Neodvolatelný správce
Jak máme donutit odvolaného správce aby předal správu domu firmně, kterou jsme si vybrali? Předání mělo proběhnout do konce roku 2006. Slíbil, že udělá vyučtování a podklady předá svému nástupci.Stále se nic neděje. Dokonce nás ujistil, že už je vše téměř hotové,jenom ještě předat účet.Že už se můžeme obracet na nového správce. Ten mě ale ujistil,že k žádnému předání nedošlo.Problém je v tom, že onen odstupující je synem jedné majitelky bytu a ta je ráda, že synek pobírá měsíčně za tento dům 1000 kč.Bydlím pod střechou a ta je v takovém stavu, že jsme v loni v zimě měli jeden roh tak plesnivý a mokrý, že jsme tuto místnost nemohli používat. Napsal mi tehdy, že si mám sehnat firmu sama,obejít si ostatní vlastníky a nechat si střechu opravit sama, když mi to tak vadí.V domě je 8 bytů.Schůze se nekonají,a 5 let nemáme žádné vyučtování FO přesto,že jsem o něj několikrát žádala.V domě nebydlí a tak si dopisujeme přes internet. Moje dotazy bere jako urážky své osoby.Můžete mi dát nějakou radu jak to vse dovést do zdárného konce? Mám věřit tomu,že předání účetnictví,je takový časově náročný problém. Děkuji Jaroslava Liberec
Vážení, situace je řešitelná, vždy však dojde k porušení sousedských vztahů. V souladu se ZoVB máte povinnost 1× ročně konat shromáždění. Shromáždění svolává výbor nebo pověřený vlastník. (Není poviností správce svolávat shromáždění. Je nutné rozlišit povinnosti výboru a povinnosti správce.) Nestaneli-se tak, zákon určuje, kdo další svolává shromáždění. Shromáždění dále schvaluje účetní závěrku, tedy hospodaření SVJ za uplynulý kalendářní rok. Součástí je i tzv.„Fond oprav“. Neděje-li se, a není-li možná dohoda, lze předpokládat, že je porušován zákon a stanovy SVJ.
Lze tedy upozornit příslušné finanční ředitelství či finanční úřad na dané skutečnosti v povinnostech správce, podat trestní oznámení na původního správce či členy výboru SVJ včetně návrhu na zablokování účtu, není-li možné provést změnu disponentů s účtem. Krajním řešením je podání žaloby na původního správce či členy výboru SVJ.
Matějka
Až na to, že finanční úřad ten správce nebude naprosto zajímat, případnou pokutu nebo jiný postih dostane SVJ a to teprve potom může tento postih na správci vymáhat.
Vážení, SVJ v tom určitý podíl má, ale na základě mandátní smlouvy, (předpokládám, že je sepsána a není správa vykonávána na „čestné slovo“), mezi SVJ a správcem jsou určeny pravidla. Správce, ať již fyzická či právnická osoba je podnikající subjekt a věřte, že finanční úřad to bude zajímat. Prvně, zda výkon správy a vedení účetnictví provádí správce na základě platného živnostenského oprávnění, zda řádně odvádí daně, atd.
Matějka
Prakticky je nemožné, aby FÚ pomohl. Pokud se bude podnětem vůbec zabývat a něco zjistí, tak se to stejně SVJ nedozví, protože podle ZSDP má správce daně povinnost mlčenlivosti. A odvolaný správce bude dělat jen větší problémy.
Oznámením na FÚ, že není v pořádku účetnictví SVJ si pouze SVJ přivodí sankci podle § 37 ZoÚ.
Oznámit něco na FÚ tedy vřele nedoporučuji. Problematika neoprávněného podnikání navíc patří do působnosti živnostenských úřadů.
Zabývat by se tím měl výbor nebo pověřený vlastník.
Pokud platí za službu, tak by měl dostávat výsledky služby.
Je třeba plnění funkce správce vymáhat po výboru případně výbor vyměnit.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře