Omezení počtu dveřních čipů
Dobrý den, moc se omlouvám, ale chtěl bych Vás požádat o pomoc. Můj dotaz zní, zda je možné aby se v domě zavedly elektronické zámky na čipy a množství těchto vstupních čipů bylo vázáno pouze na množství nahlášených členů bytu? Je možné aby takto omezovali práva lidí, kteří tam bydlí. Nemají nárok na počet čipů, kolik kdo si řekne a potřebuje podle svého uvážení? například i pro uklízečku a v podstatě jakoukoli osobu, kterou chci aby měla přístup kdykoli do bytu? Mám s tím problém, protože zde mám koupený byt resp. je stále družstevní a nahlášen v něm jsem pouze sám jako jedna osoba, ale bydlí zde v podstatě i má přítelkyně s jejím dítětem a potřebujeme mít každý svůj čip pro vcházení a vycházení z domu. Navíc bych potřeboval i jeden pro rodiče, když nejsme doma na údržbu bytu. Nevíte jak by bylo možné toto udělat a zda tedy mají asi tedy představitelé bytového družstva možnost takto nás omezovat a to i kdyby se to dohodlo na nějaké schůzi (což nevím)? Budu Vám moc vděčný za radu, která by mi mohla pomoci. Děkuji Vám mnohokrát a přeji krásný den R.N.
Majitel domu (družstvo) má právo vědět kdo vstupuje do jeho prostor, třeba jen kvůli zamezení vzniku škod, bezpečnosti v prostorách jeho domu apod.. Extremní je jak vázání počtu čipů na počet osob v bytě družstvu hlášených, tak „rozdávání“ čipů nájemníkům v počtu neomezeném. Co takhle nechat na členské schůzi schválit, že každý dostane tolik čipů, kolik má nahlášeno u družstva v bytě osob a další čipy že dostane oproti sdělení komu je (ty další čipy) dá k dispozici ? Je to jen nápad, nekamenujte mne…
Hlášení osob správci domu je typicky socialistická buzerace. Pokud se neprovádí rozůčtování nákladů podle počtu přihlášených osob, což si troufám tvrdit je minimum případů, pak nikomu nic není do toho kolik v mém bytě bydlí osob trvale, přechodně, delší či kratší dobu, obzvlášť jsem-li jeho vlastníkem, samozřejmě za předpokladu, že je byt užíván k účelu, ke kterému je určen a neudělal jsem z něj ubytovnu zahraničních dělníků. Nicméně je pravda, že pravidla pro pronájem bytu stanovuje pronajímatel a nájemce je musí respektovat, čili pokud si družstvo vymíní hlášení osob u bytů přidělených svým členům aby vyrobilo nějakou tu agendu a vykázalo činnost, pak nezbude než toto učinit.
Taky jsem nic takového nenapsal, jasně jsem uvedl, že pokud si pronajímatel dá podmínku do nájemní smlouvy, že mu nájemce bude hlásit počty osob, pak toto nájemce činit musí.
A jak jinak byste rozpočítával služby, než podle osob????? Mám na mysli odpad, výtah, elektřinu na svícení a odvoz odpadu. Někdy je lepší napřed přemýšlet a pak psát o buzeraci a vymýšlení činnosti.
A jak jinak byste rozpočítával služby než podle spoluvlastnického podílu? Počty osob v bytě jsou neověřitelné, pokud v domě nemáte recepci, která zapisuje pohyby osob.
Tak to se nezlobte, ale jasně, že podle osob. Každý rok se dělá soupis lidí kvůli vyúčtování služeb. Přeci mi nechcete říct, že já budu bydlet ve 3+1 sám a ve 2+1 4 lidi a budu platit víc? To je nesmysl. Krtrk
Je to naprosto logické a správné. Dům má jako celek náklady – svítí se, jezdí výtah, odváží se odpad. Dům je společný a rozdělen dle podílů. Jak jinak byste chtěl platit než podle podílů?
Dále připomínám že ve většině případů je nejspíše rozpočítávání dle osob CHYBNÉ pokud opravdu nebylo toto výslovně schváleno na schůzi!
Vaše snaha o spravdlnost vede na to, že každý začne řešit kdo kolik svítí kdo vyprodukuje kolik odpadu, zda jezdí výtahem 1× denně nebo 15× za den se psem nebo s miminem apod.
Např. u nás se řešilo udání, že u někoho přespává o víkendu nějaký známý a zda tím tedy zvýší náklady na odpad nebo ne.
Opakuji – rozpočítávání dle osob je většinou chybné, ale úplně vždycky nedokonale spravdlivé, nepraktické, vede na udávání, špiclování, marnou snahu o spravedlnost atd.
P.L.
