Nespravedlnost, lze něco změnit?
V našem domě jsou s největší pravděpodobností okna v prohlášení vlastníka definována jako společná, takže se bude výměna platit z fondu oprav, což bude velmi nevýhodné pro vlastníky malých bytů, které mají jen jedno okno oproti velkým bytům s okny třemi a ani větší plocha větších bytů zdaleka není vykompenzována vyšším příspěvkem do fondu.
Vím, že to nejde vždy udělat zcela spravedlivě, ale v tomto případě bude malý byt sponzorovat okna velkých bytů skoro 10.000,– Kč. Budou platit na něco co sami nevyžívají, tedy na cizí okna.
Lze to nějak změnit? Nebo se to musí přijmout jako fakt ?
Při všech hlasování (změna prohlášení vlastníka, změna příspěvků do fondu) budou malé byty zcela jistě přehlasovány.
Mám dojem, že byl rozdíl mezi náklady u jednotlivých bytů zveličen. Místo spekulací je vhodnější zjistit skutečné hodnoty. Měnili jsme okna před čtyřmi lety. Skutečné náklady se u jednotlivých bytů se pohybovaly od 15 do 65 tisíc. Okna máme uvedena v prohlášení jako součást bytu, takže platil každý byt své skutečné náklady. Pouze pro zajímavost jsem určil rozdíly mezi nákladem podle plochy a podle počtu oken u všech bytů (96). Rozdíl se pohyboval od –3.700 Kč do +4.400 Kč. Pokud srovnám byty s největšími odchylkami, dostanu částku nad 8 tisíc, ale srovnání není správné. Správně mohu posuzovat pouze odchylku u jednoho bytu podle skutečných nákladů a podle plochy. V našem případě by největší byty platily podle plochy více.
Že se náklady na společné části budovy hradí podle velikosti bytu, je jistě správné. Považuji za malichernost polemizovat, zda členského podílu nebo celkové plochy.
Změna prohlášení, která nemění velikost podílů, je možná již při schválení 75% členů přítomných na usnášení schopném shromáždění.
FrantaF
Dobrý den!
Měl bych tip… (-:
Na schůzi, kde budete jistě hovořit i o tom, že okna jsou společná a proto se budou hradit z FO, bych se pokusil dohodnout s vlastníky to, že budete po úměrnou dobu platit do FO podle velikosti oken.
Cenová nabídka bude obsahovat ceny oken. Ty použijte jako poměrový díl a podle toho upravte na společně dohodnutou dobu platbu do FO.
Mimochodem, berte to z té strany, ze které na to nikdo nehledí: Dům je společný všech a tak investujete do svého. A skutečnost, že jednotka číslo jedna platí o pět tisíc méně než jednotka dvě, ač bude mít stejná okna, bude irelevantní v okamžiku, kdy se podíváte na zhodnocení stavby provedenou výměnou oken.
Všichni na tom vydělají. A někdo více a někdo méně. A čím více budete spolupracovat, tím více si budete moci ukrajovat ze společného koláče! (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Dobrý den jsem vlastníkem bytu ale v sbd …chtěla jsem se zeptat jestli by jste byli tak moc hodní a nemohli mi pomoci… Já mám uhlíkovou digestoř a pode mnou nájemníci mají motorek a odvětrávání do společné šachty,,,,to ale podle zákona nesmí být…jak mám dosáhnout toho aby to mněl každy podle předpisů a já mněla doma vůni a né smrady?? Děkuji s pozdaravem Splítková Náchod
No to sem teda jako moc nepačí, …
Zaústěte si také digestoř do šachty, dejte do ní zpětnou klapku a nebudete muset kupovat pravidelně uhlíkový filtr – neekologický a výrazně neúčinný – a spokojeni budete všichni.
P.S.: Taky máme radost, že sousedi pod námi už nevaří brambory pro prasata na záchodě. (-: Ale přežili jsme to tak předtím 25 let. (-:
P.P.S.: A nyní aspoň víte, že Bartáčkovi nemají tenhle týden už potřetí řízky, ale že zase dusí kapustu! (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
tusalaj napsal:
"... Při všech hlasování (změna prohlášení vlastníka, změna příspěvků do fondu) budou malé byty zcela jistě přehlasovány."
Hovořit o "přehlasování" je nesprávné. Příspěvky na údržbu a opravy se platí podle spoluvlastnického podílu, pokud se VŠICHNI nedohodnou jinak. Takže žádné hlasování, pouze dohoda všech.
lake
Můj dotaz zní: na jakém principu odvádíte do fundu oprav? Pokud na základě velikosti podílu, tak na tom není nic nespravedlivého, že malé byty odvádějí na malá okna méně a velké byty na velká okna více. Steve
..ale v našem případě rozhodně neplatí, čím větší plocha bytu – tím větší příspěvek do fondu a tím větší(více oken) okna. Pokud pro zjednodušení předpokládám, že příspěvky do fondu jsou skoro stejné, jeden byt má 1 okno a druhý byt 3 okna, pak náklady na výměnu 3 oken budou 3 x větší než u bytu s 1 oknem, ale příspěvky do fondu jsou obou bytů stejné.
