Odhlášení ze služeb
Dobrý den, vím, že toto téma zde bylo již hodně diskutované. Chtěla jsem se zeptat, existuje li nějaká zákoná úprava, která stanovuje za jakých podmínek je možnost odhlášení ze služeb vlastníkem a po jaké době nepřítomnosti je možnost osobu v bytě odhlásit. Jedná se o to, že rodiče odjíždějí třeba na 4 měsíce na chatu a v bytě se nikdo nezdržuje. Podotýkám,že pračku mají na chatě, tak nejezdí domů ani vyprat. Pouze jednou měsíčně zajedou na kontrolu bytu a pro důchod. Za loňský rok mají doplácet nedoplatek i když se v bytě 4 měsíce nevyskytovali (veškeré služby včetně vodného a stočného jsou počítané na počet osob).V letošním roce jsem je chtěla na dobu jejich nepřítomnosti odhlásit a bylo mě řečeno předsedou společenství, že je to možné až po půlroce neužívání bytu a zákonná norma, která by toto upravovala neexistuje. Podotýkám, že ve stanovách není tento fakt ošetřen.Cítím se jako vlastník poškozena, protože dle mého je to moje vlastnické právo si přihlášovat a odhlašovat potřebný počet osob, tak jak využívají služby. Děkuji za odpověď Eva Nováková
Paní Nováková,
jak sama píšete, ve stanovách o tom nic nemáte a žádná právní norma to
neupravuje. Takže můžete nahlásit změnu v počtu osob kdykoliv se
Vám zlíbí a na libovolně dlouhou dobu. SVJ je povinno použít při
vyúčtování Vámi oznámený počet.
Chcete-li, můžete ohlášení provést v den následující po dni, kdy změna nastala. Je samozřejmě možné též oznamovat změnu v předstihu: můžete např. na konci května oznámit, že počet osob v bytě v červenci a srpnu bude nula.
S předsedou se o věci vůbec nebavte; je zřejmé, že tomu nerozumí a není schopen podat k věci platnou informaci. Tvrzení „že je to možné až po půl roce neužívání bytu“ je naprostým nesmyslem. Naopak lze od vlastníka jednotky očekávat a vyžadovat, aby ohlásil změnu ihned po tom, co nastala, nikoliv až za půl roku, kdy už je naprosto nemožné zkontrolovat jak to vlastně bylo a kolik osob byt obývalo před půl rokem.
Jen pro srovnání uvádím:
- U nájemce vyžaduje § 689 odst. 3 ObčZ, aby nahlásil pronajímateli „písemně a bez zbytečného odkladu změny v počtu (…) osob v bytě, v případě, že lze mít za to, že tato změna potrvá déle než 2 měsíce“. Nájemce nahlašuje tedy IHNED. Pokud se s nahlašováním opozdí o zmíněné dva měsíce, jde již o hrubé porušení povinností nájemce a pronajímatel je oprávněn ukončit mu ihned nájemní smlouvu bez přivolení soudu.
- Nový ObčZ (zákon 89/2012 Sb. účinný od 1.1.2014) ukládá v ustanovení § 1177 odst. 2 vlastníkovi jednotky: „Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce.“.
Z uvedeného je zřejmé, že také podle nového ObčZ budete moci oznamovat snížení počtu osob tak brzo jak sama uznáte za vhodné, nebo v předstihu.
lake
„…existuje li nějaká zákoná úprava, která stanovuje za jakých podmínek je možnost odhlášení ze služeb…“
- neexistuje (resp. vyhláška 176/1993 – pro nájemníky – byla bez náhrady zrušena).
- rozpočet podle osob viz. http://www.portalsvj.cz/…e/podle+osob
- co kde mají Vaši rodiče je irelevantní. Podtstatné je, že vlastní byt v SVJ za jehož závazky ručí skrze §13/7 ZoVB – tedy podle podílu.
„…Cítím se jako vlastník poškozena, protože dle mého je to moje vlastnické právo si přihlášovat…“
- nejprce si zjistěte zda je dosavadní stav – Vašimi rodiči doposud
akceptovaný stav – výhodnější než placení podle podílů
…ne vše co je „správné“ je také „výhodné“ :)) …zkuste si promyslet co by se stalo, když by tuto výjimku žádala polovina spoluvlastníků v SVJ – kdo by náklady zaplatil ?
- i to co Vám řekl Předseda – tj. že cit.„…to možné až po půlroce neužívání bytu…“ by muselo být usneseno. Tj. jak prokázat že jej opravdu 1/2 roku neužíváte a nijak to neovlivní teplo a teplou vodu které způsobují většinu nákladů.
Neználek
Poslední komentáře