Neurčitosti v textech usnesení
Dobrý den,
požádal bych o názory: v některých příspěvcích tady, se píše že
§15/1 obsahuje tzv. předvídaný účel a pokud část záloh dle §15/2 na
něj vybrané nejsou použity právě za tímto účelem, že jsou vymahatelné
nazpět.
Jak ale dosáhnu toho aby usnesení obsahovalo účel tak konkrétní, abych
to pak mohl případně nárokovat nazpět. Všechna usnesení týkající se
zvýšení (byly již 3 za dobu existence našeho SVJ) do našeho „fondu
oprav“ obsahují pouze strohou větu
„…Shromáždění se z důvodu očekávaných nákladů usneslo na
zvýšení částky do „fondu oprav“ na X-Kč/m2. Z přítomných Proti:
jeden – Karel(Y%); Zdržel se: nikdo (0%); Pro XX% – usnesení bylo
schváleno“
Je například nějak napadnutelné „pro neurčitost“ nebo není náhodou třeba „od počátku neplatné“ pokud je v něm odsouhlasována pouze částka a není stanoven konkrétní účel navýšení? Jak jsem tady četl příspěvky asi bych neuspěl jen s tvrzením, že „fond oprav“ se v SVJ jmenuje „příspěvek na správu“.
děkuji Karel
Pane Karle, požadujte po výboru, aby Vám sdělil, jakým způsobem dospěl k částce x-Kč/m2.
Stanovit platbu na m2 bez jakýchkoliv podkladů je špatně, přesto se tak děje. Vedle v domě vybírají 20 Kč, tak my budeme taky, bez ohledu na to, že vedlejší dům není zrekonstruován, zatímco náš zatím žádné rekonstrukce nepotřebuje.
Názorný příklad, jak dospět k částce na m2, je uveden v prográmku Klaiex 4, který můžete získat zdarma na http://www.portalsvj.cz/klaiex/.
Stačí vyplnit formulář a hlavně uvést správnou mailovou adresu. Okamžitě dostanete dva soubory. Soubor účtování asi nepotřebujete.
V souboru Podklady si postupně projděte listy s názvy: Rozpočet, Příspěvky na správu, Předpisy záloh.
Shromáždění musí nejdříve schválit rozpočet, ve kterém jsou uvedeny jednak plánované akce, na které je třeba se skládat (v příkladu jde o výměnu rozvodů), dále různé provozní náklady, které je často možné opisovat s mírnými úpravami z minulých let (např. bankovní poplatky, pojištění domu….) a nakonec je třeba zařadit do rozpočtu rezervu na neočekávané události.
Na listu Příspěvky na správu jsou rozpočtované částky vyděleny celkovou plochou. Výsledkem jsou příspěvky na m2. Výpočet příspěvků vlastníků je potom prokazatelný.
Zaokrouhlené částky jsou u jednotlivých vlastníků opsány tzv. „na tvrdo“, aby souhlasily celkové rozpočtované částky.
Z těchto podkladů potom vznikla sestava měsíčních a ročních předpisů záloh, která je naprogramována tak, aby se mohla v průběhu roku měnit a změny se promítnuly do měsíčních a ročních souhrnů automaticky.
Prográmek Klaiex 4 moc nekritizujte. Je prastarý (z roku 2007), ale stále ještě stačí na to, aby mimo jiné názorně ukázal, jak naplnit požadavek ustanovení § 15 odst. 2 ZoVB.
Neznám lepší pojem než rozpočet nákladů, který by vyjádřil, jaké předpokládané náklady bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech.
N. Klainová
Pane Karle,
k onomu usnesení mohly být předem zpracovány podklady a podle nich se
možná hlasovalo. Nebo existuje seznam akcí, schválený na některém
předchozím shromáždění. Nedá se tedy rovnou říci, zda výše záloh je
či není v souladu s § 15 odst. 2 ZoVB.
Pokud není zjistitelné, zda částka představuje náklady nutné nebo nikoliv nutné, pak máte tuto možnost:
- reklamujte rozpis záloh, jakmile jej obdržíte, jako absolutně neplatný pro neurčitost: požádejte, aby zálohy byly rozepsány po jednotlivých položkách a celková měsíční záloha pak bude jejich součtem.
- jakmile tento položkový rozpis obdržíte, reklamujte jej pro nepřezkoumatelnost a požádejte o předložení podkladů, ze kterých by vyplývalo, že jednotlivé položky skutečně představují zálohu na nutné budoucí výdaje.
lake
K cíli vede:
(1) Důsledně každoročně požadovat Vaše Kč zpět při nevyúčtování. Nebudou-li vráceny, provést započtení proti splatným platbám.
(2) Namítat nepřezkoumatelnost. V takovém případě má výbor dostatek času, aby Vám částku doložil kalkulací aspoň dodatečně, když už tak neučinil před schůzí, čímž bude záležitost vyřešena. To je ta příznivější varianta.
S námitkou neurčitosti pravděpodobně neuspějete: Rozhodnutí, že p. Karel bude skládat od 1. 1. 2015 každý měsíc zálohy na správu ve výši 2500 Kč, je naprosto určité.
Sv. Pankrác
Domnívám se, že námitka pro neurčitost je zcela na místě. Jak tazatel píše, v usnesení je použit pojem „fond oprav“. Ten je sám o sobě naprosto neurčitý, pokud si SVJ neodsouhlasilo nějakou jednoznačnou definici.
Navíc z účetnictví SVJ lze doložit, že žádný fond není zřízen, neexistují pravidla pro tvorbu a čerpání tohoto fondu. Pokud by SVJ vytvořilo fond, naplňoval by se z vlastních zdrojů, nikoliv z vybraných záloh (to jsou cizí zdroje). Hradit dary na jakýsi „fond“ není povinností vlastníka jednotky. Viz § 15 odst. 4 ZoVB.
lake
Poslední komentáře