Mistr
Pane Dušane, napsal jste nesmysly.
- Neexistuje žádný „fond oprav“. Je třeba nevymýšlet si neexistující fondy právnické osoby. V účetnictví SVJ nic takového nemáte.
- Náklady na ohřev vody patří nejspíše do nákladů na službu „dodávka centrálně připravované teplé vody“ podle zakona č. 67/2013 Sb..
Odpojení „se souhlasem SVJ“ je pro placení za služby naprosto bezvýznamné. Každý vlastník bytu si může uzavřít hlavní bytový uzávěr teplé vody, a neodebere pak ani litr. K tomu nepotřebuje žádný „souhlas SVJ“. Zaplatí samozřejmě svůj podíl na základní složce nákladů.
Pokud chcete podrobnější odpověď, Váš text k tomu nepostačuje. Nenapsal jste nic o tom jaké služby poskytuje SVJ. Nenapsal jste jaká jsou schválená pravidla rozúčtování nákladů za služby. Nenapsal jste o čem se hlasovalo na shromáždění – potřebujeme samozřejmě znát celý text přijatého usnesení.
Justitianus
Dobrý den pane Justiniane,
Já nejsem právník, ale každá bytová jednotka přispívá měsíčně do fondu oprav na údržbu domu a pozemků. Já nevím jak jinak to nazvat. Z těchto peněz obvykle měníme vchodové dveře nebo malování schodiště atp.
Napíši to tedy jednodušeji. Přišla faktura od E-ON za spotřebovanou elektrickou energii na ohřev vody samozřejmě i se stálými platbami. Můj byt je odpojen od společného zdroje teplé vody, tedy mám spotřebu teplé vody 0 m3. Ale nyní se ti 4 vlastníci bytových jednotek, kteří spotřebovávali teplou vodu z centrálního brojleru dohodli že tu fakturu jako celek zaplatíme my všichni ze společných peněz. Mě to přijde že se obohacují na můj úkor, protože jim platím náklady na teplou vodu.
Budu moc rád za pomoc případně vysvětlení. Rád Vám poskytnu všechny podklady, fakturu, stanovy atp. Prosím kontaktujte mě na e-mail: dusanmistr@seznam.cz
Děkuji moc za pomoc a radu. Dušan Mistr
Pane Dušane, děkuji za Vaši reakci. Peníze které nesprávně nazýváte „fond oprav“ jsou častky, které SVJ shromáždilo jako přijaté zálohy (nebo příspěvky) na správu domu.
Z těchto prostředků nelze hradit náklady na služby spojené s užíváním bytů podle zákona č. 67/2013 Sb..
Takový postup je vyloučený. Šlo by o porušení hned tří zákonů. Jde o jiné částky, podle jiného zákona, hrazené z jiného právního důvodu, v jiné výši (o které se rozhoduje zcela jinak), a v účetnictví SVJ musí být vedeny odděleně od záloh/příspěvků na správu domu. Pokud si většina vlastníků jednotek odhlasovala něco protizákonného, nemá to žádné právní účinky a SVJ se nesmí podle toho řídit.
Prve jsem Vás žádal o poskytnutí PRAVDIVÝCH a ÚPLNÝCH informací, aby bylo možné Vám správně poradit ve Vaší situaci. Vyjdu tedy z toho mála, které jste napsal. Vaše původní informace o jakémsi hlasování je buď nesprávná, nebo bezvýznamná.
Ostatně i kdyby se odhlasovala nějaká nová pravidla rozúčtování služeb, bude možné je použít teprve od následujícího zúčtovacího období 2022. První vyúčtování služeb podle nových pravidel dostanete do ruky v květnu 2023. Proto píšu, že informace o nějakém hlasování je bezvýznamná.
Vraťme se k tomu co víme.
Uvedl jste, že došla faktura od E-ON za spotřebovanou elektrickou energii
na ohřev vody. To je náklad na poskytování služby „centralizované
poskytování teplé vody“. Jde tedy jednoznačně o vynaložený náklad SVJ
na služby podle zákona č. 67/2013 Sb.. S jakýmsi „fondem oprav“ to
nemá nic společného.
Tento náklad musí být rozúčtován jako náklad na službu.
