Nesprávně uvedená plocha bytu v Katastru
Dobrý den,
koupili jsme byt. Při obdržení vyučtování za fond oprav a společné služby jsme zjistili, že by měl být náš byt o 20m2 větší než byl podle architekta, který před prodejem byt zaměřoval. S ohledem na to, že fond oprav je počítán z metrů čtverečních plochy bytu, se nejedná o zanedbatelný rozdíl v poplatcích…
Podatíte mi, kdo by měl zajistit nápravu údajů a jak postupovat? Mám se obrátit na katastr, nebo to musí udělat SVJ? Předpokládám, že bude potřeba zaměření geodetem a následně podobná žádost jak při zápisu do listu vlastnictví.
Předem díky za případné rady.
V katastru je uveden spoluvlastnický podíl (nikoli „plocha bytu“, jak se snad domníváte). Ten lze změnit pouze dohodou všech.
U mého bytu započítal advokát, který to vyhotovoval o 7 m2 více, než je správně. Se všemi se dohodnout na změně není možné protože oni by potom museli platit více. Musím já navždy za druhé platit.
Paní Trettenbach,
je bezvýznamné co „započítal“ kterýsi advokát. Rozhodující je obsah prohlášení (vlastníka budovy). O tom jste ovšem nenapsala nic. Prohlášení je vždy vloženo ve sbírce listin katastru. (Nahlížení přes katastr nedoporučuji, protože je zpoplatněno.)
Dále je prohlášení povinně vloženo i ve sbírce listin rejstříkového soudu, u kterého je vedeno vaše SVJ (§ 1220 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.). Sbírka listin rejstříkového soudu je přístupná přes webové rozhraní (zcela zdarma) na adrese https://www.justice.cz/.
Napište nám laskavě:
- v čem spatřujete rozdíl mezi skutečným stavem a obsahem prohlášení
- zda jde o prohlášení vlastníka budovy podle zákona č. 72/1994 Sb., nebo prohlášení podle zákona č. 89/2012 Sb.
Teprve pak bude možné odpovědět na Váš dotaz.
Justitianus
Opět jen mínusy a žádná kloudná rada.Zřejmě se ten mínusující blb ani přemýšlet nesnaží, nebo nemá čím.
Začněte tím, že se podíváte do internetového nahlížení do katastru, jaký podíl máte na domě. Podíl je vyjádřen zlomkem a čitatel je obvykle počet m2 krát 100. Někdy se může stát že zlomek je vykrácen, ale to asi poznáte že je toho jen polovina a že sousedi mají jmenovatele většího atd.
Další věc může být, že k bytu je nějaké výhradní příslušenství, jako sklep, terasa, garážové stání, a že tato skutečnost je zahrnuta do výpočtu rozúčtování. Taková věc musí být zdokumentována v Prohlášení vlastníka, které by Vám měl správce domu dát k nahlédnutí, přinejhorším na katastru.
děkuji za reakce. V katastru je právě uveden podíl 1150/9920, náš byt by měl mít 95m2 a 10m terasu. Jak jsem pročítal různá fora, terasa by neměla být započítávána do podlahové plochy (a i pokud ano, tak by to mělo být 105 nikoliv 115). Sklep k bytu není. Bohužel rozúčtování je velmi strohé. Je zde uvedena cena na m2 a dále 115*tato cena. Žádný rozpis místností apod.
Ještě tedy prohlédněte to Prohlášení vlastníka, jak je v něm stanoven vlastnický podíl. Nový obč. zákoník umožňuje podíl stanovit i jinak než podle m2 bytu, ale musí s tím být 100% shoda vlastníků, popř. to tak určí developer před prodejem bytů.
To že je ve vyúčtování m2, podle mě je dáno tím, že mají nějaký účetní program a jeho tvůrce asi nepředpokládal, že by podíl mohl být stanoven podle něčeho jiného. Každopádně počet těch rozpočtových jednotek asi odpovídá Vašemu oficiálnímu podílu, takže vada nebude ve vyúčtování.
Pane Luboši,
napište zde, prosím, jak vypadá Vaše vyučtování za fond oprav. Vedou se tady o tom opakované debaty.
Děkuji.
Vlastník bytu
Jakkoli nezpochybňuji vaše tvrzení, můžete přece jenom upřesnit, kde
se stala chyba, tzn. kde všude je údaj chybně? Nemá chybu jen správce ?
Co přesně říká o bytu, metráži a podílech dokument Prohlášení
vlastníka ? Je správně nebo i to je chybně ?
Podlahová plocha v bytové jednotce je tvořena půdorysnou plochou všech místností včetně plochy všech svislých nosných či nenosných konstrukcí uvnitř bytu. Tedy stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce. Do podlahové plochy se započítávají například i zabudované předměty, jako jsou vestavěné skříně, vana apod. Pro úplnost pak je vhodné uvést, že podlahová plocha se uvádí v metrech čtverečních a zaokrouhluje se na jedno desetinné místo.
Těžko odpovědět, protože je to velmi strohé. V rozpisu je napsáno pouze „Plocha: 115m2“ a 115×cena=částka…
No, to právě udělal architekt před prodejem a proto se i do inzerátu na koupi uvedlo 95m2 a né 115m2. Můj hlavní dotaz směřoval k tomu, kdo to má řešit a jak. Asi by to mělo dělat SVJ, protože to bude znamenat změnu ve všech podílech. Ale opravdu nevím. Vyžádáme si náhled na prohlášení vlastníka a uvidíme…
Autoritativní je Prohlášení vlastníka – tam najdete specifikaci bytů a místností a výpočet plochy.
Kopii si můžete pořídit i na katastrálním úřadě za úplatu – můžete přitom chtít i jen některé stránky, aby to nebylo příliš nákladné. Jinak dobrý výbor SVJ dokument má.
Podlahová plocha je zákonný pojem ; navíc pravidla výpočtu se změnila od nového obč. zákoníku, záleží tedy i na tom, kdy dům s byty vzniknul. Nepovažoval bych za jisté, že architekt postupoval odborně. Nechápu například, proč něco přeměřoval, když údaje jsou zdokumentovány v katastru.
Chápu správně Vaší reakci, že pokud byty vznikly ještě před účinností nového občanského zákoníku, měla by se plocha počítat podle tehdejší metodiky i nyní? Myslím tím, že by se neměly započítávat příčky apod? Byt vznikl před 12ti lety, tzn. tím by byla dáno, že podlahová plocha by asi byla ještě menší, než podle definice v novém občanském zákoníku.
Jinak mi to přijde správný přístup. Pokud má architekt zkušenosti s nemovitostmi a na poli realit se pohybuje, ví jaké problémy by plynuly z nesprávně uvedeného rozměru bytu. Tzn. když na první pohled vidí, že byt asi nemá tolik metrů (18% rozdíl už je dost), raději to přeměří.
Poslední komentáře