Nájemník versuz vlastník jako firma
Nájemník versuz vlastník jako firma
Má právo nájemník nahlížet do účetních dokladů vlastníka? Např.Kolik ještě zbývá doplatit úvěr,který si vzal na koupě nemovitosti. Má vždy nájemník předkupní právo na koupi bytu. Má právo vyžádat si celkové faktury od dodavatelů služeb? Má právo žádat vlastníka kolik je na fondu oprav.( FO není oddělen od nájmu platí se to jako jedna položka ) a kolik prostředků bude investovat do nemovitosti.Velmi špatný technický stav.
Vlastník tvrdí,že nám do toho nic není co on si dělá s penězi.
A podle jakého zákona bychom ho mohli žádat a odkázat se na něj.
Děkuji
Dana Dvořáková
Nechápu ten dotaz. Pokud nájemník není spokojen, tak si najde jiný byt, který si najme, ne?Podle výše nájmu, která mu vyhovuje. Proč by měl kontrolovat vlastníka? Blanka
Záleží na nájemní smlouvě. Předpokládám, že se jedná o neregulované nájemné. Pokud v nájemní smlouvě nemáte některá práva, kterých se domáháte, tak tato práva nemáte.
D: Má právo nájemník nahlížet do účetních dokladů vlastníka?
P: Ne. Vy se mu se svým rodinným účetnictvím také nechlubíte.
D: Např.Kolik ještě zbývá doplatit úvěr,který si vzal na koupě nemovitosti.
P: Proč Vás to zajímá?
D: Má vždy nájemník předkupní právo na koupi bytu.
P: V některých případech ano (např. u družstev), většinou ne. Záleží jaký máte jiný vztah k domu.
D: Má právo vyžádat si celkové faktury od dodavatelů služeb?
P: Pokud je smluvena pevná částka za služby, tak ne. Pokud se mají služby vyúčtovávat, tak ano.
D: Má právo žádat vlastníka kolik je na fondu oprav.( FO není oddělen od nájmu platí se to jako jedna položka ) a kolik prostředků bude investovat do nemovitosti.Velmi špatný technický stav.
P: Pokud jste pouhý nájemník bez jiné vazby na dům, tak ne.
D: Vlastník tvrdí,že nám do toho nic není co on si dělá s penězi.
P: Má pravdu.
D: A podle jakého zákona bychom ho mohli žádat a odkázat se na něj.
P: Občanský zákoník
Hezký den!
Pavel
Řekl bych, že nájemník i vlastník musí dodržovat nájemní smlouvu. Žádná další práva nájemník nemá.
Jirka
Krupp napsal: "Řekl bych, že nájemník i vlastník musí dodržovat nájemní smlouvu. Žádná další práva nájemník nemá."
To samozřejmě není pravda. Práva a povinnosti nájemce jsou uvedena nejen ve smlouvě, ale například v Občanském zákoníku. Dále jde o to, že s nájmem jsou spojena další plnění, což nájemce platí formou záloh za služby spojené s užíváním bytu. Má právo nejen na jejich vyúčtování, ale i právo na to, aby mu pronajímatel doložil podklady pro rozúčtování a vyúčtování. Ustáleně se judikuje, že vyúčtování služeb musí mít písemnou formu a nájemce s ním musí být seznámen.
Za služby poskytované pronajímatelem jako plnění spojená s užíváním bytu se považuje vytápění, osvětlení a úklid společných prostor v domě, dodávka pitné vody, dodávka teplé vody, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání výtahu, kontrola a čistění komínů, odvoz splašků a čistění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou a případně další služby, sjednané v nájemní smlouvě.
(...)
Na základě písemné žádosti nájemce je pronajímatel povinen doložit cenu jednotlivých služeb, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh a provedení vyúčtování (...).
[oddíl A položka 2 cenového výměru Ministerstva financí č. 01/2010]
Celostátně platným předpisem je je i vyhláška 372/2001 Sb., podle níž se vyúčtuje teplo pro topení a poskytování teplé vody centrálně. I zde platí, že vyúčtování musí mít písemnou formu. Konečný spotřebitel (nájemce) s ním musí být seznámen (§ 7 odst. 1 vyhlášky) a rovněž má právo být seznámen s podklady (§ 7 odst. 3 vyhlášky).
------------------------------------------------
To znamená, že právem nájemce je i nahlížení do dodavatelských faktur, nebo do rozúčtování které obdržel vlastník bytu, protože jinak pronajímatel nemůže prokázat oprávněnost rozúčtovaných částek. Uvedená práva nájemce nelze omezit nájemní smlouvou.
lake
Největší položka úhrad za byt nejsou služby ale nájem. Pokud je tazatelka spokojena s výší nájmu (nechť porovná v tabulce na www.mmr.cz s regulovaným), …
Nájemní smlouva viz např. Obč. zákoník. Nevím zda obecně je platná i nevýhodná smlouva, ale když vidím v Černých ovcích potíže dlužníka při podpisu nevýhodné smlouvy (i když asi dle Obch. zákoníku), např. půjčky a rozhodce kterého si určí lichvář …
Nahlížet do dokladů na plyn, elektro je nesmysl pokud to není ve smlouvě.
Někdy aby se ale v našem „právu“ prase vyznalo. Jedna paní (Černé ovce, takže jsem to shlédl, nejde o zprostředkovaný příběh) přišla o byt koupený přes realitku. Byt propadl jako zastáva na půjčku kamarádky původní majitelky, a tak se k realitce dostal.
Poslední komentáře