Nový výbor SVJ, změna zápisu

Vložil Passat (bez ověření), 2. Únor 2013 - 14:51 ::

Dobrý den, mám opravdu velký problém, předem tedy děkuji za radu.

V našem SVJ se původní vedení(výbor – 3lidé) rozhodlo, že chce skončit (jak z důvodů věku, tak odstěhování atd). Na poslední schůzi shromáždění své pozice nabídli všem členům SVJ, smaozřejmě nikdo z 60možných neměl zájem. Postupem dvouhodinového přemlouvání jsem se já a další dva přihlásili. Zřejmě se toto dalo do zápisu ze schůze, usnesení shromáždění. V mezidobí jsem na základě rodinných a pracovních problémů přehodnotil své unáhlené rozhodnutí a nemohu tuto funci vykonávat. Podle stávajícího výboru to prý, ale nelze jen tak jednoduše říci a změnit! Proč? Vždyť jsem nic nepodepsal, nikomu nic závazně neslíbil? Řekl bych, že jsem „pouze zvedl ruku“ ! Mockrát děkuji za radu. Nebo nemají pravdu?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jandus (bez ověření), 2. Únor 2013 - 16:34

    Věta „jsem se já a další dva přihlásili.“ neříká nic o tom, zda došlo k hlasování a zda jste byl zvolen členem výboru. Byla schůze vůbec usnášeníschopná? Je záznam o výsledku hlasování?

    V každém případě můžete z funkce písemným prohlášením výboru odstoupit, či volbu vůbec zpochybnit – podle okolností.

    Do Rejstříku nebudete stejně zapsán dokud k návrhu na zápis nebude přiloženo Vaše ověřené písemné prohlášení, že souhlasíte s výkonem funkce, nicméně zápis do Rejstříku je pouze deklaratorní. Členem výboru se stáváte okamžikem zvolení na členské schůzi.

    Vložil Passat (bez ověření), 2. Únor 2013 - 19:19

    Dobrý den, děkuji za informace. Máte pravdu, věta nic neříkájící. Vzhledem k tomu, že nebylo možné vybírat, tak ti co se přihlásili byli tedy zvoleni! Protože jediné co si pamatuji je,že bývalí a zároveň aktuální předseda se akorát zeptal, zda-li s našimi jmény ostatní souhlasí nebo má někdo jiný návrh, či něco proti a na toto se NIKDO neozval, nereagoval, takže to bude v zápisu. Schůze byla usnášeníschopná, pokud tedy není potřeba pro tento úkon 100%?!? Moje otázka zní, zda v tuto chvíli lze z toho (stále ještě neukončeného přerodu nového výboru za starý) vystoupit právě než dojde k zápisu do OR, podpis v bance atd…Nebo je nutné toto dokončit, a následně podat písemné prohlášení o odstoupení? Dě­kuji

    Vložil Jandus (bez ověření), 2. Únor 2013 - 19:41

    Pakliže jste byl právoplatně zvolen, jste od tohoto okamžiku členem výboru. Všechno ostatní, rejstřík, banka, jsou následné a z hlediska platnosti volby nepodstatné věci. Nic Vám ale nebrání abyste v této chvíli odstoupil.

    Vložil Passat (bez ověření), 2. Únor 2013 - 20:17

    Dobrý den, rozumím. Postačí normální prohlášení typu odstupuji z výboru ke dni atd, a doručit na adresu SVJ dle OR? Každopádně co dál? Protože výbor máme 3 členný a všichni staří členové též odstupují? Přičemž pokud 3 staří členové odstoupí a z nově zvoleného výboru odstoupím já , tak zbydou pouze dva lidé? To asi nelze? Pokud zašlu žádost s odstoupením, tak co by mělo následovat? Nová schůze? Kdo jí svolá? Když starý předseda a výbor odstupují? Je to pro mě opravdu neznámá. Děkuji.

    P.S. nebylo by jednodušší, udělat novou schůzi a přezvlolit místo mě někoho jiného? Nicméně obávám se, že by se stejně nikdo nepřihlásil:-(

    Jinak toto mi poslal staro-stávající předseda: po konzultaci s právníkem je to velký problém. Dle usnesení schromáždění SVJ, byl proveden právní úkon,zvolení nového výboru SVJ, který je nutno dokončit,registrace OR. Nikdo nemůže ze své vůle něco měnit. Proto musíte provést registraci a potom se může na základě schromáždění SVJ provést další změny.

