Paní Nováková,
jak sama píšete, ve stanovách o tom nic nemáte a žádná právní norma to
neupravuje. Takže můžete nahlásit změnu v počtu osob kdykoliv se
Vám zlíbí a na libovolně dlouhou dobu. SVJ je povinno použít při
vyúčtování Vámi oznámený počet.
Chcete-li, můžete ohlášení provést v den následující po dni, kdy změna nastala. Je samozřejmě možné též oznamovat změnu v předstihu: můžete např. na konci května oznámit, že počet osob v bytě v červenci a srpnu bude nula.
S předsedou se o věci vůbec nebavte; je zřejmé, že tomu nerozumí a není schopen podat k věci platnou informaci. Tvrzení „že je to možné až po půl roce neužívání bytu“ je naprostým nesmyslem. Naopak lze od vlastníka jednotky očekávat a vyžadovat, aby ohlásil změnu ihned po tom, co nastala, nikoliv až za půl roku, kdy už je naprosto nemožné zkontrolovat jak to vlastně bylo a kolik osob byt obývalo před půl rokem.
Jen pro srovnání uvádím:
- U nájemce vyžaduje § 689 odst. 3 ObčZ, aby nahlásil pronajímateli „písemně a bez zbytečného odkladu změny v počtu (…) osob v bytě, v případě, že lze mít za to, že tato změna potrvá déle než 2 měsíce“. Nájemce nahlašuje tedy IHNED. Pokud se s nahlašováním opozdí o zmíněné dva měsíce, jde již o hrubé porušení povinností nájemce a pronajímatel je oprávněn ukončit mu ihned nájemní smlouvu bez přivolení soudu.
- Nový ObčZ (zákon 89/2012 Sb. účinný od 1.1.2014) ukládá v ustanovení § 1177 odst. 2 vlastníkovi jednotky: „Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce.“.
Z uvedeného je zřejmé, že také podle nového ObčZ budete moci oznamovat snížení počtu osob tak brzo jak sama uznáte za vhodné, nebo v předstihu.
lake
Poslední komentáře