Odpojení od společné kotelny
Dobrý den. Bydlím v domě kde máme vlastní kotelnu. Cca větší půlka bytových i nebytových prostorů je odpojena od naší společné kotelny. Když jsme se rozhodli renovovat starou kotelnu tak odpojení majitelé bytů se odmítli podílet na platbě za renovaci na kotelně. Na schůzi chtěli hlasovat o tom jestli kotelna se bude financovat z fondu a nebo si ji zaplatí jen ti co jsou připojeni na kotelnu. Samozřejmě většina je odpojená tak nás přehlasovali a kotelnu jsme si zaplatili jen ti co jsme na ni připojení. Odpojení vlastníci se ani nijak nepodílí na žádných platbách za kotelnu a ani neplatí žádnou základní složku. Teď po zdražení plynu platíme nehorázné zálohy za plyn. Máme nějaké možnosti jak je donutit platit to co mají? Odpojení jsou i předseda, místopředseda i člen SVJ tak u nich žádnou šanci nemáme něco řešit. Předem díky za nějakou radu.
Tak to máte v domě pěkný bordel. Pokud je v domě společná kotelna a jsou v domě stoupačky (to neuvádíte, takže nevím jaké tam máte rozvody), tak maji i byty, které se odpojily povinnost platit základní složku. Kdo vám dělá rozúčtování nákladů na vytápění. Asi nějaký neználek, protože kdyby to dělal někdo znalý problematiky, tak by se to ihned řešilo.
Není to panelák je to stará budova kde dříve byla škola. Poté se to rozprodalo a udělali se byty. Trubky které vedou teplo jsou po celém baráku. Už jsem na to upozornil, ale vždy ve vedení svj byli ti kteří se už v minulosti odpojili. A když jsem narazil na to, že i odpojení majitelé bytových i nebytových jednotek by měli platit min. základní složku pokud jsou legálně odpojeni tak mi bylo řečeno, že pro tento barák to neplatí. Za mě to je blbost.
„maji i byty, které se odpojily povinnost platit základní složku“ (Vložil základní složka (bez ověření), 8. Březen 2023 – 15:40)
To není přesné.
Pokud se odpojily nelegálně (svévolně), platí nadále základní i spotřební složku. Právní stav se nezměnil a právně ten je pro rozúčtování rozhodující.
Pokud se odpojily legálně, potom platí pouze základní složku. Tento případ patrně uvádíte, protože Vás nenapadlo, jako člověka, který ctí právo, že by snad někdo mohl postupovat jinak než v souladu s právem.
Už se zde řešilo.
Dobrý den. Předně si přečtěte IV. ÚS 1439/21, zejména odst. 15.
Dále se zaměřte na § 1180 OZ, první větu, zejména na to, kde může být určen jiný podíl příspěvků než podle podílu na společných částech.
Pokud správně sleduji kauzu IV. ÚS 1439/21, tak pán svůj byt opět připojil po té, co mu soudy vysvětlily, že je i nadále povinen hradit základní i spotřební složku vytápění a jeho svévolný zásah do společné otopné soustavy domu na této povinnosti ničeho nemění. Soud tedy zafungovaly tak, jak mají.
Jaké máte v domě rozvody topení? Jak a čim topí byty odpojené? Jak se odpojili, co udělali se společným vytápěním, aby se odpojili od společné kotelny?
Neuvádíte to nejdůležitější:
Změnu způsobu vytápění stavby povolil stavební úřad?
V čem přesně spočívá odpojení od kotelny?
Poslední komentáře