neplatič
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat. Máme neplatiče, který už cca půl roku neplatí do fondu oprav a poplatky za služby, uvedenou věc jsme již předali právnímu zástupci. Včera tomuto neplatiči energetické závody odpojili el.energii. Můj dotaz zní : je možné abychom mu nechali odpojit vodu, když neplatí za služby (v kterých je součástí záloha na vodu) a jak ho donutit aby nás vpustil do bytu kde má uzávěr vody. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Četla jsem vaše příspěvky a jsem ráda, že jsem na tento web zamířila. Naše společenství má stejný problém. Máme neplatiče a již čtvrtý rok nepřispívá do FO dva roky podaná žaloba a nic nezmůžem. Dokonce jsme se dozvěděli, že dlužnou částku nevymůžem, protože mají u státních institucí dluhy přes dva mil. na náš dluh nezbydou peníze i když příjde na exekuci. Jsme v bezvýchodné situaci. Chceme jim alspoň odpojit vodu, protože i tu za ně platíme.Doufám, že pokud bude toto odpojení schváleno všemi vlastníky nedopouštíme se něčeho protiprávního. Prosím o radu.
V první řadě je potřeba MĚT ve stanovách nebo shromážděním schválený postup jak postupovat proti neplatičům, je vždy důležitá znalost „terénu“ za mojí praxe se mě stalo že taky vlastník nezaplatil za služby ale vždy se to vyřešilo pohovorem – byl to omyl, opomenutí nebo zaplatil jednorázově za 2 měsíce. Jde i o důvěru , když se někdo omluví a pak to doplatí a je vše Ok tak není důvodu oslovovat právníky. Na druhou stranu je potřeba být ostražitý a neplatičství víc ja 2 měsíce bez omluvy nebo ochoty řešení – ŘEŠIT. ODPOJENÍ VODY : jenom tak vás k vůli odpojení vody do bytu nikdo nepustí ale nevýhodu mají byty v posledním patře tam by to šlo provádět ze spodního bytu ale to je z mojeho pohledu teorie… z neplatiči nemám co to vedu 7 rok zkušenosti. Musím to zaklepat …
při členské schůzi jsme mu dali na vědomí že dluží, písemně byl upomínám též, slíbil že do konce listopadu vše dá do pořádku a neučinil tak, proto jsme věc předali právní zástupkyni aby vyřídila vše potřebné, taky jsme se totiž dozvěděli, že byt chce prodat a bez zapsání dluhu potvrzeného soudem do katastru nemovitostí bychom z něj už žádnou korunu nevypáčili. Díky za radu ohledně odpojení vody z bytu pod dlužníkem, to by mohlo být reálné, zdá se mi totiž nespravedlivé, když všichni poctivě platí a za jednoho neukázněného občana by měli ostatní doplácet nehledě k tomu že z 10 společníků je 8 důchodců. Topení naštěstí máme plynové a každá jednotka své vlastní hodiny, tam nám nehrozí že za něj budeme muset platit (plynárny si ho případně odpojí samy).
V tomto případě je opravdu rozumější dotyčnému dlužníkovi nevěřit, jenom vám radím pokud mu budete cokoliv odpojovat mějte to řádně zapsané a odsouhlasené ostatními vlastníky např. svolejte mimořádné shromáždění. A pak odpojujte – se souhlasem a příkazem shromáždění. JarekSVJ
díky za radu, a k tomu odpojení stačí jen souhlas ostatních vlastníku? Já myslela, jestli k tomu nebudeme muset mít rozhodnutí nějaké vyšší instance (např.soud) ale je fakt, že když on to nezaplatí, tak to za něj musíme zaplatit my ostatní a tak je logické že se vzbouříme!
Je jasné, že takového člověka nedonutíte aby někoho pustil do bytu právě k tomu aby mu odpojili vodu. Myslím, že nejrychlejší a nejúčinější řešení je žaloba u soudu.
P.L.
Poslední komentáře