A tady jsme u toho. Já půjdu jednou, takže rozsvítím jednou. Oni půjdou 4 domů, rozsvítí 4×. Tak tohle je podle mně nejspravedlivější, podle osob. My to teda tak aspoň máme.Krtek
A já si vezmu baterku a svítit nebudu vůbec. Takže žádné náklady za mě nevznikají a nechci platit společnou elektřinu.
U mojí mámy se teď prodávají byty do vlatnictví. Ve smlově je i způsob rozpočítání nákladů a je podle OSOB. Zatím jsem neviděl prohlášení vlastníka, ale předpokládám, že tam to bude taky. Není to převod z družstva ale prodej bytů od městské části Praha 4.
A jak podle osob posuzujete např. případ studenta, který je během školního roku ubytován na internátu a dojíždí pouze na víkendy?
To, zda je uživatel bytu student, zda je během školního roku ubytován na internátu, stejně jako to, zda dojíždní pouze na víkendy, nemůže společenství vůbec zjišťovat, tím méně posuzovat.
Společenství může vycházet výhradně z počtu osob užívajících byt tak, jak je nahlásil vlastník, pokud to tak má ve stanovách.
Jak jsem již několikrát zmínil, u nás jsme odhlasovali (jednohlasně) a nikdo to nikdy nezpochybnil, že se všechny služby rozúčtovávají podle poměrné spotřeby vody (vodoměry). (Voda je největší položka, ostatní jsou popelnice, společná elektřina, které jsou minimální), takže nemusíme evidovat, kolik lidí tam kdo kdy měl, odpadají hádky, že tam nebyl nahlášen apod…
Asi opravdu záleží ve velikosti nákladových položek. My nemáme výtah, topení má každý vlastní, teplou vodu taky. Dá se očekávat, že pokud je v bytě víc lidí, tak bude i větší spotřeba vody a tím pádem i více odpadků apod… není to možná nejpřesnější, ale asi nejjednodušší a hlavně: všichni s tím souhlasí !! (100% spravedlnost neexistuje)
Pokud máte všechna data, zkuste si spočítat, jak by vyúčtování vypadalo oběma způsoby a uvidíte jaké budou rozdíly
Právě! U nás největší položkou je teplo, voda, teplá voda. Těch „pár“ tisíc za popelnice nebo svícení se naprosto ztratí skoro v milionech za teplo a vodu!
A to je důvod proč NEdělat evidenci osob, protože to za ty problémy vůbec nestojí. Ty večné hádky a udání kde bydlí kolik osob, komu chodí kolik návštěv apod.
P.L.
Naprosto souhlasím, taky jsme nikdy po nikom nechtěli, aby hlásil lidi ve svém bytě a z mnoha i výše uvedených důvodů jsme nikdy nic podle osob nerozpočítávali. Jenže teď nám obec vyhláškou nařídila, že musíme platit odpad podle počtu skutečně bydlících (nikoli jen trvale hlášených) lidí v bytech a hodila to na krk společenství (dosud to platil každý vlastník sám dle trvale hlášených lidí v bytě a svého svědomí). Tak teď babo raď, co máme dělat? To teď mám jako předseda udávat, že v bytě bydlí 3, když jsou hlášeni jen 2 nebo co?
Tak jim nějaký jakž takž reálný počet nahlašte, oni to vyfakturují a rozpočítejte to pak podle podílů. Píšete, že oni chtějí počet lidí kvůli fakturaci. Rozpočítání nákladů je věc jiná.
Samozřejmě dle podílů. Nechci tady zase rozvíjet debatu co je „spravedlivější“ protože skončíme u příplatků za psa ve výtahu apod.
Počítání dle podílů je zaprvé mnohem jednodušší, zamezí špiclování, udávání, odstraní zbytečnou a trapnou agendu počtu lidí v bytě.
Navíc pokud se nepletu tak pokud není schválení jinak tak se počítá dle podílů.
Ve spoustě domů se to dělá (špatně) dle osob protože to tak prostě dělalo družstvo peřdtím!
P.L.
Pokud písemně nenahlásíte družstvu změny v počtu osob, které s Vámi žijí v bytě do jednoho měsíce, považuje se to za hrubé porušení povinností s tím, že družstvo může vypovědět nájem bez přivolení soudu.
Hezký den!
Pavel
Tady je odpověď zcela jednoznačná: Vlastník bytu má nárok na libovolný počet klíčů od domu.
Vážený pane, pokud s Vámi bydlí Vaše přítelkyně a její dcera, je nutné, abyste je nahlásil. Nejedná se o přihlášení k trvalému pobytu na úřadě, ale o přihlášení u družstva. Jde o to, aby tyto osoby byly brány v úvahu při rozpočítání nákladů na služby. Důvodem pro omezení počtu čipů budou zřejmě právě uživatelé bytů, kde žije více osob, než je nahlášeno. Pokud nebude podezření, že u Vás žije více osob, než přiznáváte a vysvětlíte důvody pro používání dalších čipů, mělo by Vám být vyhověno.