    Vložil Mí (bez ověření), 2. Únor 2013 - 22:23

    Dobrý den, záleží na tom, co máte ve stanovách. Zvolením na schůzi jste se stal členem výboru, starý výbor již neexistuje a tedy nemůže nic svolávat. Zápis v registru s tím nemá nic společného. Pokud máte standardní stanovy, tak podle článku (8) Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.

    odstoupit tedy můžete i před zapsáním do OR. A následující článek upravuje situaci, kdy výbor neexistuje nebo nemá 3 členy: (11) Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní jejich funkci člen společenství, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak členové společenství, kteří se jimi stali dnem jeho vzniku. Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník.

    Takže na ty lidi, kteří se stali prvními členy SVJ, přejde zodpovědnost za správu domu.

    Vložil lake, 2. Únor 2013 - 23:58

    Pane Passate,
    uklidněte se, přestaňte zmatkovat a přestaňte věřit všemu, co se zde píše. Z toho, co napsal pan Mi, je polovina pravdivá, druhá polovina nepravdivá.

    Předně upozorňuji, že pouze Vy sám víte, zda dosavadní výbor je stále ve funkci, nebo jeho mandát skončil okamžikem volby nového výboru. My neznáme ani vaše stanovy, ani nevíme s jakým datem účinnosti proběhla volba nového výboru. To můžete vědět jenom Vy sám.

    Pravdou je, že svého členství ve výboru se můžete zprostit tak, že výbor projedná Vaše odstoupení (nejlépe když bude písemné). Nesejde-li se výbor, nebo věc neprojedná, přestanete být členem výboru uplynutím 30 dnů ode dne, kdy jste své odstoupení výboru oznámil.

    Nepravdivé je tvrzení pana Mi, že § 9 odst. 11 ZoVB se nějak vztahuje na případ, kdy výbor nemá tři členy. V rozporu s právem je celá věta „Totéž platí, nebude-li statutární orgán schopen plnit své funkce z důvodu, že počet členů výboru poklesl pod 3 členy, nebo není-li ve funkci pověřený vlastník.“.

    Naopak platí, že řádně zvolený výbor existuje i po poklesu počtu členů pod stanovami určený počet.

    • I po Vašem odchodu z výboru budou zbylí dva členové představovat plnoprávný a plně funkční výbor SVJ.
    • Při jediném členovi nemůže výbor činit písemné právní úkony, ale stále existuje, rozhoduje, může svolávat shromáždění atd.
    • Výbor by zanikl pouze při počtu členů nula.

    Jiné tvrzení je pouze nepodložený názor, který nelze ze znění zákona žádným způsobem dovodit.

    lake

    Vložil Passat (bez ověření), 4. Únor 2013 - 20:50

    Dobrého dne pana lake, předpokládám, že dle textů jste právník. Nicméně pokud ne i tak se ještě zeptám. V červnu jsme měli poslední shromáždění. 3 členové (předseda a dva členové) řekli, že dále pokračovat nechtějí (jeden se přestěhoval – byt prodává, druhý důchodce, třetí pracovní důvody) následně se zvolil nový výbor (dva lidé a já – bez stanovení budoucího předsedy) stanovy máme řekněme vzorové dle nařízení vlády, volně stažené na netu. Upřímně řečeno,jestli je dosavadní výbor ve funkci a nebo jesti ukončil činnost po našem zvolení – netuším. Každopádně předseda, řekněme ze starého výboru, stále platí faktury atd. Všichni staří jsou stále zapsáni v OR. K té mě věci, jak již bylo řečeno z prac.důvodů se chci nyní z „nového 3 čl.“ výboru vyvléknout. Problém je v tom, že ač jsem dal na zdejší doporučení písemnou žádost – resp. oznámení že odstupuji, tak mi starý výbor oponoval, že to nejde, páč jsme nedokončili z právního hlediska celou věc, tím, abychom mi noví podepsali čestná prohlášení a zapsali se na OR, tak aby se oni mohli odepsat. Pokud prý to já nyní budu protahovat, a trvat na oznámení že odstupuji, tak prý nám hrozí žalobou za…zřejmě za to, že jsem si to rozmysle a brzdím jejich odchod a že jsme z právního hlediska nedokončili změnu členů výboru tak jak je běžné. Vše prý můžu udělat až se oni odregistrují z OR a my přihlásíme do OR, pak si klidně prej můžu odstoupit. Co vy na to?

