odpojit se od druhých
Dobrý den,jsem v domě pověřena vybíráním záloh na plyn.Bohužel z 5 nájemníků 2 nechtějí zaplatit své nedoplatky za letošní vyučtování.Dlužíme plynárnám.Vše je psané na mně.Nemíním to za ně platit,takže nás stejně asi odpojí.Chci si udělat vlastní topení.Co mám dělat?Čagi
Neplacení služeb spojených s bydlením zajišťovných pronajímatelem je důvodem pro výpověď nájemního vztahu ze strany pronajímatele.
Hmmmm...
Napřed se zeptejte v plynárnách, zda Vám zřídí nové odběrní místo, když u nich máte nedoplatek.
Je dům rozdělen na jednotky, je ve vašem domě SVJ? (Zřejmě ne, když přípojka plynu je na vás). A nájemníci o kterých píšete, jsou v bytech vlastníků, ti ale v domě nebydlí? Povinnost platit zálohy a doplatky má vždy vlastník.
Popište prosím topnou soustavu. Jde o jeden společný plynový kotel s rozvody k radiátorům ve všech bytech, nebo mají vlastníci bytů svá etážová topení pro každý byt odděleně, nebo snad plynová topidla v každé místnosti (tzv. gamatky)?
lake
SVJ nemáme,také kvůli těmto lidem.Jsou to spoluvlastníci domu.Topení je společné,je v domě plynová kotelna s rozvodem do všech bytu.Na tu plynárnu už se chystám.
S tím odpojením bych tedy nespěchal. Podle § 6/2 vyhlášky 372/2001 Sb. by po Vás mohli chtít po odpojení platbu za základní složku nákladů (40% až 50% nákladů na provoz společné kotelny, rozpočítáno na m2)
To platí i v případě, že ostatní vlastníci dají k Vašemu odpojení písemný souhlas.
lake
Takže mám bud platit za ně,nebo byt bez plynu?A nebo udělat si to svoje a byt já neplatičem jim.Co by jste si vybraly vy?
Pane lake,
vyhlášku 372/2001 mám nastudovanou. Kde se (v ní nebo jinde) uvádí, že s odpojením jednotky by ostatní měli dát písemný souhlas? Přijde mi to na místě, ale nikde jsem to výslovně nenašel.
Děkuji.
FrantaK
Pro FrantaK:
Vyhláška 372/2001 Sb. neřeší souhlas či nesouhlas ostatních vlastníků s odpojením od společné topné soustavy; stanoví pouze postup rozúčtování v takovém případě.
Netvrdil jsem, že by ostatní měli dát písemný souhlas.
lake
Pane lake,
jaký souhlas s odpojením by tedy měli dát ostatní? Kolik procent, jakou formou, pokud vůbec. Děkuji.
Inu, to je přece věcí oněch vlastníků, jak se domluví či nedomluví, zda případné dohodě dají či nedají písemnou formu, nebo se rozhodnou to či ono upravit notářským zápisem, nebo o tom budou rozhodovat hlasováním shromáždění.
Jisté je, že ani ústní, písemná, konkludentní, soudní či jiná forma souhlasu nevylučuje, aby se odpojenému vlastníkovi účtovala základní složka nákladů.
Nebo ještě jinak: souhlas s odpojením je jedna věc, způsob rozúčtování nákladů topení na odpojeného vlastníka je druhá věc.
lake
Pan lake především směšuje rozhodování vlastníka s rozhodováním společenství.
Protože ani zákon není v tomto ohledu zhcela jednoznačný, je třeba nejprve se zabývat otázkou, zda daná problematika patří do působnosti vlastníka, nebo společenství.
(Podle návrhu nového ZoVB rozhoduje společenství.)
FrantaK napsal:
"... Vyhláška o rozúčtování předpokládá soulad právního stavu se stavem skutečným. Ani jinak nemůže."
Pane FrantoK, nečetl jste vyhlášku 372/2001 Sb. Zjistil byste, že vyhláška obsahuje řešení právě pro případy, kdy konečný spotřebitel:
- neumožní odečet vodoměrů (což je jeho zákonná povinnost),
- neumožní odečet měřiče topných nákladů (zákonná povinnost),
- poruší plombu (což podle zákona nesmí),
- neumožní instalaci měřiče či instalaci vodoměru (opět zákonná povinnost),
- odpojí se od hydraulicky vyvážené a zkolaudované otopné soustavy,
- odpojí se od cirkulační smyčky teplé vody a tím zhorší účinnost ohřevu TUV.
Právník napsal:
"... Pan lake především směšuje rozhodování vlastníka s rozhodováním společenství."
Pane Právníku, vítejte na tomto portálu. Prosím, pište odpovědi teprve až si přečtete předcházející příspěvky a uvědomíte si, co kdo napsal. Jen v tom případě totiž může Váš text být přínosem pro tazatelku i pro ostatní diskutující.
Právník napsal:
"... je třeba nejprve se zabývat otázkou, zda daná problematika patří do působnosti vlastníka, nebo společenství."
Nečtete příspěvky, na které reagujete. Tazatelka napsala, že NEMAJÍ SVJ. Zřejmě tedy jde o spoluvlastnictví podle Občanského zákoníku a otopná soustava včetně kotelny je ve spoluvlastnictví podle ObčZ.
lake
Ano, souhlas s odpojením je zajisté věc jiná než způsob rozúčtování nákladů.
Zatímco to druhé je jasné, to první ani zdaleka ne. Nikdo tu zatím nenapsal fundovaný názor.
Kromě toho obě věci spolu souvisí: Vyhláška o rozúčtování předpokládá soulad právního stavu se stavem skutečným. Ani jinak nemůže.
Ve věci odpojení topení Vám neporadím. Musíte oslovit odborníka-topenáře, který podle stavu Vašeho domu posoudí, zda můžete například přejít na vlastní etážové topení a kolik by stála celá instalace.
Pokud jde o nedoplatky, které způsobili ostatní vlastníci, je třeba, abyste dala dohromady všechny doklady: faktury, stvrzenky o Vašich platbách, písemné dohody s ostatními vlastníky, evidenci kolik zaplatili oni Vám. Platili Vám za plyn nějakým prokazatelným způsobem, nebo z ruky do ruky?
Nevím, o jakou dlužnou částku se jedná. Prvním krokem je zajít na obecní úřad a domáhat se obnovení pokojného stavu podle §5 občanského zákoníku. Měli by Vás vyslechnout, případně nařídit ústní projednání, na které pozvou i dlužníky. Pak rozhodnou.
Nebude-li to mít účinek, pak byste měla navštívit právníka s žádostí o formulaci výzvy k zaplacení. Snažte se, aby spoluvlastníci podepsali uznání dluhu a splátkový kalendář. Nedosáhnete-li výsledku, zbude jedině soudní cesta.
lake
Poslední komentáře