Nebytový prostor - majetek SVJD?
Dobrý den,na žádost našeho společentví nám město bezplatně převedlo nebytový prostor, který vlastnil v našem SVJD. V současné době tedy společenství vlastní nebytovou jednotku. Využíváme ji jako místnost pro schůze SVJD, členů výboru a archiv. Mělo by tedy naše společenství účtovat o tomto nebytu jako o majetku? Děkuji Nová
Vážená p.Nová, záleží na těchto skutečnostech:
- je-li nebytový prostor zapsán v katastru nemovitostí jako samostatná jednotka, hradí vlastník jednotky veškeré náklady tak jako ostatní vlastníci jednotek, SVJ je nájemcem jednotky a náklady s nájmem jednotky jsou náklady „správy domu“; tzn.: vlastníkem jednotky je fyzická osoba nebo všichni spoluvlastníci jednotek v domě dle velikosti spoluvlastnického podílu,
- je-li zapsaným vlastníkem jednotky SVJ, hradí vlastník jednotky veškeré náklady tak jako ostatní vlastníci jednotek, jedná se o náklady „správy domu“,
- není-li nebytový prostor zapsán v katastru nemovitostí jako samostatná jednotka, jedná se tedy o nebytový prostor ze společných částí domu, platí pravidla pro úhradu nákladů spojených se správou, provozem a údržbou společných částí domu, není-li určeno jinak.
Matějka
Pane Matějko, otázka paní Nové zněla úplně jinak. Nechtěla vědět, kdo co za jakých podmínek hradí, ale jestli má SVJ účtovat o nebytové jednotce, kterou dostalo bezplatně od města, jako o svém majetku. Taky mne zajímá Váš názor.
N. Klainová
Vážená p.N.Klainová a p.Nová,je-li v „Prohlášení vlastníka“ tento nebytový prostor vymezen-určen jako jednotka, musí společenství účtovat o této jednotce. Ptám se, kdo je v katastru nemovitostí zapsán jako vlastník jednotky = nebytového prostoru? Odpověď jse nenašel nebo vlastnictví z textu nepochopil na 100%.
Matějka
Dobrý den pane Matějka, město bezúplatně převedlo neb.prostor na SVJD,kupní smlouva zní na SVJD, tudíž i na katastru je jako vlastník nebytu uvedeno SVJD. A já bych chtěla poradit, jestli mám o nebytu účtovat jako o nabytí majetku (vlastního jmění) bezúplatným převodem čili MD 042/ Dal 901, když vím, že podle zák.72 společenství nebylo založeno za účelem nabývání majetku. Problém je tedy v tom, že SVJD vlastní nebytový prostor, ale podle zákona by neměl. Děkuji za odpověď Nová
Vážená p.Nová, dle ZoVB nic nebrání skutečnosti, aby SVJ vlastnilo jednotky, tedy i nebytový prostor k účelům, jak uvádíte.
V §9, odst.1., ZoVB se uvádí: (1) Společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám. Společenství může nabývat věci, práva, jiné majetkové hodnoty, byty nebo nebytové prostory pouze k účelům uvedeným ve větě první.
Matějka
Pane Matějka, prosím, jakým způsobem lze získat do O.V. nebytový prostor dříve patřící družstvu? To mi není jasné. Copak při převodu z družstva do osobního na to má nájemce tohoto prostoru nárok? Jinak by se přeci družstevníci bránili a nemohlo by k převodu dojít. Kalašová
Vážená p.Kalašová, do osobního vlastnictví (O.V.) lze získat „nebytový prostor“ pouze, že se jedná o nebytovou jednotku vymezenou v „Prohlášení vlastníka“ a jako jednotku zapsanou v katastru nemovitostí. V případě bytového družstva řeší převod-prodej jednotek stanovy, valná hromada, představenstvo, vnitřní směrnice bytového družstva k privatizaci v souladu s právním řádem (zakonnými normami) ČR; pozn.: rozhodujícím je, zda nájemce nebytového prostoru je členem družstva, není-li členem družstva, nemá tzv.předkupní právo první nabídky, není-li směrnicí bytového družstva určeno jinak.