    Vložil Passat (bez ověření), 2. Únor 2013 - 23:08

    Děkuji za objasnění. Jakto, že starý výbor dnem zvolení neexistuje? Kdo tedy nyní vede SVJ? Resp. přeci starý výbor taktéž musí odstoupit, podat písemnou žádost týkající se odstoupení, nebo ne? Zároveň pokud se opřu o to, že neexistuje a já nyní podám žádost o odstoupení, pak dle Vámi uvedeného se odpovědnost vrací na lidi kteří byli prvními členy SVJ, přitom tito lidé, už tedy v rámci výboru neexistují? Omlouvám se za to, že tomu asi stále nerozumí, děkuji za upřesnění. Mé odstoupení stačí napsat pár větami a zaslat komu, kam? Jsem fakt zmaten.

    Vložil Jandus (bez ověření), 3. Únor 2013 - 9:10

    Pane Passate, vy nepodáváte „žádost“ o odstoupení, vy prostě stávajícímu výboru písemně sdělíte, že odstupujete. Tečka.

    Vložil Passat (bez ověření), 3. Únor 2013 - 10:05

    Rozumím. Ale kdo je nyní stávající výbor, když účastník diskuze „Mí“ výše uvedl, že starý výbor okamžikem zvolení nového neexistuje? To mám oznámení učinit sám sobě? Resp. předat do rukou mých dvou kolegů, kteří byli zvolení spolu semnou? Nevadí, že nejsou zapsání v OR?

    Vložil Krobot (bez ověření), 3. Únor 2013 - 14:33

    Svoláte výbor a projednáte svoje oznámení o odstoupení nebo toto odstoupení písemně předáte (zašlete) členům nově zvoleného výboru.

    Vložil Passat (bez ověření), 3. Únor 2013 - 20:27

    Dobře, předám to svým dvěma nově zvoleným kolegům z výboru, oni pak musí svolat shromáždění a doplnit – dozvolit třetího člena? Děkuji.

    Vložil Jandus (bez ověření), 3. Únor 2013 - 14:22

    Zápis do rejstříku je jen deklaratorní. Vaši kolegové jsou i bez toho členy výboru okamžikem zvolení.

    Vložil Passat (bez ověření), 3. Únor 2013 - 20:29

    Nicméně mohu krok oznámení o ukončnení členství ve výboru učinit před tím než budu zapsán v OR? Přijde mi , že to je rozumné, protože jinak zbytečně budeme dělat zápis a pak výmaz,,,??!??

    Vložil Jandus (bez ověření), 4. Únor 2013 - 8:09

    Pane Passate,

    už několikrát zde bylo řečeno, že ano! Jednejte víc podle toho, co chcete VY!

    Vložil Passat (bez ověření), 4. Únor 2013 - 21:18

    V červnu jsme měli poslední shromáždění. 3 členové (předseda a dva členové) řekli, že dále pokračovat nechtějí (jeden se přestěhoval – byt prodává, druhý důchodce, třetí pracovní důvody) následně se zvolil nový výbor (dva lidé a já – bez stanovení budoucího předsedy) stanovy máme řekněme vzorové dle nařízení vlády, volně stažené na netu. Upřímně řečeno,jestli je dosavadní výbor ve funkci a nebo jesti ukončil činnost po našem zvolení – netuším. Každopádně předseda, řekněme ze starého výboru, stále platí faktury atd. Všichni staří jsou stále zapsáni v OR. K té mě věci, jak již bylo řečeno z prac.důvodů se chci nyní z „nového 3 čl.“ výboru vyvléknout. Problém je v tom, že ač jsem dal na zdejší doporučení písemnou žádost – resp. oznámení že odstupuji, tak mi starý výbor oponoval, že to nejde, páč jsme nedokončili z právního hlediska celou věc, tím, abychom mi noví podepsali čestná prohlášení a zapsali se na OR, tak aby se oni mohli odepsat. Pokud prý to já nyní budu protahovat, a trvat na oznámení že odstupuji, tak prý nám hrozí žalobou za…zřejmě za to, že jsem si to rozmysle a brzdím jejich odchod a že jsme z právního hlediska nedokončili změnu členů výboru tak jak je běžné. Vše prý můžu udělat až se oni odregistrují z OR a my přihlásíme do OR, pak si klidně prej můžu odstoupit. Co vy na to?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".