Může se host nebo nečlen SVJ účastnit shromáždění vlastníků
Na portálu „okolobytu“ jsem našel diskuzi, ohledně možnosti přibrat si na shromáždění vlastníků svého osobního poradce,pro případ své nedostatečné kvalifikace k projednávanému bodu na pozvánce.
HanaK (celkem příspěvků: 1) 21. 4. 2017 1.02 Dobrý den, ráda bych
věděla zda si můžu na shromáždění vlastníků vzít sebou přítele,
který není vlastníkem ani spolumajitelem,děkuji
Reagovat
ness reaguje na: HanaK 23. 4. 2017 18.27 To je zajímavá otázka.
Někde bývá zvykem na začátku hlasovat o účasti hostů. Jinde se účast hostů jen bere na vědomí. Hosty obvykle bývá účetní správcovské firmy, právník, nebo třeba finanční poradce, když se schvaluje úvěr.
Otázka, zda může přijít nevlastník, který má v domě domácnost je zajímavá. Protože jde o nejvyšší orgán právnické osoby, tak striktně vzato asi záleží na vůli ostatních členů. Ti mohou účast cizích osob hlasováním vyloučit.
Zasedání často bývají v kočárkárnách, tedy společných částech, kam vlastník jistě má právo přivést do domu návštěvu, v tom mu nelze nijak bránit ani to zakazovat např. stanovami, asi ale ne v době, kdy v prostoru zasedá nejvyšší orgán. V takovém momentě cizí osoby vykázat ze společných prostor patrně lze.
Na schůzích se ale často neprojednávají jen otázky SVJ, ale také otázky domovní. Viděl jsem na pozvánkách instrukce „účast nájemníků je vítána“, výbor dává najevo, že si rád vyslechne i názory nájemníků, byť hlasují pak vlastníci.
Mně osobně jako předsedajícímu schůze cizí lidi nevadí. Ale pokud by některý vlastník protestoval, nezbylo by mi, než dát hlasovat o vyloučení.
Nicméně bych musel dát hlasovat o vyloučení všech, podle mého názoru nelze diskriminačně označit jednoho člověka, aby odešel, a ostatní nevlastníci mohli zůstat.
Zajímavá by byla otázka k řešení, kdyby vlastník řekl, že přítomná osoba je jeho poradce, protože projednávané otázce nerozumí a bude se s ní chtít poradit. Vlastníci by však odhlasovali, že dotyčná osoba musí opustit zasedací místnost. Mohl by se pak vlastník domáhat soudního vyslovení neplatnosti usnesení? Bylo mu bráněno ve výkonu vlastnických práv, kam nepochybně patří i možnost poradit se. Soudy by ale nespíš takové žalobě nevyhověly.
A nakonec je zajímavá otázka, kdyby předseda výboru zavolal policii, aby cizího člověka vyvedla, jestli k tomu má oprávnění, když vlastník by policii řekl, že to je jeho návštěva. Jak by se policie zachovala… Někteří jsou schopni situaci vyhrotit. Zažil jsem na vlastní kůži, to jsem nebyl ve výboru, kdy si pán přivedl souseda z vedlejšího domu a požádal ho, aby poreferoval o špatných zkušenostech s firmou, kterou chtěl výbor najmout na práci. Předseda výboru referenci zamezil s tím, že pán není vlastník a požádal ho, aby opustil místnost. K hádce nedošlo, pán sám odešel. Ale kdyby vlastník trval na tom, že si přeje, aby soused zůstal a předseda zavolal policii, co by policie udělala? Míchala by se do věci, nebo ne?
si může vlastník přibrat kohokoliv na shromáždění. Tento host ovšem nemá právo diskutovat ani hlasovat.
Poslední komentáře