mandátní smlouva
Prosím o informaci, jestli je platná výpověď mandátní smlouvy, která byla doručena osobně, správce jí převzal ale odmítl podepsat. Předseda SVJ s sebou neměl svědka, ale sepsal protokol o předání výpovědi. Je výpověď platná? Děkuji M.H.
Dle mého názoru výpověď platná je. Pokud však dojde ke sporu, bude Vaše SVJ v důkazní nouzi – doručení výpovědi neprokážete. Zaslal bych výpověď ještě jednou doporučeně s dodejkou. Jednání správce je však pro mne nepochopitelné.
Doručování je skutečně zásadní problém. Soukromý subjekt (právnická ani fysická osoba) nemá povinnost převzít listinu od jiného soukromého subjektu, nemá ani povinnost odpovědět. Dodejka, přísně vzato, neprokazuje doručení obsahu konkrétní zásilky (listiny), ale pouze doručení nějaké zásilky, a ani tu nemá soukromý subjekt povinnost podepsat a zásilku převzít.
Doručování soukromému subjektu je skutečně zásadní problém. Chtělo by to zavést obdobu institutu náhradního doručení (tj. právní fikce doručení), kterou zatím mohou využívat pouze orgány státní správy.
(Naproti tomu je dána povinnost správních orgánů jakoukoli listinu převzít a odpovědět.)
Slyšel jsem také o tomto problému. Uveďte prosím z jakého předpisu to vyplývá. Jak nebo čím lze potom prokazovat obsah konkretního dopisu v případě soudního sporu ? Není to až nelogická ochrana práv spíše ochrana nezájmu plnení povinností jak osoby fyz. či právnické ?
To už má asi opravdu velmi málo společného s demokracií v Čechách a patří to spíš do Absurdistánu. Na takovéhle „trumfy“ je těžké hledat pro ZoVB „protitrumfy“ a postrádá pak smysl snaha hledat řešení pro plnění oboustranné oznamovací povinnosti v SVJ pro nový ZoVB.
S vaším návrhem zavedení do ZoVB „institutu náhradního doručování“ lze jen souhlasit.
K.Kolář
Doručení konkrétního dopisu lze nejlépe prokázat podpisem příjemce na kopii dopisu doplněném slovy „Převzal dne …“, tak jako to potvrzují (jsou povinny potvrzovat) orgány státní správy (resp. jejich podatelny).
Problém je v tom, že subjekty soukromého práva (a tím ani SVJ, ani staturátní orgán SVJ, ani osoba zajišťující pro SVJ některé povinnosti plynoucí ze správy domu) povinnost převzít dopis ani potvrdit převzetí dopisu nemají. Takže domyšleno do důsledku jim lze doručovat pouze, prokáží-li k převzetí písemnosti dobrou vůli.
Toto není akademická otázka, to jsou problémy z praxe.
Ještě problematičtější je doručování shromáždění vlastníků jednotek jakožto nejvyššímu orgánu SVJ, který ovšem existuje pouze občas a pouze, je-li vůbec řádně a předepsanou formou svolán. Zákon přesto předepisuje v určitých případech povinnost písemně oznamovat jisté skutečnosti nikoliv SVJ, nikoliv statutárnímu orgánu SVJ, ale pouze shromáždění vlastníků jednotek.
Poslední komentáře