odměny statutárům

Vložil Anonymous, 22. Leden 2011 - 19:07 ::

Máme již řadu let uzavřeny DPP se členy výboru na dobu neurčitou, včetně správy domu a odměny včetně odměn za správu vyplácíme souhrnně 2× ročně s odvodem celkové daně 15% FÚ. Je takovýto postup možný i po 1.1.2011?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 22. Leden 2011 - 20:20

    Takovýto postup nebyl možný v době před 1.1.2011 a není možný ani po 1.1.2011.

    lake

    Vložil Marsalek, 23. Leden 2011 - 17:47

    Souhlasím, říká se že přes DPP to není možné, ale JAK to tedy je správně? Kdo poradí?

    Vložil Sasha, 23. Leden 2011 - 18:57

    Dobrý večer. Odměny výboru se dají řešit jednak podle zákona, tj. odvádět zdravotní pojištění ve výši 9% a super hrubou odměnu zdanit 15%, dále z odměny bez ZP odvést zdrav.poj. ve výši 4,5%. Nebo druhá možnost : na shromáždění spol. si odsouhlasit, že výbor si nebude vyplácet žádné odměny, svoji práci bude vykonávat zdarma. Pokud si provádíte správu domu sami a vybíráte na ni zálohy, z těchto peněz můžete zaplatit výbor ( nebo i jiné členy společentsví ) na DPP a zdanit odměnu zvl.sazbou nebo zálohově 15%. Myslím, že v druhém případě zákon neporušujete, jen si snížíte náklady na správu domu o 13,5%. Změna u DPP od r. 2011 – musí být sepsána písemně. Sasha

    Vložil Anonymou (bez ověření), 23. Leden 2011 - 19:05

    Sasho, navádět k daňovým podvodům byste neměla. Porušujete zákon, bylo to tu psáno mnohokrát.

    Vložil Sasha, 23. Leden 2011 - 20:04

    Svým příspěvkem jsem nemínila navádět někoho k porušování zákona. Pokud si vlastníci ve společenství provádí správu domu sami, mohou přeci takovou činnost provádět na DPP. Pokud ovšem má společenství na správu domu sjednanou správní firmu, je problematické takovou DPP obhájit. Toť jasné. Dále – nikde není v zákoně psáno, že výbor musí brát za svou práci odměnu. Sasha

    Ještě poznámka. DPP není možné sepsat na dobu neurčitou, musí být u ní přesně vymezený časový úsek od-do. Na činnost, která probíhá průběžně po celý rok, se sjednává Dohoda o pracovní činnosti.

    Vložil Pavel, 23. Leden 2011 - 21:41

    Sasho,

    Vaše tvrzení „DPP není možné sepsat na dobu neurčitou, musí být u ní přesně vymezený časový úsek od-do.“ nemohu najít v ZP § 74–77. Vycházíte z čeho? Možná jste něco před lety zaslechla na nějaké nekvalitní přednášce, ale to neplatí. Platí ZP a tam to není.

    Důvody proč nedoporučuji „neodměňovat“ členy výboru a zároveň s nimi uzavírat DPP na správu tu opakovaně píši již několik let. Asi je to marné a bude lepší když Vám to vysvětlí FÚ a zdravotní pojišťovna.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Sasha, 25. Leden 2011 - 12:19

    Dobrý den.

    Časový úsek jsem zmínila, protože jsem vycházela ze vzorové DPP. Tam je jasně psáno, že práce začne dnem a skončí dnem, a práce je konkrétně popsána. Dále je zde uvedeno, že práce musí být provedena ve sjednané době a odměna je vyplacena po odevzdání práce. Je to vše celkem logické. Stačí si jen takovou vzorovou dohodu přečíst. Již název Dohoda o PROVEDENÍ práce nám říká, že se jedná o časové omezení. Nejedná se přeci o Dohodu o PROVÁDĚNÍ práce!

    Na práci, která je vykonávána v době neurčité, se sjednávají jiné druhy dohody, např. zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou nebo dohody o činnosti apod.). DPP na dobu neurčitou je nesmysl a navíc obcházení zákona neplacením zdravotního a sociálního pojištění. Naopak – zde Vám to vysvětlí FÚ a ZP+SP.

    Odměňovat či neodměňovat členy výboru je na každém SVJ jako osobní rozhodnutí. Není nikde v zákoně psáno, že se výbor své odměny nemůže nebo nesmí zříci. A pokud jsou členové výboru schopní provádět správu domu odpovědně a podle zákonů či předpisů, není žádná překážka jim za to zaplatit jako za správu domu na DPP.

    Sasha

    Vložil Pavel, 26. Leden 2011 - 2:15

    Sasho,

    hlavní právní úprava DPP činí v ZP dvě věty, ve kterých není psáno, to co uvádíte.

    Pokud považujete za závaznou právní úpravu nějakou anonymní „vzorovou DPP“, nemusím to již dále komentovat.

    Protože Vaše příspěvky jsou v tomto vláknu poněkud OT, založil jsem nové vlákno, kde cituji spoluautora ZP. Měla byste si jeho argumentaci přečíst:

    http://www.portalsvj.cz/…se/co-je-dpp

    K poslednímu odstavci Vašeho příspěvku jsem se tu během let vyjadřoval několikrát. Můžete si to najít. Opisovat se mi to znovu a znovu nechce. Ale samozřejmě máte možnost postupovat i v rozporu s právem. Důsledky ponese Vaše SVJ.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Jarda200 (bez ověření), 24. Leden 2011 - 10:09

    Pane Pavle, odměna statutáru by tedy měla správně být dle zákona o dani z příjmu, ( dle § 6 Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky – (1) Příjmy ze závislé činnosti – c) odměny členů statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob )? A odvádět by se měly všechny „3 daně“? Je to tak?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".