Nové stanovy a změna hlasovacího kvóra

Vložil HaLa, 24. Září 2016 - 12:17 ::

Dobrý den, ráda bych se poptala na možnost změny stanov dle NOZ. Se sousedy, vlastníky b.j. (72% podíl) bychom rádi požádali o změnu stanov dle NOZ a to zejména kvůli změně hlasovacích kvór. V domě máme velice problematické sousedy, kteří brání opravě havarijního stavu fasády, respektive úplně každé změně v domě, žel tito sousedé mají 28% podíl a současně dle našich starých stanov musí s každou úpravou souhlasit. Přes ně nejede vlak. S NOZ nám svitla naděje, že budeme muset přijmout nové stanovy, ale bez jejich souhlasu to neprovedeme. Už jsme o nových stanovách třikrát hlasovali za účasti notáře, ale pochopitelně marně… Nemáte někdo radu, jak postupovat dál? Právník jen krčí rameny a říká, že s tím nehneme…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Taisa, 24. Září 2016 - 12:51

    Že Váš právník něco nevymyslel, je smutné. Zkuste změnit právníka a obrátit se na soud.

    V NOZ je k Vašemu problému toto:

    § 1209

    (1) Je-li pro to důležitý důvod, může přehlasovaný vlastník jednotky nebo i společenství vlastníků, pokud je vlastníkem jednotky, navrhnout soudu, aby o záležitosti rozhodl; v rámci toho může též navrhnout, aby soud dočasně zakázal jednat podle napadeného rozhodnutí. Není-li návrh podán do tří měsíců ode dne, kdy se vlastník jednotky o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl, jeho právo zaniká.

    (2) Je-li pro to důležitý důvod, může každý vlastník jednotky navrhnout soudu, aby rozhodl o záležitosti, která byla shromáždění řádně předložena k rozhodnutí, ale o které nebylo rozhodnuto pro nezpůsobilost shromáždění usnášet se.

    Stará úprava v ZoVB byla takováto:

    § 11

    (3) Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu (§ 8 odst. 2); spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.

    To je přesně Váš případ. Nejsem právník, ale snad existuje nějaký způsob, jak se odvolat na předcházející právní úpravu, když současná situaci nijak neřeší. Nemůžete zůstat v takovéto patové situaci navždy.

    Vložil HaLa, 24. Září 2016 - 13:12

    Ano, také mi to připadá smutné, že jsme v takové patové situaci několik let a fasáda nám doslova padá na hlavu…

    paragrafem 1209 ustavičně vyhrožují oni problémoví sousedé, pokaždé, pokud SVJ přijme nějaké usnesení, protože jej de iure dle stávajících stanov nepřijme..

    nejsem si jista, zda právě tyto paragrafy slouží dobře i „naší straně“, ale něco by právník vymyslet mohl, to souhlasím :-(

    Vložil Taisa, 24. Září 2016 - 13:41

    Pokud by se Vám podařilo s pomocí soudu upravit Stanovy, tak ať jim SVJ přeúčtujte náhradu nákladů na právní zastoupení. Ten 3× zbytečně placený notář asi nepůjde, tak aspoň něco :-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".