Jestliže máte spotřebu vody 0 m3, pak nehradíte nic za spotřebovanou teplou vodu, ani nehradíte spotřební složku nákladů na energii k ohřevu vody. Hradíte však základní složku nákladů na energii, což je pro dům 30% z fakturované částky za ohřev vody. To už jsem napsal v předchozím příspěvku.
Těchto 30% se rozúčtuje na vlastníky jednotek podle podlahových ploch jejich bytů/jednotek. Zbytek nákladů na ohřev je spotřební složka, která se rozúčtuje podle náměrů vodoměrů teplé vody. To platí pokud nemáte ujednána nějaká exotická pravidla pro rozúčtování. O těchto pravidlech jste ale nenapsal nic, takže budu předpokládat že se neliší od zákonné úpravy. Vezměte si vaše vyúčtování služeb a zkontrolujte tři věci:
- zda základní složka ve vašem vyúčtování je přesně 30% z nákladu SVJ za ohřev teplé vody,
- zda na Váš byt připadá z této základní složky taková část, která odpovídá poměru podlahové plochy Vašeho bytu k součtu podlahových ploch všech bytů/nebytů v domě,
- zda Vám není omylem předepsána nějaká platba navíc (vodné a stočné za teplou vodu, nebo spotřební složka nákladů za ohřev teplé vody).
Justitianus
Vážený pane Justitiane,
Moc Vám děkuji za pomoc a rady. Právě jsem odeslal tyto informace účetní firmě a členům. Věřím že vše dopadne správně. :-)
Moc děkuji.
Hezký den, Dušan Mistr
Takže souhlas SVJ s odpojením má vliv toliko na ne/odečet vodoměru, když člen SVJ musí stále hradit základní složku?
Co když v domě ani nejsou vodoměry? Když SVJ tazatele chce 1/6 resp. chce dle spoluvlastnického podílu, zdá se, že je to právě tento případ (absence vodoměrů).
Takže stejně bude muset i bez vodoměru zaplatit 30% ze svého podílu, řekněme, že má 16% podíl, faktura je na 150.000 Kč, takže zaplatí 150.000×30% x 16% = 7200 Kč
Dobrý den, vodoměry pro teplou vodu jsou povinné dle zákona č. 406/2000 Sb. § 7 odst (4) e).
Bohužel to vypadá, že u vás toho je špatně více :(
Pane „Vlastník v SVJ“, v první řadě vezměte na vědomí, že při rozúčtování teplé vody je zákonná povinnost poskytovatele služeb používat ověřené vodoměry. Takže Váš dotaz je na stav, který nemůže nikdy legálně nastat.
Jedině pokud by se náklady na službu „centrální příprava teplé vody“ nerozúčtovaly (hrazení služby paušálem podle § 9 zákona č. 67/2013 Sb.), nevznikla by povinnost instalovat ani používat vodoměry. V tom případě si příjemci služby rozhodnou o způsobu hrazení mezi sebou.
Justitianus
Tazatel nezmiňuje vodoměr a píše o rozhodnutí o hrazení z FO, tedy rozumím tomu tak, že se hradí paušálem podle podílu, jak byste v této situaci postupoval?
Vážený „Vlastník v SVJ (bez ověření)“, nechápu proč zmiňujete jakési UFO. To nikdo nikdy neviděl, stejně jako to tajemné FO.
- Opakuji, že poskytovaná služba spojená s užíváním bytů musí být v účetnictví vedena jako poskytovaná služba. Úhrada nákladů na tuto službu se řídí pouze zákonem č. 67/2013 Sb.. Nemá to nic společného s náklady na správu domu.
Tazatel nám nesdělil nic o pravidlech rozúčtování služeb v jejich domě. Nechci tedy hádat z křišťálové koule, když jsme nedostali informace. Necitoval dokonce ani obsah onoho přijatého usnesení, kvůli kterému zde položil dotaz. Odpovím tedy obecně.