Získat do osobního vlastnictví jakoukoliv místnost či soubor místností, které jsou společnými částmi domu lze taktéž, jedná se o zcizení společných částí domu dle platného ZoVB, ke kterému je potřeba souhlasu všech vlastníků a následně dojde ke změně zapsaného „Prohlášení vlastníka“ – nově vymezená jednotka a nově určené spoluvlastnické podíly na společných částech domu a pozemku.
Matějka
Děkuji za odpověď. Uvedu konkrétní případ. Během privatizace od obce se družstvo dohodlo, že zvýší obytnou plochu domu o plochu nepotřebné sušárny. Cena za dům byla následně rozpočítána na jednotlivé byty a 1 nebyt. Ve stanovách bylo vše ošetřeno a nový nájemce sušárny se zavázal zajišťovat veškeré práce související s hospodařením družstva. Technické i administrativní (mimo PÚ). Tyto práce byly dělány cca 10 let jako protislužba za nájemné z NP. Nájemce v souladu se stavebním zákonem a se souhlasem družstva na své náklady přebudoval a následně rekolaudoval sušárnu na domácí dílnu. V současné době, když převádíme do O.V., někteří družstevníci nesouhlasí s převodem, že se jedná právě o zcizení. Prosím, o který zákon se opírá vámi citované předkupní právo? Nájemce je členem družstva. Promiňte, že otravuji, ale já marně hledám v zákonech, kterým v hodně případech moc nerozumím. Kalašová
Važená p.Kalašová, jedná se o občanský zákoník a předpisy o nájmu družstevního bytu či nebytového prostoru, tedy domu vystavěného SBD (stavebním bytovým družstvem) se státní podporou.
Ve vašem případě se o předkupní právo nejedná. Vy nejste SBD, vy jste družstvo zvniklé za účelem privatizace obecního domu, jste tzv.podíloví vlastníci domu – každý přispěl dle schválených pravidel na koupi domu – pravděpodovbně dle m2 – s právem užívat předmětný byt či nebytový prostor. Byla-li cena domu rozpočítána i na nebytový prostor jak uvádíte, uživatel nebytového prostoru v souladu se stanovami društva či jeho vnitřní směrnicí v souladu s Občanským zákoníkem má právo na převod nebytového prostoru do osobního vlastnictví. V tomto duchu musí družstvo zpracovat „Prohlášení vlastníka“(vymezit jednotky). Tyto „důsledky“ jste si měli uvědomit při odkupu domu od obce.
Matějka
Děkuji za vysvětlení. Nechci být osobní, ale jste právník nebo právní otázky jsou vaše hobby? Ptám se proto, abych měla jistotu, když s tímto výkladem vystoupím na schůzi družstva, že mě neroznesou na kopytech. Jestli mě chápete. Mě zbývá pouze věřit. Děkuji za čas ztrávený nad klávesnicí. Kalašová
Vážená p.Kalašová, nejsem právník, pracuji ve společnosti zabývající se správou domu ve vlastnictví družstev, sdružení, SVJ, s.r.o., a fyzických osob.
Blíže je problematika řešena v ustanovení §23 a §24 zákona č.72/1994 Sb. v platném znění.
Doporučuji, pokud jsou problémy, vše konzultovat v advokátní kanceláři či realitní společnosti zabývající se problematikou privatizace, vzít s sebou veškeré podklady-materiály: kupní smlouvu domu, pravidla pro stanovení-určení příspěvku na koupi domu pro jednotlivé původní nájemce – může být i zápis ze schůze a zápis o hlasování, stanovy družstva, prohlášení vlastníka a další materiály. Je to již za poplatek, můžete požadovat i písemný právní rozbor.
Matějka
Poslední komentáře