Měření spotřeby vodoměrem.
Dobrý den, mám dotaz, je legislativou určeno s jakou přesností musíme evidovat spotřebu vody na vodoměrech? Resp. jeden majitel požaduje evidovat spotřebu v tisícinách m3 a následně tuto hodnotu použít pro vypočet vyúčtování. Dosud jsme používali k výpočtu vyúčtování celé m3, fakturace od dodavatele vody je také s přesností celých m3. Samozřejmě výpočet s desetinnými čísli může zvýšit chybovost. Děkuji za odpověď.
No,tak to je exemplární příklad šikany. Já bych s babou vyběh natotata. A basta fidli. Ať si jde stěžovat do lampárny.
Odečítáme a k výpočtu používáme stav jaký je na vodoměru. Tedy na tisíciny.Takový výpočet nemůže zvýšit chybovost, ale naopak je přesnější. Zaokrouhlování na m3 by znamenalo rozdíly ve výši stokorun.
S ohledem na absolutní přesnost resp. nepřesnost bytových vodoměrů a z toho vyplývající rozdíly proti fakturačnímu vodoměru je naivní si myslet, že odečty a rozpočítávání vody s přesností na litry jakýmkoliv způsobem zvýší přesnost tohoto rozpočítávání a tedy jeho „spravedlivost“.
Vodoměry jsou integrační měřidla, a proto pokud v jednom roce by byla vlivem zaokrouhlení na celé m3 spotřeba vyšší/nižší, při následujícím odečtu v příštím roce se to vyrovná.
OK, vysvětlete maximálně šetřivé seniorce, že letos zaplatí o 200 Kč víc než se naměřilo a napřesrok se jí to vrátí. Meziročně se také mění cena vodného. Vodoměr se také občas mění a tam Vám jde ta integrační schopnost do džá – nebo snad budete jednou za 5 let rozúčtovat na litry a zbylé 4 roky na kubíky?
Jelikož šetřiví důchodci mají mezi odečty spotřebu v řádu jednotek m3, tak zaokrouhlení na celé m3 má velkou nepřesnost. Doporučuji alespoň 2 desetinná místa, což při ceně vody cca odpovídá zaokrouhlení na koruny.
Mělo by to být určeno zvyklostmi a pravidlem v domě(svj) , nejlépe ve stanovách.
Poslední komentáře