Může SVJ spravovat více nemovitostí?
Může (jedno a totéž) SVJ spravovat více nemovitých věcí s nestejnými vlastníky, kdy se liší seznam vlastníků nebo aspoň jejich spoluvlastnické podíly?
Zákaz přímo nikde není, více nemovitých věcí jedno SVJ spravovat může a běžně spravuje.
Přestože jsem to nenašel výslovně formulováno v občanském zákoníku, předpokládám, že platí: jeden dům – jedno prohlášení vlastníka – jedno SVJ. A protože SVJ nesmí podnikat, tak nemůže ani např. dělat správce jiného domu nebo „profesionálního předsedu“ jiného SVJ.
Jak zde bývá časté, tazatelka se (zatím) už dále neozvala. Hlavně neuvedla zda se ptá akademicky či prakticky a neuvedla JAKÉ NEMOVITOSTI „myslí“.
Tvrdí, že SVJ „spravuje více nemovitostí běžně“. Ať uvede konkrétní příklad. Leda že jde o zcela běžné společenství tvořené blokem domů. Nejdelší pokud jde o počet samostatných vstupů (a zřejmě největší pokud jde o počet bytů) je na sídlišti Bohnice, Praha 8.
To by vysvětlilo, že se vůbec raději nezmínila o PROHLÁŠENÍ
Pokud je zde někdo dle Justitiana „hlupačka“ tak je to TAZATELKA.
Nebo ZKOUŠÍ ÚČASTNÍKY DISKUSE Z TEORIE ?
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
JDE O TO
- CO JE NEMOVITOST
- CO JE ÚČELEM ZALOŽENÍ A VZNIKU SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ JEDNOTEK
Ad) ÚČEL ZALOŽENÍ A VZNIKU SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ
§ 1194
(1) … je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé… .
§ 1189
(1) Správa… zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech… nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Ad) NEMOVITOST
Dle Zák. 89/2012 Sb., NOZ
§ 498
Nemovité a movité věci
(1) Nemovité věci jsou pozemky a podzemní stavby se samostatným účelovým určením, jakož i věcná práva k nim, a práva, která za nemovité věci prohlásí zákon.
Stanoví-li zákon, že určitá věc není součástí pozemku, a nelze-li takovou věc přenést z místa na místo bez porušení její podstaty, je i tato věc nemovitá.
(2) Veškeré další věci, ať je jejich podstata hmotná nebo nehmotná, jsou movité.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
www.gisonline.cz/…ec-nemovita/
Věc nemovitá (nemovitost), … označení trvalého majetku, který není pohyblivý a nelze ho snadno přemístit. Zahrnuje pozemky a na nich postavené stavby.
Základními typy nemovitých věcí jsou:
- pozemek:
- stavby:
- příslušenství:
- – – – – – – – –
Dle NV 366/2013 Sb.
§ 4
Společnými částmi nemovité věci může být vedle pozemku „pod domem“, také pozemek funkčně související s provozem a správou domu … , na němž jsou … zpevněné plochy, předzahrádky, parkovací plochy, dvory nebo na něm umístěné drobné stavby (čistička odpadních vod, septik, trafostanice, kotelna a další stavby… nezbytné k zajištění provozu a správy domu.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
DLE MNE PŘICHÁZÍ V ÚVAHU NAPŘ. SPRÁVA DOMU + SPRÁVA POZEMKU (DVORA) SPOLEČNÉHO SPOLU S JINÝMI VLASTNÍKY.
- franos: „… jeden dům – jedno prohlášení vlastníka – jedno SVJ.“
Fajn, ale na to se Tazatelka neptala, ani se zde o tom nikdo nebaví. Čtěte úvodní dotaz.
- franos: „A protože SVJ nesmí podnikat, tak nemůže …“
Fajn, ale na to se Tazatelka neptala, ani se zde o tom nikdo nebaví. Čtěte úvodní dotaz.
Justitianus
- „Může (jedno a totéž) SVJ spravovat více nemovitých věcí … ?“
Samozřejmě že ANO.
- „… s nestejnými vlastníky, kdy se liší seznam vlastníků … ?“
Samozřejmě že ANO.
- „… nebo aspoň jejich spoluvlastnické podíly?“
To záleží na tom, zda chcete odpověď z hlediska údajů obsažených v prohlášení vlastníka budovy, nebo z hlediska údajů zveřejněných v katastru. V domě mohou být společné části, které jsou společné vlastníkům jen některých jednotek (tzv. relativně společné části podle 1994/72/§4/2/c). Pak pochopitelně spoluvlastnické podíly uvnitř této skupiny vlastníků se liší od podílů na společnýtch částech domu, které jsou společné vlastníkům všech jednotek.
Problém je v tom, že katastr před třiceti lety odmítl zapisovat tento výmysl zákonodárců do listů vlastnictví budovy a do listů vlastnictví jednotek. Žádný katastrální úřad v ČR nezapíše relativně společnou část. Odlišné spoluvlastnické podíly u relativně společných částí se dají odvodit pouze výpočtem z údajů v katastru a z obsahu prohlášení vlastníka budovy; oficiálně však po těchto podílech nenajdete v katastru ani stopu.
Justitianus
- Nechápavá hlupačka: „Justitianus k tomu neuvedl nic.“
Mé odpovědi nejsou určeny pro Vás, hlupačko. Vždyť ani neumíte přečíst co jsem napsal. A pochopit to – to už je úplně nad Vaše síly.
Justitianus
Oříšek je zřejmě v pojmu „ÚČEL SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ“
§ 1194
(1) Společenství vlastníků je PRÁVNICKÁ OSOBA ZALOŽENÁ ZA ÚČELEM ZAJIŠŤOVÁNÍ SPRÁVY DOMU A POZEMKU; PŘI NAPLŇOVÁNÍ SVÉHO ÚČELU je způsobilé … . … NESMÍ podnikat ANI … NEBO … .
§ 1195
(1) … MŮŽE NABÝVAT MAJETEK a nakládat s ním POUZE PRO ÚČELY správy … .
§ 1196
(1) … právně JEDNÁ V MEZÍCH SVÉHO ÚČELU … .
(2)
§ 1197
SDRUŽÍ-LI se … s jiným SVJ KE SPOLUPRÁCI PŘI NAPLŇOVÁNÍ SVÉHO ÚČELU NEBO stane-li se … NEBO vlastníky jednotek NEBO …, NESMÍ se … , než je … NEBO … . ZAVÁŽE-LI se … , HRADIT … NEBO…, NEPŘIHLÍŽÍ se… , LEDAŽE se jedná o … .
Poslední komentáře