To si myslím, že není spravedlivé.
Proč bych se měl byt s jedním oknem podílet na financování údržby (výměny) oken, které vůbec nevyužívá? Jen proto, že původní vlastní okna prohlásil za společná ?
Stále mi to nejde do hlavy, jak to změnit.
Pokud se nedohodnou všichni na změně, tak jeden byt bude bez možnosti změny znevýhodněn až na věky?
Co když jsou ještě extrémnější příklady, jeden byt má balkon a druhý ne, balkony jsou společné, do fondu ale platí stejně, nedojde k dohodě o jiné platbě než podle spoluvl. podílů.. Co teď?
tusalaj napsal:
"... ..ale v našem případě rozhodně neplatí, čím větší plocha bytu – tím větší příspěvek do fondu"
Prosím objasněte co píšete. Standardní způsob placení je podle spoluvlastnických podílů, to znamená podle podlahových ploch bytů. Píšete, že u vás to rozhodně neplatí. Takže co tedy u vás platí? Stejnou otázku Vám položili i další dva diskutující, ale neodpovídáte na ni.
lake
Omlouvám se, asi nepíši jasně: platíme podle spoluvlastnických podílů, napsal jsem to v nadpisu minulého příspěvku příspěvku
… neplatí, čím větší plocha bytu – tím větší příspěvek do fondu a tím větší (více oken) okna
… myslel jsem tím, že tedy ten kdo má více oken neplatí více do fondu, protože plocha bytů je prakticky stejná..
Hlavní má otázka, jestli je nějaká šance to změnit, když dohoda všech není možná.
Zda prohlášení vlastníka, které okna bytu prohlásí za společná a tím způsobí, podle mého názoru, zjevně nespravedlivé financování výměny oken lze změnit.
Vycházím z toho, že nepřichází v úvahu dohoda, 75 % pro změnu atd.
Proč by se měl byt s jedním oknem podílet na financování údržby (výměny) oken, které vůbec nevyužívá?
Jen proto, že původní vlastní okna prohlásil za společná ?
.
Pro tusalaj:
Pokud se Vám nelíbí některé z pravidel, kterými se vaše společenství řídí, měl byste se v první řadě pokusit o změnu na nejbližším shromáždění. Nebudete-li mít úspěch, můžete se jako přehlasovaný vlastník obrátit na soud. Ten bude zkoumat, zda jde o důležitou záležitost. Pokud ano, bude nejspíše posuzovat:
- zda usnesení bylo přijato k tomu oprávněným orgánem,
- zda bylo přijato zákonem stanovenou většinou přítomných hlasů,
- zda nedošlo k porušení právních předpisů,
- zda neomezuje vlastníka v jeho právech více, než je nutné pro zajištění práv ostatních vlastníků (zásada proporcionality)
- zda napadené usnesení není v rozporu s dobrými mravy.
[s použitím rozsudku Nejvyššího soudu ČR 28 Cdo 2618/2007]
Ústavní soud by k tomu přidal svou oblíbenou podmínku "zda přijaté rozhodnutí není zjevně nerozumné". Více vám k tomu neřeknu; nikdo zřejmě neodhadne předem, jak byste u soudu dopadl. Zkuste to a napište sem pak laskavě výsledek.
lake
Asi vám jde o to, že menší byt s 1 oknem spotřebuje z peněz vydaných na okna pouze 1 díl, zatímco větší byt se 3 okny spotřebuje ze stejných peněz 3 díly, a je tak „dotován“ 3× více. Chtěl byste, aby náklady na okna rozpočítaly podle počtu a velikosti oken.
Nastavený systém, kdy se platí podle podílů (kdo má větší podíl, pak více platí, má také větší odpovědnost i pravomoci ), není vždy optimální, ale asi nikdo dosud nepřišel s lepším.
Tak byste příště chtěl aby se oprava výtahu rozpočítala jen na ty ve vyšších patrech, zateplení fasády podle plochy venkovních stěn (mimo okna), střechu by platili jen ti, kteří mají byt těsně pod ní ( ostatní ji nepotřebují ), …
Vždy se najde někdo, kdo by chtěl jiné rozpočítávání. Navrhněte spoluvlastníkům spravedlivý systém na současné i budoucí případy a jistě se s nimi dohodnete. I zde pro ostatní pak uveďte vámi navržený systém.
Dobrý den – no samozřejmě, že se platí podle podlahové plochy. Jinak to ani nejde a tím je právě stanovena ona " spravedlnost". Já mám např. největší byt v doně s 16 jednotkami a odhlasována na schůzi SVJ byla částka 20,–Kč/m čtvereční. Proto přispívám do fondu oprav měsíčně o hodně více než ostatní s podstatně menším bytem. Na to se samozřejmě váže i váha neboli „velikost“ hlasu při hlasování, ale to je již jiná kapitola. Podívejte se do zápisu z první schůze, nebo se optejte předsedy, rád Vám řekne kolik a jak se platí.
Poslední komentáře