U služby „centralizovaná příprava teplé vody“ se při rozúčtování hradí samostatně voda (vodné a stočné) a samostatně energie spotřebovaná k ohřevu a cirkulaci vody. Kdyby si dohodli hrazení této služby paušálem (bez rozúčtování a bez ohledu na množství skutečně odebrané teplé vody), pak platit paušál bude samozřejmě jen ten kdo službu odebírá. Tazatel odpojený od přívodu teplé vody se souhlasem ostatních vlastníků jednotek by nehradil nic.
- Jde tedy o případ který je pro tazatele Dušana M. ještě příznivější, než kdyby (jako odpojený vlastník) musel hradit 30% jako základní složku nákladů na ohřev.
Neexistuje celostátně účinný právní předpis, který by nařizoval osobě která není příjemcem služby aby za neposkytovanou službu hradila nějaký paušál. Povinnost hradit základní složku nákladů na ohřev vody u odpojeného bytu vzniká pouze v případě kdy náklady se dělí na složku základní a spotřební a každá složka se rozúčtuje příjemcům služby zákonným postupem za použití ověřených vodoměrů.
Je to uvedeno v § 14a zákona č. 67/2013 Sb., v § 5 odst. 2 vyhlášky č. 269/2015 Sb., v § 7 odst. 4 písm. e) zákona č. 406/2000 Sb. a v § 7a odst. 3 prováděcí vyhlášky č. 194/2007 Sb..
Justitianus
„Tazatel odpojený od přívodu teplé vody se souhlasem ostatních vlastníků jednotek by nehradil nic.“ (Vložil Justitianus, 30. Březen 2021 – 8:42)
Legálně odpojený hradí základní složku (tj. stejně, jako by měl nulový náměr). Už se zde řešilo.
Zkuste si nejprve nastudovat, co je to ta „paušální platba“ a teprvé poté se znovu zapojte do diskuze. Zatím to vypadá, že kouříte něco silnějšího:-)
Tazatelko, píšete kraviny. Čtěte pozorněji, a pište jen když jste si zcela jista, že jste text nejen přečetla, ale také pochopila.
Nápověda speciálně pro velmi nechápavé:
Při hrazení paušálem neexistuje ani spotřební složka nákladů, ani
základní složka nákladů. Proto nepřichází v úvahu hrazení
neexistující základní složky. Tazatelka se tedy mýlí, a ani netuší
v čem se mýlí. Ostatně neexistují (nepoužívají se) žádné bytové
vodoměry, takže neexistují ani žádné náměry. Hradí se paušál (např.
na byt, na osobu užívající byt, na počet výtoků v bytě, nebo na 1 m2
podlahové plochy bytu). Paušál nezávisí na skutečných nákladech. Právě
proto se to jmenuje paušální platba, milí neználci, že
ano …
Justitianus
Pane Mistře,
ptáte se na rozúčtování nákladů na ohřev teplé vody:
Legálně odpojené jednotky platí jenom základní složku (podle podlahové plochy). Spotřební složka se rozúčtuje podle náměrů vodoměrů. Jinak formulováno, legálně odpojené jednotky platí stejně, jako by měly nulový náměr.
Podrobněji § 5–6 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.
A kolik platí nelegálně odpojené jednotky? Úplně stejně.
Z uvedeného dovozují, že kdo se stihne legálně se souhlasem SVJ odpojit (od TUV a/nebo od ÚT) ještě před instalací měřidel (vodoměrů a IRTN), má vyhráno a nemusí ani v budoucnu hradit základní složku!
Je má domněnka správná?
„kolik platí nelegálně odpojené jednotky? Úplně stejně.“ (Vložil Vlastník v SVJ (bez ověření), 30. Březen 2021 – 17:30)
Úplně stejně jako kdo?
Úplně stejně = platí stejně ty legálně i nelegálně odpojené jednotky přece.
Neboli když se od TUV
- svévolně odpojíte,
- odpojíte se se souhlasem anebo
- jen máte náměr 0,00 m3,
tak ve všech případech shodně zaplatíte i ZÁKLADNÍ SLOŽKU (30%) na TUV! To platí v situaci, kdy v domě JSOU nainstalovány vodoměry!
Pozor, pokud v domě vodoměry nejsou anebo před okamžikem legálního odpojení se souhlasem SVJ instalovány nebyly, může být situace odlišná (nemusíte platit základní složku).
Poslední komentáře