Nájemník nepustil kontrolu na revizi měřáků
Dobrý den.
Vlastním byt 1+1. A vlastním ho již rok. Od začátku roku v bytě probíhaly drobné úpravy, tudíž byl neobydlený a nevyužívaly se zde energie, topení – zkrátka nic. V říjnu tohoto roku jsem byt pronajala. Očekávala jsem vyšší přeplatky, nicméně přeplatky jsou velice nízké z toho důvodu, že slečná nájemnice nevpustila kontrolora pro odečet tepla. Tím se spotřeba tepla vypočítala dle vyhlášky 372/2001 a já sem přišla o nemalé peníze. Chci se zeptat – dá se s tím v tuto chvíli ještě něco dělat? A podle čeho se bude v příštím roce vycházet, když letošní hodnota měřáků tam není?
Děkuji a spozdravem, Barbora
No to je poněkud komická situace..váš nájemník něco „způsobí“ ..a teď vám je tu „někdo“ radí jak zatočit s SVJ..a jak je to SVJ zlé..vy jste nepoučila vašeho nájemníka jak se má chovat v podobných případech..??.. pokud né je to potom váš problém..pokud ano..tak náhradu požadujte po té slečně..samozřejmě nevím jak jste velké SVJ o kolika bytech..ale můžu vás ubezpečit že pracovat pro SVJ (majitele bytů) ve výboru není žádný med..neb většinou je vše „společné“..všem jedno a řeší problém až když se jich přímo dotýká..a vůbec si neuvědomují že jsou SPOLOUVLASTNÍKY domu..že se jedná i o jejich majetek..myšleno obecně (né přímo k vašemu problému)..
Nájemník nemá vůči SVJ žádné povinnosti a tak nemohl taky nic „způsobit“. Pokud SVJ nedalo výzvu majiteli k zpřistupnění bytu pak je chyba v SVJ. Vina je na straně neschopného vedení SVJ.
Já vám nevím, ale většinou mám výhrady k někomu, kdo je ve výboru a píše o těžké práci (žádném medu) a používá výrazy jako „né“.
Pokud nájemník někoho nepustil, možná k tomu měl důvod.
Odečet či kontrola se neuskutečňuje kdykoliv se odečítači zamane. Může se uskutečnit jedině tak, že vlastník jednotky je v dostatečném předstihu vyzván ke zpřístupnění bytu na určitý den a hodinu. Konstantní judikatura se ustálila na dvou (marných) výzvách a pokusech o odečtení. Teprve pokud vlastník neumožní odečet ani na druhý pokus, je možno použít „sankční“ ustanovení obsažené ve vyhlášce č. 372/2001 Sb.
SVJ je povinno tvrdit a prokazovat, že Vám sdělilo (či doručilo) výzvu ke zpřístupnění bytu pro odečty. Pokud to není schopno prokázat, není oprávněno uplatnit „sankce“ podle vyhlášky.
- Neplatné je sdělování nájemci namísto vlastníkovi jednotky. Nájemce je jiná osoba a nemá vůči SVJ žádné povinnosti ani závazky.
- Rovněž je neplatné vložení sdělení do poštovní schránky v domě, je-li označena jiným než Vaším jménem (např. jménem nájemce).
Co se s tím dá dělat je zřejmé: pokud se domníváte, že SVJ Vám nesdělilo termín k zpřístupnění měřidel či indikátorů, podejte reklamaci vyúčtování. Bude na SVJ, aby prokázalo opak. Je-li chyba na straně SVJ, „sankční“ ustanovení vyhlášky nelze vůči Vám uplatnit. Při opravě rozúčtování se použije konečný údaj z elektronických indikátorů ke dni 31.12., a není-li to možné, pak postup podle § 6 odst. 4 vyhlášky.
lake
Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat,jestli je povinností vlastníka být při odečtech po celou dobu určenou doma (doba určená od 16:00 do 20:00)Stalo se mi, že jsem čekala na pracovníka odečtové služby. Bohužel jsem musela z bytu odejít a v té době se dostavil pracovník. Po mém příchodu domů (ještě v době určené) jsem kontaktovala pracovníka, který odmítnul přijít s tím, že je doma a nikam nepojede. Tuto situaci jsem začala řešit s vedoucím pracovníkem , ale bohužel marně. Bylo mi sděleno, že pracovník odečtové služby nepochybil.
Tak jednoduše sdělte vedoucímu pracovníkovi, že jste bohužel musela zbytu odejít, a chcete se domluvit na náhradním termínu. Jak bylo uvedeno, máte nárok na náhradní termín.
Při odečtu se kontroluje i zda nebyla měřidla zmanipulována. To se nedá samoodečtem vyřešit. Pište jen o věcech o kterých něco víte.
„Při odečtu se kontroluje i zda nebyla měřidla zmanipulována.“
Povinnost strpět kontrolu, zda nebyly měřidla zmanipulována, vlastník jednotky nemá. (Pokud tvrdíte opak, uveďte §.) Vlastník jednotky má povinnost umožnit odečet.
V § 1183 se uvádí, že vlastník musí umožnit i kontrolu zařízení pro měření spotřeby. Do kontroly patří i to, zda je zařízení funkční a zda nebyla spotřeba zmanipulována, což signalizuje např. poškození plomby. Rozumím podvodníkům, že je pro ně pohodlnější samoodečet. Nerozumím však obhájcům těchto podvodníků, to je možné pouze tehdy, když obhájce podvodníka a podvodník jedno jsou.
„456“,
§ 1183 se týká situace při „údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto“. O tom se zde nediskutuje.
Hermíno napsala jste:
„§ 1183 se týká situace při „údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto“
Copak nevidíte v § 1183 i poslední větu:
" To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií."
Poslední komentáře