nové stanovy
tvoříme nové stanovy a v jednom paragrafu se říká: v působnosti statutárního orgánu společenství je rozhodování o nabytí, zcizení nebo zatížení movitých běcí, jejichž pořizovací cena nedosáhne v kalendářním roce souhrnné částky 10 000,–Kč. mohl by mi to někdo vysvětlit?
Marie, obsah textu je opravdu jasný a srozumitelný. Není na tom co vysvětlovat. Zamyslete se spíše nad tou částkou. Dle mě je příliš malá. Ale záleží na tom jak velké jste SVJ. Jsme SVJ se 100 byty a limit máme 100.000,–Kč. S Vaším limitem by si výbor nemohl u nás dovolit ani zakoupit nové baterie do komunikátoru ve výtazích či úklidové prostředky pro uklízečku na celý rok. Takže najít rovnováhu mezi plynulým zachováním provozuschopnosti SVJ a jakousi zdánlivou ochranou proti plýtvání, zneužití či zpronevěření finančních prostředků.
Evík
Evik, limit 10 tisíc Kč vůbec není problémem. Naopak 100 tisíc je zbytečně mnoho. Pokud výbor tvrdí, že to takto potřebuje, pak buď neumějí vůbec plánovat, nebo si z těch 100 tisíc něco pravidelně „odklánějí“ do kapes spřízněných osob.
Vezmu to po řadě:
Úklidové prostředky jsou pořizovány z krátkodobé zálohy na správu domu. Výše této zálohy je zpravidla shodná s předchozím rokem + inflace. Částka je přece předem schválena podle § 15 odst. 2 ZoVB a zahrnuje již úklidové prostředky. Není zapotřebí, aby výbor utrácel nějaké extra peníze. Jen to, co bylo v plánu a bylo schváleno. O tom úklidu se přece ví celé roky!
Nové baterie do komunikátoru se pořizují z prostředků na provoz výtahu. Může být, že baterie překročila technickou životnost a pak komunikátor náhle selhá (tedy opět nedostatečné plánování). V tom případě se samozřejmě ihned pořídí baterie nová, bez ohledu na jakýkoliv limit!!!!! SVJ tím odstraňuje protiprávní technický stav, kterým by bylo provozování výtahu bez funkčního komunikátoru. Jde tedy o naléhavou záležitost.
Jde-li o záchranu věci, zabránění škodám či odstranění protiprávního stavu, je úplně jedno, zda stanovy určují finanční limit 1 tisíc, 10 tisíc či 100 tisíc. SVJ prostě vynaloží nutný náklad na společnou věc a pak to předepíše vlastníkům k úhradě.
lake
Marie, co na tom chcete vysvětlit? Vždyť je to jasně a srozumitelně napsáno! Nerozumíte česky psanému textu?! Pak co vůbec děláte ve výboru???
Dané ustanovení stanov odkazuje na nařízení vlády tedy na předpis č. 366/2013 Sb. kde v § 13 a, se stanoví limit pro nákup majetku v pravomoci výboru. V § 13 b, se stanovuje limit pro jednotlivé opravy a úpravy společných částí.
Jednoduse receno: do Vami uvadene castky rozhoduje vybor, nad tuto castku rozhoduje shromazdeni vlastniku. Jipa1
Poslední komentáře