Můj známý přišel o byt kvůli neplacení zástavy, jak rychle ho může nový majitel vystěhovat pokud se nedohodnout na nájmu?
Dobrý den, jeden můj známý přišel o byt, protože byt zastavil, ale nesplácel splátky. Byt má teď nového majitele, ale známého matka, které je skoro 90 let, v něm jěště pořád bydlí. Pokouší se sice shánět nové bydlení a má také podanou žádost do pečovatelského domu, ale ani jedna z těchto možností není dostupná okamžitě.
V bytě bydlela již dříve, ale protože byt byl jejího syna, tak nemá sepsanou žádnou předešlou nájemní smlouvu. Jak by měla postupovat v případě, že se s novým majitelem nedohodne na výši nájmu?
Může jí nový majitel legálně vystěhovat i před tím, než se jí podaří najít nové bydlení? Má právo ji vystěhovat ze dne na den nebo musí dodržet nějakou minimální lhůtu?
Hele já tady asi budu zase za cynika a asi krutě vymínusovanej, ale mně se tohle nelíbí. Nějakej kokot se zadluží a nesplácí, nezlobte se na mě ale dražba bytu taky neproběhne ze dne na den, takže určitě měl možnost se nějak domluvit s bankou nebo úvěrovou společností na snížení splátek nebo situaci řešit jinak.
Vydražitel naopak za byt určitě řádně zaplatil, páč exekutoři to maj ošetřený dobře, od data příklepu na něm bude SVJ nebo družstvo vymáhat nájem nebo „fond oprav“ a náklady za spotřebovaný služby, který matinka natuty taky neplatí – a my tady budeme hrát na city chudáka poctivýho vydražitele, kterej eště nebydlí a už mu naskakujou cizí dluhy?
Mně to přijde jako výmluvy, nájemních bytů je všude spousta, akorát se za ně musí platit, a pokud byl známej takový hovado že přišel vlastní vinou o byt, tak ať teď matince zaplatí někde pronájem. Vydražitel si ten byt určitě nekupoval na to aby na něj zdálky koukal jak se mu tam někdo vesele rozvaluje, asi řešil vlastní bytovou situaci a nemá důvod někoho dotovat.
Případně měl známej dost času sepsat matce nájemní smlouvu, pokud to nevylučovala smlouva o úvěru, a byt se mohl dražit jako byt s nájemcem, kde je to pak o jinejch cenách a vydražitel by nebyl tratnej. Takhle je to jenom o týpkovi, co prošustroval půjčený prachy a neni schopnej se postarat o důsledky vůči vlastní rodině.
My jsme tu měli něco podobnýho, a nabyvatel to neřešil soudně, to je na dlouhý lokte, šel prostě na policajty a nahlásil páchání trestnýho činu Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 208 Trestního zákoníku:
(1) Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.
(2) Stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání.
Po příjezdu uniforem to pak šlo dost rychle. Takže pokud známej nechce mít matinku ubytovanou někde úplně jinde na státní náklady, tak se konečně začne chovat jako dospělej a zodpovědnej člověk.
Předpokládaný postup Majitel podá soudní žalobu na vyklizení bytu – vystěhování s tím, že osoby, které v něm pobývají, nemají právní titul k užívání – což potvrzuje i text dotazu. Pokud soud této žalobě vyhoví – to by nejspíš měl právní nárok skutečně není, vystěhování nejspíš nebude ani v rozporu s dobrými mravy (nicméně těžko předpovídat, jak to bude skutečně probíhat), nastává vyklizení bytu – vystěhování osob. Dalším krokem majitele bývá zrušení trvalého pobytu těchto osob v bytě na místně příslušném úřadě. Soudní řízení nicméně nějakou dobu trvá, takže je čas najít si náhradní bydlení, zkusit se s majitelem domluvit na odstupném za dobrovolné vyklizení bytu – to většinou vyjde, zkusit dojednat s majitelem uzavření nájemní smlouvy – to většinou nevyjde a doufat, že si nenajme nějaké ty ostré hochy, kteří by věc řešili „mimosoudně“ – pak je načase řešit věc s policií, ale většina lidí nejspíš pragmaticky zvolí rychlé odstěhování.
Exekuce? Dnem usnesení o příklepu. Ale to není jisté, jsou zde lhůty pro odvolání, přeplacení od povinného. Takže na 100% po nabytí právní moci. Vystěhovat soudně, ale často pomůže návštěva přátel z ukrajiny a lidi se balí rychle. Taková je praxe. U exekuce neprobíhá žádné oficiální předání od exekutora.
Poslední komentáře