Peníze SVJ na spoření mrtvého předsedy.
Dobrý den, v našem SVJ nastala následující situace a nevíme jak jí vyřešit. Pokusím se jí stručně popsat. Před několika lety jsme si po vzoru okolních SVJ založily stavební spoření na které se posílala část peněz ze záloh na fond oprav aby se alespoň zhodnocovaly když se zatím na nic nepotřebují, s tím že se v budoucnu využijí na nějaké nákladnější rekonstrukce. Stavební spoření musí být vedeno na rodné číslo takže všichni souhlasily s tím aby toto spoření bylo uzavřeno na RČ předsedy. Předseda před měsícem zkolaboval a byl odvezen do nemocnice, až nyní jsme se dozvěděli, že zhruba před 3 týdny zemřel. Jak máme postupovat, aby se na účet SVJ vrátily naspořené peníze? Děkuji za odpovědi
Děkuji všem za odpovědi, novému předsedovy se nakonec situaci po dvouměsíčním běhání povedlo vyřešit a peníze byly vyplaceny zpět do fondu oprav. Sice bez státní podpory a úroků ale podstatné je že se vrátily všechny měsíční platby.
Variant je několik:
Samotné spoření:
Účastníkem stavebního spoření může být právnická osoba, tedy i společenství vlastníků jednotek. Právnické osoby však nemají nárok na státní podporu a jejich vklady se zhodnocují pouze formou úroků (které jsou, samozřejmě, vyšší než úroky na běžném bankovním účtu).
http://magazin.obyvatele.cz/…h-prostredku
Uzavření smlouvy o stavebním spoření by mělo schválit shromáždění vlastníků jednotek, které by mělo zároveň stanovit výši úložek. Protože finanční prostředky budou u stavební spořitelny po určitou dobu vázány, měla by být výše vkladů stanovena tak, aby na běžném bankovním účtu SVJ (který zůstane samozřejmě zachován) zůstávala dostatečná částka na krytí běžných i neočekávaných výdajů SVJ.
Je možné volit i formu individuálního stavebního spoření členů SVJ – smlouvy se stavební spořitelnou uzavírají jednotliví členové SVJ, jejichž úložky jsou soustřeďovány na účtu SVJ a z něho odesílány stavební spořitelně.
Výplata cílových částek je obvykle vinkulována ve prospěch SVJ.
Výhodou této varianty je vyšší zhodnocení vkladů (díky státní podpoře), pro SVJ však kromě vyšších administrativních nároků často přináší další komplikace: smlouvu neuzavřou všichni členové SVJ, řada z nich už stavební spoření má, takže další smlouva je bez nároku na státní podporu, v domě dochází ke změnám vlastníků jednotek atd.
Pochopitelné by bylo kdyby tak činily všichni.
Jděte po dokladech a v případě nouze, pak budete muset prokázat bezdůvodné obohacení a to dáte jako pohledávku k notáři.
Individuální stavebního spoření členů SVJ, kde smlouvy se stavební spořitelnou uzavírají jednotliví členové SVJ, jejichž úložky jsou soustřeďovány na účtu SVJ vymyslel chytrák a jenom blb by tak učinil.
ano je to blbost, stačí když vám daný člen SVJ který má spoření zemře a peníze zpátky na účet SVJ již nedostanete.
To, že budete spořit na účet předsedy jste určitě schvalovali a máte o tom zápis např. ze shromáždění. Notář by s tím měl vědět rady.
Na moje stavební spoření můžete také spořit. Je vedeno na rodné číslo, takže je to v pořádku.
Sice rozumím myšlence nejlépe zhodnocovat peníze, ale sorry posílat peníze na účet soukromé osoby je trochu mimo. Když už nemáte projekty a na co vybíráte, tak jste měli posílat peníze aspon na účet SVJ. Po právní stránce nárok nemáte na nic ( jako by se člověk co něco koupil na černém trhu chtěl dovolávat obchodníku zákoníku). Nicméně po morální stránce by to mohli dědici vrátit ( z výpisu účtu musí být zřejmé kdo to posílal a kolik)
Nefilozofujte a okamžitě mazejte za právníkem s dotazem co s tím lze dělat. Musíte ho zaplatit, když děláte takové blbiny, jinak přijdete o peníze.
tahla blbina se schválila před lety na nějaké schůzi SVJ, polovina dnešních obyvatel o tom ani nevěděla včetně mně.
několik let ale to spoření běží už dlouho. O finance se nikdo nestaral protože všichni byli rádi že vůbec nějaký výbor formálně sestavily, nikdo to nechtěl dělat.
