Odpad v Brně
Platím odpad v Brně podle pravidel města, tj. za nemovitou věc.
Město se mně ptá, kolik osob nemovitou věc užívá. V pravidlech města není nic o tom, že bych měla oznamovat počet osob. Jak jsou na tom ostatní vlastníci nemovité věci v Brně? Dostávají takovýto dotaz, odpovídají na takovýto dotaz?
Pravidla platná v Brně jsou
https://www.brno.cz/…yzicke-osoby https://www.brno.cz/…vnicke-osoby
(Dotaz se týká Brna, v Brně se odpad netýká SVJ, v jiných obcích jsou jiná pravidla.)
- Brněnka: „Platím odpad v Brně podle pravidel města …“
Toto je zbytečná informace. Váš dotaz se vůbec netýká poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Nadpis Vašeho dotazu je tedy nesmyslný.
- Brněnka: „Město se mně ptá, kolik osob nemovitou věc užívá.“
Dotaz ze strany úřadu můžete ignorovat. Magistrátu není nic do toho zda nemovitost je užívána, ani jakým způsobem je případně užívána. Nemáte povinnost odpovídat zvědavcům jen proto, že jsou zvědaví. Nejlepší tedy bude vůbec nereagovat.
Poznámka: Stavební úřad je oprávněn zahájit řízení, jestliže dospěje k názoru, že nemovitá věc je užívána v rozporu s kolaudačním určením. Hygienici jsou oprávněni zahájit řízení, jestliže počet bydlících osob v bytě překračuje maximální hygienicky přípustný limit. To byste ovšem dostala vyrozumění o zahájení řízení, což se nestalo.
Justitianus
- ? (bez ověření) se mne ptá: „Proč se takto domníváte?“
To je jednoduché, milý Watsone.
Hrazeni poplatku za obecní systém odpadového hospodářství nezávisí nijak na počtu osob které nemovitou věc užívají. Najdete to v zákoně č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích.
Z toho plyne, že dotaz z magistrátu města Brna nemůže mít žádnou souvislost s poplatkem za obecní systém odpadového hospodářství.
Justitianus
pokud je tazatelka majitelkou bytu, ale nemá v bytě trvalé bydliště, zjišťují, zda v jejím bytě má někdo TP. Pokud ne, musí platit poplatek ona. a jak je známo, v panelácích nemohou na magistrátu vědět, že je někdo přihlášen v konkrétním bytu č.x.
- Radka: „… pokud je tazatelka majitelkou bytu, ale nemá v bytě trvalé bydliště …“
Radko, neexistuje nic co by se nazývalo „trvalé bydliště“.
Ostatně ouřad se neptal ani na osoby s bydlištěm v bytě tazatele, ani na osoby s (neexistujícím) „trvalým bydlištěm“, ani na osoby s místem trvalého pobytu na adrese budovy.
Ouřednice se dotázala na osoby užívající byt. Do toho jí nic není. Není oprávněna jen z vlastní zvědavosti zjišťovat jejich počty, ani osobní údaje těchto osob.
Justitianus
- radka2222: „ano, já zapomněla, že vy slovíčkaříte. “
Pokud si některá hlupka plete bydliště s místem trvalého pobytu, pak se jí může v její pokřivené mysli zdát, že slovíčkařím. Zákon a Justitianus tyto dva pojmy rozlišuje.
Justitianus
Kazdy imigrant, ktery vstoupi do Brna, by automaticky mel dostat slozenku poplatky za odpad, aby hned na zacatku vedel do ceho jde.
Ostatni slozenky by meli nasledovat.
Jeste s laskou by vzpominal na sve puvodni bydliste.
se mě zatím na nic neptal, vlastním byty v brně. platím jen jednou, neb tam nemám trvalé bydliště, nájemníci asi taky ne, ale to nevím jistě.
„pokud vlastním v brně více nemovitostí, kde není přihlášena žádná osoba, platím odpad stále jen za jednu osobu“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Říjen 2023 – 17:11)
… za každou nemovitost, kde není nikdo hlášen.
Jak píšete Vám to prochází patrně jenom proto, že město (ani nikdo jiný) není schopné zjistit, kdo je hlášen ve Vašem bytě. Pokud by na adrese Vašich bytů nebyl nikdo hlášen, s Vaším přístupem byste neuspěla. Pokud byste vlastnila celé dom(k)y/chaty, s Vaším přístupem byste rovněž neuspěla.
Probůh, to snad není možné. Vy to pletete stejně jako popletená popletka radka2222.
V Brně vůbec nezáleží na tom zda v nemovitosti někdo bydlí !!! Rozhodující je, zda v nemovitosti je přihlášena k trvalému pobytu alespoň jedna osoba.
- Pokud tomu tak je, pak poplatek hradí pouze osoba/osoby s trvalým pobytem.
- Pokud tomu tak není, pak poplatek hradí vlastník nemovitosti ve výši jako za jednu osobu.
Justitianus
„V Brně … Rozhodující je, zda v nemovitosti je přihlášena k trvalému pobytu alespoň jedna osoba.“ (Vložil Justitianus, 28. Říjen 2023 – 10:11)
A jak se zjistí trvalý pobyt v bytě?
Váš dotaz mi nedává smysl. Město Brno nic takového nezjišťuje.
Je to naopak. Vlastník bytu/jednotky (ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna na území obce) je podle obecní vyhlášky statutárního města Brna č. 14/2021 povinen splnit ohlašovací povinnost. V ohlášení uvede i číslo bytu:
§ 6 (…) 7) Poplatník podle § 10e písm. b) zákona o místních poplatcích je povinen ohlásit správci poplatku existenci skutečnosti, která má za následek vznik nebo zánik poplatkové povinnosti. V ohlášení je poplatník povinen uvést, kromě údajů uvedených v odstavci 1, dále identifikační údaje nemovité věci, k níž se váže poplatková povinnost. (…) Identifikačními údaji bytu, ve kterém není přihlášena žádná fyzická osoba, je číslo bytu, katastrální území, v němž se byt nachází, a číslo popisné nebo evidenční budovy, v níž se byt nachází, popřípadě parcelní číslo pozemku, na kterém je budova umístěna, pokud není budova označena číslem popisným nebo evidenčním. |
My samozřejmě víme, že pojem „přihlášení v bytě“ neexistuje. Údaj o trvalém pobytu neobsahuje číslo bytu. Nevědí to ale čeští zákonodárci.
Justitianus
Poslední komentáře