nezpřístupnění vodoměrů
Vlastník bytu nezpřístupnil vodoměry asi 5 let, a tak byla spotřeba vody vždy vypočtena průměrem. Vyúčtování nikdy nereklamoval a zaplatil. Při posledním odečtu se zjistilo, že nemá skoro žádnou spotřebu. Nyní požaduje náhradu zaplacené částky. Poradíte, prosím, jak postupovat a z čeho se vychází? Děkuji. Synková
Bodláku, moc děkuji za odpověď. O tuto vyhlášku mi šlo. Jen mám problém s tím „opakovaným průkazným doručením“. Vyvěšuji to vždy v domě a posílám na maily. Doporučenými dopisy jsem to neposílala. Synková
není třeba dokazovat doručení…tedy pokud vždy zaplatil…zaplacení je považováno v tomto případě za souhlas s vyúčtováním…
Dobrý den,
a co § 5 odst. 7 vyhlášky č. 372/2001 Sb.? Ten říká, že pokud konečný spotřebitel přes opakované prokazatelné upozornění neumožní odečet vodoměrů, nebo je ovlivní, činí v daném zúčtovacím období u tohoto konečného spotřebitele spotřební složka nákladů trojnásobek průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadající na 1 m2 podlahové plochy zúčtovací jednotky. Povinnost umožnit odečet vodoměrů podle mého názoru také vyplývá z § 13 odst. 4 zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů:
„Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup jednotky.“
Píšete, že „při posledním odečtu se zjistilo, že nemá skoro žádnou spotřebu.“ Toť otázka. Možná něco skrývá. Neměl skoro žádnou spotřebu, přesto platil, ale raději nikoho do bytu nepustil, aby se nezjistilo, že… (?)
U studené vody se přece spotřební složka nepočítá, jaká je potom sankce u ní? Někde jsem četla (bohužel zdroj jsem už zapomněla), že průměrná spotřeba vody na den a osobu, jak TUV tak SV, je 134 l v poměru 1/3 a 2/3. Takže spotřeba majitelem znepřístupněného bytu se vypočítá = (134×365 x počet bydlících) krát 300% za neumožnění přístupu. Může se to zdát dost přísné, ale pokud vás bydlící nechce pustit jen z nějakého „rozmaru“, proč bychom jej měli šetřit? Zvlášť, když součet náměrů bytových vodoměrů zdaleka nedosahuje spotřeby na patním měřiči a je tedy jisté, že někde úniky vznikat musí. Bytové i patní vodoměry jsou měněny podle vyhlášky, takže tam chyba určitě není.
S dovolením bych poupravila citaci – paragraf u ZoVB je správně, ale odečtů se týká druhá věta:
„Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“
rad bych upozornil na skutecnost,ze pro odecet,instalaci,udrzbu meridel mohu vpustit,po predchozim upozorneni,dle litery zakona pouze jen provozovatele site,coz je treba v mem pripade firma instalujici vodomery a ne nejvetsi drbna z domu zvolena predsedou SVJ pro udajne usetreni nakladu.
- cit.„…dle litery zakona pouze jen provozovatele site,coz je
treba v mem pripade firma instalujici vodomery…“
- pokud jste v SVJ pak kompetence „provozovatele site“ končí
u fakturačního vodoměru.
Máte v bytě „fakturační vodoměr“ → jestli jste v SVJ, tak nemáte → §2/5 zák. 274/2001. - pokud nesouhlasíte → tak uvěďte jasně a konkrétně kterou „literu zákona“ zmiňujete?
- pokud jste v SVJ pak kompetence „provozovatele site“ končí
u fakturačního vodoměru.
lolek
Rad bych si ujasnil nasledujici: v dane veci je snad tedy pro Vas stejne jako pro me svj vlastnik vodovodu a dana firma zajistujici servis/plombovani,vymenu vodomeru/ kdo?Ja se nebojim uvest provozovatel a pouze jen provozovatel ma pravo byt vpusten ke me do bytu a ne nejaka klepna od vedle.Legislativni pramen-cislo zakona nevim ale zjistim
- cit.„…v dane veci je snad tedy pro Vas stejne jako pro me…“
- provozovatel sítě je
- za fakturačním měřidlem SVJ („vnitřního potrubního rozvodu ve společných částech“)
- před fakturačním měřidlem to je osoba dle §2/4 zák.274/2001
- instalaci a zaplombování vstupních objímek měřidel na vnitřním rozvodu provádí smluvní firma najatá SVJ a tato služba je následně přeúčtována Vlastníkům
- plombování, servis, výměnu fakturačního měřidla provádí dodavatel
vody a platí odběratel (§16/3 zák.274/2001)
- provozovatel sítě je
- cit.„…jen provozovatel ma pravo byt vpusten ke me do bytu …“
- že by byla Vaším provozovatelem cit.„..firma instalujici vodomery…“ – pochybuji. Jistě nemusíte vpustit na odečet „…nejakou klepnu od vedle…“ ale nepochybně byste měl vpustit osobu pověřenou Výborem k provedení této služby (služba odečtu). Tato osoba by se měla v případě nutnosti identifikovat a prokázat pověřením k provedení požadované činnosti
lolek
Můžete ještě uvést… jaká jiná je sankce za nevpuštění mimo již
zmíněného pčítání spotřeby dle §4/7 v372/2001 pokud ji majitel
zaplatil? Reklamovat lze za 3-roky nazpět. Je skutečně průkazné (zápisem),
že Vlastník odečty neumožnil nebo to je jen šlendriján odečitatelů. je
někde formalizován způsob? – Správce nám minule bez jakýchkoli
podkladů poslal partu 4-„černých“ odečítačů a VŠICHNI NAJEDNOU se
dožadovali vstupu na odečet a kontrolu (samozřejmě jsme je vyhodili a
Správci jsme poslali hodnoty po Výboru) a i to může být důvod
problémů. Jestli se mluví o vstupu – pak asi maximálně po jedné osobě
a to některý z členů Výboru.
rivr
myslím že se nic neděje…vše je v pořádku…každé vyúčtování se muže rozporovat do 25 dnů po vystavení…pokud se tak nestane považuje se za správné…tak že pan vlastník má smůlu když vždy zaplatil…nebál bych se ani případného soudu…měl umožnit odečty vodoměrů…
Poslední komentáře