Vážený pane,
to se tedy silně mýlíte, když píšete, že mám povinnost vysvětlovat, proč chci daný počet klíčů. Do důvodů, proč chci klíč od domu, nikomu nic není. Už to tu bylo napsáno.
Je potřeba rozlišovat, zda jde o družstvo nebo SVJ.
U družstva, a na to byl původní dotaz, je to jasné. Družstvo je majitel a stanovuje pravidla, nejčastěji na členské schůzi. Jak je vidět, má to něco do sebe, protože původní tazatel postupuje protiprávně, když nenahlásil počet osob v bytě a tím vlastně okrádá ostatní nájemníky, kteří zákon dodržují. A klasicky se mu to ještě nelíbí.
U SVJ se pravidla stanovují na shromáždění. A stanovená pravidla by se měla dodržovat. Tam máte možnost sám něco navrhnout. Musíte si ale uvědomit, že jste pouhý spoluvlastník SČD a že bude rozhodovat většina. Pokud chcete rozhodovat relativně neomezeně, máte možnost si pořídit nemovitost do výlučného vlastnictví a nebýt zatížen břemenem spoluvlastnictví, které ze své podstaty omezuje.
Hezký den!
Pavel
Tady bych si dovolil Vaše tvzrzení, že „u SVJ se pravidla stanovují na shromáždění“ upřesnit na:
„U SVJ se pravidla týkající se předmětu činnost společenství stanovují na shromáždění.“
Pokud doložíte, že omezování počtu klíčů od domu držených uživatelem bytu patří do předmětu činnosti společenství, pak lze s Vámi souhlasit.
Počet klíčů držených uživatelem jednotky nemá s (případnou) povinností hlásit počet osob užívajících jednotku vůbec nic společného.
E56: "Tady bych si dovolil Vaše tvrzení, že „u SVJ se pravidla stanovují na shromáždění“ upřesnit na:
„U SVJ se pravidla týkající se předmětu činnost společenství stanovují na shromáždění.“"
Pavel: Tak jsem to myslel.
E56: „Pokud doložíte, že omezování počtu klíčů od domu držených uživatelem bytu patří do předmětu činnosti společenství, pak lze s Vámi souhlasit.“
Pavel: Naštěstí nemusím nic dokládat. Jen sděluji své názory, se kterými lze ne/souhlasit. Vstupní dveře do domu jsou nepochybně společnou částí domu. A správa, provoz a opravy SČD se v ZoVB označuje jako správa domu, tedy jak nepřesně uvádíte „předmět činnosti společenství“, což je termín ZoVB nepoužívaný.
E56: „Počet klíčů držených uživatelem jednotky nemá s (případnou) povinností hlásit počet osob užívajících jednotku vůbec nic společného.“
Pavel: O povinnosti hlásit počet osob v SVJ jsem se nezmiňoval, a tak předpokládám, že Vaše poslední věta se vztahuje na původní dotaz. Původní tazatel se ptal na podmínky v družstvu, které asi neznáte, protože používáte výraz „(případnou)“. Chtělo by to se podívat do ObčZ. Nájemníci v družstvu nemají případnou, ale zákonnou povinnost písemně hlásit změnu počtu osob užívajících byt, když už bazírujete na přesnosti vyjádření.
Hezký den!
Pavel
„Předmět činnosti“ ZoVB výslovně uvádí v § 9 odst. 14 a § 9a odst. 1. Dále se „předmět činnosti“ povinně zapisuje do rejstříku společenství vlastníků jednotek, takže bude i v příslušném zákonu, jímže se zápis řídí, zřejmě ObchZ.
Shrnuto, pojem „předmět činnosti“ společenství je dobře právně zakotven, přičemž ZoVB stanov, společenství rozhoduje POUZE v rozsahu předmětu své činnosti (§ 9a odst. 1 ZoVB).
Je dobře, že se to tady ujasní, z § 9a odst. 1 jasně plyne, že řadu věcí diskutovaných na tomto portálu společenství vůbec není oprávněno řešit, nebylo-li k řešení svými členy výslovně zmocněno (nad rámec ZoVB).
Mně se zdá tato diskuze nad § naprosto neplodná a v tomto případě zbytečná. Shromáždění může rozhodnout o celé řadě věcí spojených se správou a může to být jen otázka míry, co je ještě „rozumné“, co „přijatelné“ a co už šikana.
G.X.
PS: „předmět činnosti“ společensví je zakotven v § 9 /(14) b
Poslední komentáře