Pokud nedoložíte písemnou smlouvu(usnesení shromáždění) mezi SVJ a vašim zesnulým předsedou o zřízení stavebního spoření ve prospěch SVJ na jeho RČ,tak zřejmě máte smůlu.Zatím by měli zbývající členové výboru vašeho SVJ,samozřejmě pokud nějací jsou, projít a případně si písemně vyžádat od osoby (notáře),která vyřizuje pozůstalost všechny doklady a dokumentaci, patřící právnické osobě SVJ.JaVa
No hlavně je to typická situace, kdy nový výbor může vymáhat vzniklou škodu pro SVJ a pokud to neučiní on, tak mohou chtít vlastníci škodu uhradit i po něm.
A nějakou smlouvu máte? Byla uvedena další osoba a s ní opět smlouva? Nic špatného na tom nevidím, jen to řáádně ošetřit. Pokud ne, je to chyba vlastníků a za blbost se prý platí.
ne žádná smlouva není a další osoba uvedena nebyla, ostatní členové výboru se nikdy neangažovaly, předseda si vše dělal sám.
Kdo vám takový nesmysl poradil? Peníze na účtu stavebního spoření jsou vlastnictvím té které konkrétní osoby. Co se stane s naspořenými penězi, zemře-li dotyčná osoba, se dočtete v podmínkách příslušné smlouvy o stavebním spoření. Soudím, že peníze vstoupí do dědictví a na vás pak bude prokázat dědicům, že se jednalo o vaše peníze a dohodnout s nimi jejich vrácení. http://www.penize.cz/…idla-se-meni
a prokázat notáři, že se jedná o peníze SVJ. potom budou vyloučeny z dědického řízení a dědicové budou mít povinnost je vám zaslat.
ano to nás také napadlo, jen nevíme jak toto prokázat. Nemáme žádné podklady. Možná existuje zápis ze schůze kde se to schvalovalo ale ten je pravděpodobně mezi ostatními dokumenty SVJ které jsou v současnosti zřejmě v rukou dědiců. Takže je otázka zda nám jej vydají. Jediné co by v současnosti šlo prokázat 100% je existence trvalého příkazu z fondu oprav na spoření.
to znamená,že můžete prokázat z výpisů z bankovního účtu SVJ, že z něj pravidelně odcházely peníze na stavebko. takže důkazy máte. ještě dohledejte ten zápis ze schůze – dědicové by vám neměli dělat problémy, určitě nechtějí, aby se dědické řízení protáhlo.
kdysi jsem řešil v rámci dědického řízení, že zemřelý měl účet, na kterém jsme měli společné peníze. notářce stačilo prohlášení, kolik peněz je mých. druhý dědic o společných penězích věděl a notářce toto odsouhlasil.
Domnívám se, že notáře vůbec nebude zajímat původ peněz na účtě zemřelého. Navíc nebude mít žádný důvod s vámi (tj. SVJ) jednat.
Pozůstalostní řízení má svoje pravidla a je běžné dopátrávat se pravého stavu věcí-akorát je třeba oslovit notáře
stejně tak i dědice-ti ale mohou být v šoku z nečekaného úmrtí,chce to trochu respektu a vcítění se do jejich situace, ovšem určitě vědí, že se otec-dědeček angažoval coby předseda výboru…
notář nebo jeho tajemník nebo koncipient poradí, jsou to profesionálové řešící různé rodinné situace dnes a denně…
který notář byl pověřen řízením vám sdělí soud podle územní příslušnosti trvalého bydliště
„O finance se nikdo nestaral všichni byli rádi že vůbec nějaký výbor formálně sestavily, nikdo to nechtěl dělat“.
Nezlobte se na mne, ale ten kdo se zajímá o hopodaření dle ZoVB či dle NOZ § 1179 (Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů", by měl nahlížet do vyúčtování (vyžádat si ho před schválením závěrky). Tam byste si měli všimnout, že odešlo někam (asi) 20.400 Kč a nevíte za co o komu.
Vy jste se nezajímali, závěrku jste schvalovali jako ovce a není důležité, zda jste byl či nebyl tehdy u rozhodnutí (pokud to vůbec je někde v zápise shromáždění) !!!
Daniela K ve vlákně, který jste také (redundantně) asi založil vy (jako Anonymous) píše zajímavou připomínku ohledně toho, kdo má peníze vlastně požadovat zpět „Nebude to nic jednoduchého, už z důvodu, že se obávám, že to není pohledávka společenství, ale jednotlivých členů společenství, protože se jedná o dlouhodobé zálohy členů společenství na dlouhodobé opravy …“
- – – – – – – – – – –
Otázka: Peníze byly posílány každý rok nebo šlo jednorázových třeba 200.000 Kč. S tím souvisí
- co na to teď ti další výboři, kteří bankovní převod spolupodepisovali ať už 1× na 200.000 Kč nebo každý rok na 20.400 Kč ?
Pokud šlo o převod jednorázový před lety, tak je pravda že vaše vina je nyní menší (schvalování závěrek), ale to jen na okraj.
Poslední komentáře